Czy warto stawiać sobie noworoczne postanowienia?

01 styczeń 2018
Dagmara Sobczak

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. Nastaje czas, kiedy większość z nas robi rachunek sumienia, podsumowuje mijający rok i zastanawia się nad noworocznymi postanowieniami. 

Co w tym roku chciałbym zrobić, czego się nauczyć, co osiągnąć. Spisujemy listę noworocznych marzeń i życzeń. Jednak często to zdecydowanie za mało, aby nasze pragnienia zostały zrealizowane. Niestety zbyt często są one jedynie pustymi życzeniami, o których po miesiącu po prostu zapominamy.

 

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Postanowienia noworoczne były bardzo modne jeszcze 5,10 lat temu. Dzisiaj odchodzimy od nich na rzecz realnie stawianych sobie celów. 

Moim zdaniem koniec roku to idealny moment na to, aby szczerze spojrzeć na to, co udało nam się zrobić, czego nie udało, a co można jeszcze poprawić. Nowy rok to dobry moment, by postawić sobie mierzalne, określone w czasie cele, do których sukcesywnie, małymi krokami będziemy dążyć. 

Tak postawione cele dają nam dużo większą szansę na ich realizację i na nasz rozwój.

Dzięki temu, że stawiamy sobie cele, nie mamy poczucia zmarnowanego roku, możemy cały rok działać na autopilocie, ale robimy to świadomie, bo dążymy do tego, co dla nas ważne. Rozwijamy się, idziemy do przodu w tych aspektach, na których nam zależy. 

Nie pozostawiamy życia samemu sobie. Mamy nad nim nieustanną kontrolę.

Jak postawić sobie realne cele?

Cele, które sobie stawiamy, również te noworoczne, powinny być wyznaczone metodą SMART. Tylko ta metoda da nam pewność, że cel jest dobrze wyznaczony i dużo łatwiej będzie nam go kontrolować na każdym etapie.

Metoda SMART polega na tym, że cel, który sobie wyznaczamy, powinien być: Szczegółowy (czyli precyzyjnie określony – co chcemy zrobić, jakimi metodami i dlaczego chcemy go zrealizować), Mierzalny (będziesz umieć bez problemu określić swoje postępy na każdym etapie działań), Atrakcyjny (czyli interesujący i ważny dla Ciebie), Realistyczny (taki, który dasz radę sam zrealizować) oraz Terminowy (czyli z określoną datą realizacji). 

Jeżeli Twój cel zawiera wszystkie wyżej wymienione elementy, jest właściwym celem noworocznym, który może zmienić coś w Twoim życiu. 

Nie ważne czy marzysz o tym, aby nauczyć się nowego języka, zadbać o swoje ciało, zacząć racjonalniej się odżywiać czy chcesz rozwijać swoją firmę, a może napisać książkę. 

Każdy cel rozpiszesz metodą SMART. 

Ciekawa jestem, jakie Wy macie podejście do postanowień noworocznych? Robicie? Czy wolicie, może stawiać sobie realne cele? A może w ogóle nie robicie żadnych podsumowań rocznych?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 czerwiec 2019

Komentarze