Proste dekoracje wielkanocne z użyciem żywych kwiatów

15 kwiecień 2019
Dagmara Sobczak

Święta Wielkiej Nocy powoli pukają do naszych drzwi. To dobry moment, by zacząć myśleć o dekoracji mieszkania. 


Oczywiście w różnych sklepach i kwiaciarniach możecie znaleźć wiele gotowych już dekoracji na stół, czy drzwi, ale nic nie cieszy bardziej, niż własnoręcznie wykonane ozdoby. Dodatkowo będziecie mieć pewność, że Wasza dekoracja będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Dzisiaj chcę Wam pokazać, że wykonanie dekoracji z użyciem żywych kwiatów, wcale nie musi być trudne. 

Dekoracje wielkanocne z żywych kwiatów 

Wielkanoc to święto, które przypada wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia. Dzięki temu mamy spory wybór kwiatów, którymi możemy przyozdobić swoje wnętrza. 

Dekoracje podzielę na dwie grupy: dekoracje z kwiatami doniczkowymi oraz dekoracje z kwiatami ciętymi. 

Dekoracje wielkanocne z kwiatami doniczkowymi

W dekoracjach wielkanocnych najczęściej wykorzystywane są kwiaty cebulowe. Na wiosnę mamy ich zatrzęsienie, a poza tym bardzo ładnie prezentują się w szklanych naczyniach i gdy stoją na stole.

Do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w okresie świąt wielkanocnych należą: żonkile, narcyzy, hiacynty i szafirki. Sprawdź, który z nich najbardziej Ci odpowiada (kolorystycznie, zapachowo, który kojarzy Ci się ze świętami) i zrób z nim świąteczne ozdoby. 

Do wykonania świątecznej ozdoby będzie Ci potrzebne naczynie (może być szklane, może to być koszyk wiklinowy – jak wolisz), w którym zasadzisz swoją roślinę. To Ty decydujesz czy zasadzisz ją w ziemi, czy postawisz w małej ilości wody.  Roślinom cebulkowym wystarczy niewielka ilość wody na przykład na kamieniach, ale trzeba pamiętać, żeby systematycznie je podlewać.

Obok zasadzonej roślinki jest miejsce na świąteczne ozdoby. Możesz dodać małego kurczaczka, zajączka, kupić małe przepiórcze jajeczka i ułożyć je na sianku, albo wykonać samodzielnie pisanki ze styropianowych jajek i powbijać je na patyczkach do swojej świątecznej kompozycji. Naczynie szklane samo w sobie wygląda dobrze, ale jeżeli korzystasz z koszyczka wiklinowego, możesz go przyozdobić wstążką. 

Do dekoracji dodatkowo mogą przydać Ci się: zasuszony mech, siano, albo sizal, który będzie imitował siano, dekoracyjne kamienie. 

Dekoracje wielkanocne z kwiatami ciętymi

Kwiaty cięte, które są najpopularniejsze w okresie Wielkiej Nocy to oczywiście żonkile i tulipany. Zdarza się też, że wykorzystujemy białe lilie, jeżeli są już dostępne. 

Na stole pięknie prezentuje się, bukiet wybranych kwiatów wraz z gałązkami np. do bukietu polecam kilka gałązek forsycji oraz liści np. eukaliptusa. Samodzielnie można wykonać naprawdę piękny bukiet, wzbogacając go dodatkami. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej nawiązać do świąt wielkanocnych: dodaj na długich wykałaczkach do bukietu kolorowe pisanki albo na gałązkach za pomocą kolorowej wstążki powieś mini ozdobne jajeczka (tak jak wieszasz bombki na choince).

Bardzo gustownie wyglądają także drobne (pojedyncze) kwiaty w niskich wąskich naczyniach. Można je ustawiać rzędami obok siebie albo porozstawiać taką drobną dekorację w całym domu. 

Jeżeli masz dom, na swoim drzwiach możesz powiesić wielkanocny wieniec z żywych kwiatów. Wystarczy kupić wieniec z gąbką florystyczną i do niego przymocować wszystkie kwiaty, które tylko chcesz.

Tak przystrojony dom na pewno sprawi, że poczujecie magię świąt. Lubicie dekorować dom na święta? Robicie sami dekoracje? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

06 listopad 2018
08 czerwiec 2018

Komentarze