Nie przekreśla szansy na dziecko!

07 luty 2018
Dagmara Sobczak

Niepłodność to trudny temat, ale bardzo istotny. Warto zacząć od tego, że niepłodność została sklasyfikowana przez WHO jako choroba, która może mieć wiele przyczyn. Co więcej, pojmowana zostaje już jako choroba cywilizacyjna, ponieważ dotyka co piątą parę w Polsce. 

Pokazuje to mniej więcej tyle, że jeżeli ten problem nie dotyczy Ciebie, na pewno znasz kogoś, kto się z nim zmaga, ale nawet możesz o tym nie wiedzieć. 

Niepłodność jest chorobą

Niepłodność to nie to samo co bezpłodność. Wiele osób myli te dwa pojęcia. Niepłodność to choroba, która trwa w tym momencie i można ją wyleczyć. 

Bezpłodność oznacza, że para już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci, na przykład dlatego, że  kobieta musiała mieć usunięte narządy rodne. Warto jednak zwrócić uwagę, że od klasyfikowania kogoś jako „bezpłodnego” zaczynamy odchodzić. Medycyna idzie tak do przodu, że już teraz za granicą mają miejsce przeszczepy macicy, dzięki którym kobiety na nowo mogą starać się o dziecko. 

Niepłodność nie przekreśla szansy na dziecko

Jeżeli wraz ze swoim partnerem macie problem z zajściem w ciążę, pierwsze co powinniście zrobić to udać się wspólnie na badania, najlepiej do specjalisty od niepłodności. 

Choroby tej nie można traktować w kategoriach czyjejś winy, niezależnie czy problem tkwi w kobiecie, w mężczyźnie czy w obojgu.  Jest to choroba par, więc dotyczy obojga partnerów. 

Na szczęście nie jest to choroba nieuleczalna. Istnieje kilka metod, za pomocą których można wyjść z niepłodności. Wybór metody zależy od diagnozy lekarza. Powodów niemożności zajścia w ciążę może być bardzo dużo, stąd lekarz dobiera odpowiednie leczenie.  Poniżej zamieszczam napopularniejsze z możliwości.

In-vitro 

Czyli inaczej sztuczne zapłodnienie. Pobranie komórki jajowej od kobiety i plemników od mężczyzny, które w warunkach laboratoryjnych zostają połączone i z powrotem przeniesione do macicy. In-vitro to kontrowersyjny temat i nie każdy zgodziłby się na nie, ale jest to jedna z możliwości, którą para może wybrać. 

Inseminacja 

Można ją wykonać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, zabieg polega na wstrzyknięciu wcześniej pobranych plemników partnera do macicy kobiety. 

Zabieg

Zabiegi chirurgiczne pomagają, jeżeli faktycznie niepłodność wynika z dodatkowej choroby, którą da się wyleczyć zabiegowo jak np. niedrożne jajowody u kobiet czy żylaki powrózków nasiennych u mężczyzn. 

Leczenie hormonalne 

Odpowiednie, jeżeli występują zaburzenia hormonalne.

 

Naprotechnologia 

Metoda oparta na naturalnym planowaniu rodziny, w zgodzie z kościołem katolickim. Polega na obserwacji i utrzymywaniu w naturalny sposób zdrowego układu rozrodczego kobiety. 

 Adopcja

Nie jest to bynajmniej metoda lecznicza, ale jest to jedna z możliwości wyjścia z choroby, jaką jest niepłodność, biorąc pod uwagę, że niepłodność to niemożność posiadania dziecka. 

Adopcja nie jest dla każdego i trzeba być 100% pewnym decyzji, że chcemy dać dziecku nowy dom i wziąć za nie pełną odpowiedzialność. 

 

Słyszeliście kiedykolwiek o chorobie zwanej niepłodnością? Może ktoś w Waszym otoczeniu się z nią zmaga?

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 październik 2018
01 sierpień 2019

Komentarze