Gdzie zamieszkać po ślubie?

18 październik 2018
Dagmara Sobczak

Większość Par Młodych zaraz po ślubie, a niektóre nawet i przed, staje przed wyborem – zamieszkać w domu czy w mieszkaniu?

Część z par dostaje w spadku albo w prezencie ślubnym mieszkanie bądź dom, więc decyzji takiej nie muszą podejmować, ale są to naprawdę wyjątkowe przypadki. Zdecydowana większość z nas bierze pod uwagę albo wynajem albo kupno, albo kredyt – i tu zawsze pojawia się pytanie – na dom czy na mieszkanie?

Dom czy mieszkanie – co lepsze?

Nie ma jednej dobrej, uniwersalnej odpowiedzi. Wybór zależy od wielu czynników.

Pieniądze, którymi dysponujemy

Domy zazwyczaj są stosunkowo droższe od mieszkań, niezależnie czy chcielibyśmy je wynajmować, kupić, czy budować od podstaw. Budowanie domu generuje także koszta związane z zakupem działki, dlatego jest to opcja dla tych, którzy mają większe możliwości finansowena starcie. 

Jeżeli dopiero zaczynamy wspólne życie i nie zarabiamy jeszcze dużych pieniędzy – lepiej będzie zacząć od mieszkania, chociażby miało być jedynie tymczasowe. 

Gdzie się wychowaliśmy?

Wielu z nas przyzwyczaja się do miejsc. Jeżeli wychowaliśmy się w domu jednorodzinnym, może być nam trudno odnaleźć się w mieszkaniu.

Podobnie, jeżeli przyzwyczajeni jesteśmy do mieszkań w blokowisku, domek może okazać się dla nas zbyt czasochłonny czy wręcz powodujący samotność, bez sąsiadów za drzwiami. 

Gdzie chcemy mieszkać?

Jeżeli od zawsze marzyliśmy, żeby mieszkać w centrum dużego miasta – siłą rzeczy powinniśmy zdecydować się na mieszkanie, ewentualnie apartament. Jeżeli natomiast marzy nam się zamieszkać w cichej dzielnicy, w małej miejscowości, albo może nawet na wsi – dom będzie lepszym, a także dużo łatwiejszym do znalezienia miejscem.

Jakiego metrażu potrzebujemy?

Dla dwóch osób 50 m2 jest w zupełności wystarczające. Jakie decydujemy się na duże mieszkanie/dom, jego metraż zależy od tego ile mamy lub planujemy mieć dzieci, czy ktoś jeszcze będzie z nami mieszkał, czy pracujemy w domu (czyli czy potrzebujemy dodatkowego metrażu na biuro) i tak dalej. 

Coraz modniejszy jest minimalizm i okazje się, że im miej mamy, tym mniejsza przestrzeń jest dla nas wystarczająca. Warto też wspomnieć, że mniejsze metraże są cieplejsze i podobno zacieśniają relacje rodzinne.

Jakie mamy marzenia?

Realia, realiami, ale nasze marzenia też są ważne. Być może ktoś całe życie mieszkał w bloku, a zawsze marzył o własnym domu? Warto iść za marzeniami i je spełniać. 

Trzeba natomiast pamiętać, że posiadanie domu zawsze wiąże się z dużo większą pracą wokół niego niż w przypadku mieszkania. Większy metraż do sprzątania i ogródek, o który trzeba dbać zarówno latem, jak i zimą. Jeżeli nie będziemy mieli czasu na dbanie o takie miejsce, to może jednak lepszym rozwiązaniem okaże się mieszkanie?

A jakie jest Wasze zdanie - dom czy mieszkanie? Gdzie wolelibyście mieszkać? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 wrzesień 2020
12 czerwiec 2019

Komentarze