Jak wybraliśmy fotografa na nasz ślub? Kilka cennych porad!

22 wrzesień 2019
Agnieszka Okularczyk

Piękne zdjęcia to jedne z najważniejszych pamiątek ze ślubu i wesela. Niektórzy uważają, że nawet ważniejsze niż ślubne video. Właśnie dlatego wiele par boryka się z pytaniem, którego fotografa wybrać i czym się kierować przy wyborze.

Decyzja ta nie może być pochopna, ponieważ znam kilka przykładów, gdzie znajomi wybrali fotografa na ostatnią chwilę i koniec końców byli rozczarowani finalnym efektem. Wydaje mi się, że najlepiej jak wspólnie usiądziecie i wypiszecie punkt po punkcie co dla Was jest najważniejsze i co jest numerem jeden przy dalszym wyborze oferty np. jakość zdjęć, cena, czy jeszcze coś innego?

Podam Wam kilka zasad, którymi my kierowaliśmy się przy wyborze fotografów na swój ślub :)


Fot. Dreamsphoto.pl

Rozpoczynając poszukiwania fotografa, w pierwszej kolejności przeglądałam portfolio za pomocą popularnych serwisów internetowych o tematyce ślubnej, gdzie ogłaszają się usługodawcy. Niestety ku mojemu zaskoczeniu, nie wybrałam w zasadzie nikogo, no może jedną osobę, ale spisałam wyłącznie namiary, aby szukać dalej i zrobić porównanie. Następnym krokiem było przeglądanie zdjęć ślubnych z mojej okolicy, bezpośrednio w wyszukiwarce internetowej, a kolejnym przeglądanie stron sal weselnych, aby zobaczyć z kim współpracują lub kogo polecają. Dzięki temu miałam już 2 kolejne oferty, które wpadły mi w oko.

Podpytałam również znajomych, którzy niedawno byli na weselach albo tych co sami brali ślub, aby poznać ich wybory w kwestii fotografa, a także ich opinię. Po długich rozmowach, koleżanka poleciła mi firmę, którą miała jej siostra na własnym ślubie i którą ostatecznie sama wybrałam na nasz dzień.

Czym kierowaliśmy się przy wyborze fotografa ślubnego?

Styl fotograficzny

Był to dla nas najważniejszy element przy wyborze oferty. Mięliśmy mniej więcej wizję naszych zdjęć w głowach i wiedzieliśmy, jakie ujęcia i styl nam się podobają. Chcieliśmy, aby zdjęcia uwieczniały emocje, a kadry nie były zwyczajne jakby zrobione telefonem, tylko skupiały się na najważniejszych elementach.

Gdy obejrzycie kilka-kilkanaście portfolio, sami zauważycie, że choć czasem są one podobne, to jednak całokształt się różni i możecie ocenić czy faktycznie są w Waszym guście. Bardzo ważnym aspektem jest również przejrzenie zdjęć z reportażu jak i pleneru. Wiadomo, że fotograf pochwali się na swojej stronie tymi najpiękniejszymi zdjęciami, ale warto poprosić o zdjęcia tej samej pary zarówno w reportażu ślubnym jak i plenerze, ponieważ niekiedy, ktoś świetnie radzi sobie ze zdjęciami pozowanymi, a dużo gorzej wychodzi mu uchwycenie kogoś w ruchu, co tyczy się reportażu ślubnego.


Fot. Dreamsphoto.pl

Zawartość oferty

Był to drugi element na który zwracaliśmy uwagę. Część fotografów oferowała zdjęcia wyłącznie ze ślubu i wesela+ krótka sesja plenerowa tego samego dnia, a sesja poślubna była płatna dodatkowo. Inni sesję poślubną dodawali do oferty. Jedni oferowali albumy klasyczne ze zdjęciami wklejanymi, inni dawali wybór z fotoksiążką. Oferty różniły się także liczbą zdjęć i liczbą fotografów.

My zdecydowaliśmy się na firmę Dreamsphoto.pl, która w ofercie miała dwóch fotografów, a pakiet obejmował zarówno sesję narzeczeńską, dzień ślubu i sesję plenerową. Otrzymaliśmy również fotoksiążkę, czyli album ze zdjęciami nadrukowanymi (osobiście zależało mi na tym, aby zdjęcia się nie odklejały jak to w starych albumach bywało) oraz pendrive.


Fot. Dreamsphoto.pl

Oczywiście musicie przemyśleć czy zależy Wam na dodatkowych sesjach zdjęciowych, czy nie szczególnie. Nam zależało, ponieważ mięliśmy mało wspólnych zdjęć dobrej jakości i stwierdziliśmy, że będzie to dobry moment aby nadrobić zaległości :)

Spotkanie zapoznawcze z fotografem

Po wspólnym wyeliminowaniu kilku pierwszych wyborów, wahaliśmy się nad dwiema firmami, których oferty były bardzo podobne, a zdjęcia równie piękne. Stwierdziliśmy, że łatwiej będzie podjąć decyzję po wcześniejszym zapoznaniu się.

Bardzo ważne, abyście nadawali na podobnych falach i czuli jakąś nić zrozumienia. Nie ma chyba nic gorszego od wybrania usługodawcy, którego obecność krępuje Was w tym ważnym dniu i powoduje, że nie czujecie się swobodnie i naturalnie. 

Umówiliśmy się na dwa spotkania, obejrzeliśmy z bliska gotowe już albumy i kierując się jakimś wewnętrznym przekonaniem, ostatecznie wybraliśmy Dreamsphoto.


Fot. Dreamsphoto.pl

Były to chyba 3 najważniejsze elementy, które miały wpływ na wybór naszych fotografów. Dlaczego nic nie wspomniałam o analizie ofert pod kątem ceny? Ponieważ zdjęcia, które nam się najbardziej podobały, były w podobnym zakresie cenowym, a jak już wspomniałam - styl zdjęć był u nas najważniejszym punktem.

Mam wrażenie, że na nasz wybór przyczynił się również aspekt polecenia. Dreamsphoto byli już sprawdzeni i bardzo zachwalani przez moją przyjaciółkę, więc automatycznie czuliśmy do nich większe zaufanie.


Fot. Dreamsphoto.pl

Poszukiwanie dobrego fotografa jest czasochłonne, zwłaszcza jeśli nikt nie może Wam polecić kogoś sprawdzonego, jednak wysiłek jaki w to włożycie zaowocuje przepiękną pamiątką na lata.

Jak u was wyglądało poszukiwanie fotografów i czym się kierowaliście przy wyborze? :)

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 kwiecień 2018
28 wrzesień 2018

Komentarze