Czy bierzmowanie jest niezbędne do ślubu?
Wiele słyszy się o powinnościach, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia sakramentu małżeństwa. Sakramentu, czyli pobłogosławienia związku i sformalizowania go w obrządku religijnym. Wymogami dla Kościoła katolickiego są chrzest oraz rzekome bierzmowanie, którym straszy się gimnazjalistów, żeby tylko do niego przystąpili, bo bez niego ani rusz! Co jednak, kiedy ktoś nie przyjął sakramentu, ponieważ nie wierzy w Boga, ale decyduje się na ślub kościelny, bo zależy na tym drugiej osobie? Czy wtedy ceremonia będzie ważna lub w ogóle możliwa?
Sakrament bierzmowania, a Prawo Kanoniczne
Pozwoliłam sobie porozmawiać z jednym z zaprzyjaźnionych księży, żeby wypytać o nowinki prawa kanonicznego. Najważniejsze to wiedzieć, co w trawie piszczy, a piszczy wiele - w KKK (Katechizm Kościoła Katolickiego) jest napisane, że związek małżeński może być zawarty między OCHRZCZONYMI, nie ma tam nic o bierzmowaniu, co więcej sakrament bierzmowania jest nieobowiązkowy, zatem dlaczego miałby odgrywać kluczową rolę w sakramencie małżeństwa? Ponadto, Kodeks Prawa Kanonicznego uwzględnia bierzmowanie jako możliwość, co widzimy poprzez użycie słowa "powinni", a nie rygorystyczne "muszą".
Kan. 1065 - § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
Czy brak bierzmowanie unieważnia ślub?
Małżeństwo będzie ważne bez bierzmowania, a żaden ksiądz nie może odmówić udzielenia sakramentu parze młodej. Związek będzie prawnie ważny, lecz dla Kościoła Katolickiego niegodny. Dlaczego? Ponieważ został zawarty przed Bogiem, a brak darów Ducha Świętego i pozwolenia na Jego ingerencję spowoduje braki w chrześcijańskim aspekcie. Dlatego wielu księży proponuje narzeczonym około czterech spotkań więcej w czasie nauk przedślubnych, które uznaje się za przygotowanie do bierzmowia i pozwala udzielić owego sakramentu przyszłym małżonkom. Podkreślam, że jest to możliwość, jaką daje nam Kościół Katolicki i wszystko zależy od naszej woli. Na nic nie musimy się zgadzać, wszystko zależy od naszych priorytetów.
"Ślubu nie będzie!"
Bez bierzmowania możemy zawrzeć związek małżeński w kościele katolickim i nie musimy obawiać się wypędzenia lub potraktowania jak poganina. Warto o tym pamiętać, aby już nigdy więcej nie dać nabrać się rodzinie, czy księżom, którzy odgrażali się, że do ślubu nie dojdzie, na pewno nie w świątyni. Mamy do tego pełne prawo i nie pozwólmy sobie więcej mydlić oczu, wierząc w starodawne zwyczaje!