Czy bierzmowanie jest niezbędne do ślubu?

14 wrzesień 2017
Agata Kostka

Wiele słyszy się o powinnościach, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia sakramentu małżeństwa. Sakramentu, czyli pobłogosławienia związku i sformalizowania go w obrządku religijnym. Wymogami dla Kościoła katolickiego są chrzest oraz rzekome bierzmowanie, którym straszy się gimnazjalistów, żeby tylko do niego przystąpili, bo bez niego ani rusz! Co jednak, kiedy ktoś nie przyjął sakramentu, ponieważ nie wierzy w Boga, ale decyduje się na ślub kościelny, bo zależy na tym drugiej osobie? Czy wtedy ceremonia będzie ważna lub w ogóle możliwa?

Sakrament bierzmowania, a Prawo Kanoniczne

Pozwoliłam sobie porozmawiać z jednym z zaprzyjaźnionych księży, żeby wypytać o nowinki prawa kanonicznego. Najważniejsze to wiedzieć, co w trawie piszczy, a piszczy wiele - w KKK (Katechizm Kościoła Katolickiego) jest napisane,  że związek małżeński może być zawarty między OCHRZCZONYMI, nie ma tam nic o bierzmowaniu, co więcej sakrament bierzmowania jest nieobowiązkowy, zatem dlaczego miałby odgrywać kluczową rolę w sakramencie małżeństwa? Ponadto, Kodeks Prawa Kanonicznego uwzględnia bierzmowanie jako możliwość, co widzimy poprzez użycie słowa "powinni", a nie rygorystyczne "muszą".

Kan. 1065 - § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Czy brak bierzmowanie unieważnia ślub?

Małżeństwo będzie ważne bez  bierzmowania, a żaden ksiądz nie może odmówić udzielenia sakramentu parze młodej. Związek będzie prawnie ważny, lecz dla Kościoła Katolickiego niegodny. Dlaczego? Ponieważ został zawarty przed Bogiem, a brak darów Ducha Świętego i pozwolenia na Jego ingerencję spowoduje braki w chrześcijańskim aspekcie. Dlatego wielu księży proponuje narzeczonym około czterech spotkań więcej w czasie nauk przedślubnych, które uznaje się za przygotowanie do bierzmowia i pozwala udzielić owego sakramentu przyszłym małżonkom. Podkreślam, że jest to możliwość, jaką daje nam Kościół Katolicki i wszystko zależy od naszej woli. Na nic nie musimy się zgadzać, wszystko zależy od naszych priorytetów.

"Ślubu nie będzie!"

Bez bierzmowania możemy zawrzeć związek małżeński w kościele katolickim i nie musimy obawiać się wypędzenia lub potraktowania jak poganina. Warto o tym pamiętać, aby już nigdy więcej nie dać nabrać  się rodzinie, czy księżom, którzy odgrażali się, że do ślubu nie dojdzie, na pewno nie w świątyni. Mamy do tego pełne prawo i nie pozwólmy sobie więcej mydlić oczu, wierząc w starodawne zwyczaje!

Średnia

4.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze

Istnieje zachęta do przyjęcia tego Sakramentu nie zaś obowiązek dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
~Arletta Bolesta 06 październik 2022 14:16 odpowiedz
Dawniej wszyscy jak barany szli i wszyscy wszystko mieli. To księża nie sprawdzali. Teraz ratują się sprawdzaniem papierów. Młodzież ucieka od tej sekty. PS. Są oferty sprzedaży zaświadczenia na OLX.
~PawełBEZBozi 28 listopad 2019 16:25 odpowiedz
A mnie dzisiaj ksiądz oświadczył że u mnie problem będzie z bierzmowaniem i mnie nie dopuści bo mam ślub cywilny i że juz bierzmowac sie nie mogę :|... W ten sposób odmówił również chrztu mojego dziecka, stwierdził ze dopiero Na przyszły rok nas przygotuje do ślubu koscielnego i zrobi chrzest razem ze ślubem... Nie wiem o co tu chodzi..
~Sandra 05 listopad 2019 23:19 odpowiedz
Czyli godzi sie na życie w grzechu wg kościoła.
~Ija 03 styczeń 2020 23:09
Wszystko okey, tylko sakramentu udzielają sobie młodzi, a ksiądz jedynie błogosławi związek i potwierdza ważność zawarcia.
~Mateusz 17 październik 2018 19:06 odpowiedz
Dawno temu, nie mając bierzmowania, wziąłem ślub i nikt mnie o bierzmowanie nie pytał. Musiałem jedynie dostarczyć metrykę chrztu, który miałem w zupełnie innej miejscowości. W późniejszych latach dwa razy poproszono mnie abym został chrzestnym. Oczywiście nie odmówiłem. Księża jednak wymagali karteczki o odbytej spowiedzi na tą okoliczność. Teraz czytam tu i ówdzie, że do ślubu i chrztu trzeba być bierzmowanym. Czyżby prawo kościelne się zmieniło przez kilkadziesiąt lat?
~Krzysztof 22 luty 2018 18:35 odpowiedz
Witam nie mam pojęcia jak to jest Ja jestem po ślubie cywilnym chcemy z mężem wziąść także kościelny i podobno trzeba mieć bierzmowanie .Mąż ma ja niemam i nie I ty z Marcinem sie klocilas nieraz przy mnie i Jacku I ja z Jackiem nieraz przy was spiny mielismy tego sie nie zapomni i niema co tego ukrywac bo dobrze wiemy obydwie jak bylo czy to bedzie problem stanowiło czy nie .
~Cami 04 czerwiec 2018 16:51