... dla rodziny i przyjaciół.

16 wrzesień 2020
Dagmara Sobczak

Czy zawsze marzyłaś o tym, że Twój dom będzie otwarty dla rodziny i przyjaciół? Odkąd byłaś dzieckiem, oczami wyobraźni widziałaś, jak po Twoim domu krzątają się bliskie Ci osoby i każdy czuje się w nim dobrze, jak u siebie?

A może Twój rodzinny dom był właśnie takim domem otwartym i od zawsze wiedziałaś, że Ty również chciałabyś stworzyć takie miejsce przyjazne innym? 

Jeżeli tak, to dobrze się składa. Dziś podpowiem Ci, jak stworzyć taki dom, nie zapominając zarazem o sobie, o innych domownikach i o waszej intymności.

Dom miejscem spotkań dla przyjaciół

Przede wszystkim musisz mieć pewność, że Twojej rodzinie: mężowi, dzieciom, rodzicom (jeżeli z nimi mieszkasz), nie będą przeszkadzali niezapowiedziani goście. 

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby każda osoba mieszkająca pod Twoim dachem, czuła się komfortowo, dopiero na drugim miejscu jest dalsza rodzina, sąsiedzi i przyjaciele. 

Niech sypialnia zawsze będzie miejscem tylko i wyłącznie Waszym. To znaczy, że nawet jeżeli ktoś u Was nocuje, nigdy nie kładźcie go w swojej sypialni. Niech to zawsze będzie Wasze intymne miejsce, przestrzeń tylko dla Was.

Gości umieśćcie w pokojach gościnnych albo w salonie na kanapie. Oni również będą czuli się lepiej, śpiąc w pokoju przygotowanym specjalnie dla nich, niż spędzając noc w Waszej sypialni. 

Czego nie może zabraknąć w domu otwartym?

Jeżeli marzysz o domu otwartym dla bliskich, nie powinno w nim zabraknąć:

  1. Pokoju dla gości, gdyby chcieli przenocować.
  2. Zapasowej pościeli, kołdry i poduszki.
  3. Dużej liczby talerzy, sztućców, kubków, filiżanek.
  4. Dobrej kawy, dobrej herbaty, mleka i cukru. Nawet jeżeli sami nie pijecie albo nie słodzicie, warto mieć dla gości taki arsenał.
  5. Czegoś słodkiego w szafie. Nie zawsze mamy możliwość zrobienia czy kupienia ciasta, dlatego miło, jeżeli w szafie zawsze na niezapowiedzianą wizytę znajdą się ciasteczka. 
  6. Jedzenia w lodówce. Zawsze gościom będzie miło, gdy się zasiedzą, a Ty zaproponujesz im sałatkę, kanapki albo coś pysznego do zjedzenia. 
  7. Dobrych filmów. Możesz kupować filmy na płytach albo online. Teraz bardzo modny jest Netflix – internetowa platforma do oglądania filmów i seriali. Można tam znaleźć naprawdę wiele ciekawych produkcji, które umilą wspólne wieczory z przyjaciółmi. 
  8. Gier planszowych – wspólne spędzanie czasu przy grach bardzo zbliża i poprawia humor.

 

O czym jeszcze należy pamiętać, chcąc prowadzić dom przyjazny bliskim?

Przede wszystkim, goście powinni mieć poczucie, że są mile widziani, nawet niezapowiedziani i zawsze mogą przyjść, kiedy tylko mają ochotę. Jasno wyrażajcie swoje emocje i zdanie. Jeżeli macie ochotę pójść spać, a goście nadal siedzą – wystarczy powiedzieć, że musicie się położyć, bo jutro czekają na Was kolejne zobowiązania, ale jeżeli goście mają chęć, mogą zostać, a nawet nocować. Wtedy warto zostawić im wskazówki i przygotować pościel oraz ręczniki. 

Jeżeli natomiast chcecie, aby goście wyszli, również śmiało im to powiedzcie, zaznaczając jednak, że zawsze są mile widziani i mogą wpaść np. następnego dnia, aby dokończyć grę czy rozmowy. 

Warto postawić na szczerość. Dzięki temu goście nigdy nie poczują się niezręcznie w danej sytuacji.

Pamiętaj także o tym, że nie musisz usługiwać gościom. Na pewno chętnie to oni zrobią herbatę, kanapki czy nawet pozmywają po posiłku, jeżeli tylko będą się czuć dobrze w Waszym domu. 

Dom otwarty dla rodziny i przyjaciół nie musi oznaczać, że zatracicie swoją intymność i bliskość. Pamiętaj, że to zawsze Wy wyznaczacie granice i to Wy decydujecie, na ile goście mogą pozwolić sobie w Waszym domu. 

Czy Wasz dom będzie domem otwartym dla przyjaciół i rodziny?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

01 sierpień 2019
18 marzec 2020

Komentarze