Czy istnieje idealny związek?

12 październik 2017
Dagmara Sobczak

Kto z nas, chociaż raz, nie zadał sobie kiedyś pytania, czy istnieje idealny związek, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Każdy, kto kiedykolwiek takie pytanie sobie zadał, na pewno miał problem z uzyskaniem na nie jednoznacznej odpowiedzi. Bo to zależy... i zaraz Wam powiem od czego.

Czy istnieje idealny związek?

Pytanie bardzo górnolotne, można by było nawet powiedzieć, że wręcz filozoficzne, bo uzyskać na nie odpowiedź to nie lada sztuka.

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem idealnego związku. Brak kłótni? Nie zawsze. Niektórzy uważają, że kłótnie to spoiwo związku, oznaczające, że cały czas nam zależy i cały czas targają nami silne emocje w stosunku do naszego partnera. Zazdrość? Niekoniecznie. Z jednej strony zazdrość może być trująca i wyniszczająca związek, a z drugiej jej brak, to sygnał, że drugiej osobie przestało zależeć. A może idealny związek to dzielenie tych samych pasji? Dla jednych tak, a dla innych to właśnie różnorodność pasji będzie pociągająca.

Czym dla mnie jest idealny związek?

Warto więc zapytać siebie – czym dla mnie jest idealny związek? Czy ma miejsce wtedy, gdy od rana do wieczora chodzimy razem po górach, czy może kiedy każde z nas w trakcie dnia realizuje się osobno, a wieczorem zasiadamy razem i przy lampce wina opowiadamy sobie, co się wydarzyło?

A może idealny związek jest wtedy, kiedy inni tak o nas mówią, mimo że sami nie jesteśmy do końca o tym przekonani? A może właśnie odwrotnie – inni, mogą mówić co chcą, ale jeżeli ja czuję, że jest najlepiej, to żadna opinia tego nie zmieni?

Ilu ludzi, tyle definicji idealnego związku – i właśnie dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy istnieje idealny związek.

Poza tym, każdy z nas jest inny i warto zadać sobie jeszcze jedno dodatkowe pytanie.

Czy człowiek jest idealny?

Zadając sobie pytanie o to, czy człowiek może być idealny, zapewne odpowiecie, że nie. Nie ma ludzi idealnych. Każdy ma coś za uszami, każdy ma wady, z którymi walczy, każdy ma wyrobione w sobie złe nawyki, które innych mogą doprowadzać do furii.

Ilustracja: Paulina Koniuk-Fonżychowska

Bywamy leniwi, zapracowani, bałaganimy, wykłócamy się, zamykamy w sobie – jesteśmy różni. A skoro nie jesteśmy idealni i nigdy nie będziemy, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu nasze zachowanie nie będzie odpowiadało – czy dwoje nieidealnych ludzi, może stworzyć idealną relację?

Może właśnie od tego pytania warto wyjść w swoich rozważaniach? Jak sądzicie? Istnieje idealny związek? Znacie taki? Jeżeli tak, to czym się charakteryzuje?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 listopad 2020
28 październik 2021

Komentarze