Uważaj na te sygnały w Twoim związku!

09 sierpień 2020
Dagmara Sobczak

Manipulacja w związku to bardzo trudny temat. Z jednej strony manipulacja może bardzo wyniszczać nasz związek i nas od środka, a z drugiej strony może być tak zakamuflowana, że nie zdajemy sobie sprawy, że ma ona miejsce w naszej relacji.

Przemoc emocjonalna jest tak samo szkodliwa, jak i przemoc fizyczna – jeżeli nawet nie bardziej. Trudniej taką przemoc jasno zdefiniować i trudniej udowodnić winę oprawcy.

Manipulacja w związku – na co uważać?

Ze względu na to, że nie zawsze tak łatwo manipulację odkryć, postanowiłam przedstawić Wam kilka zachowań, które powinny stać się dla Was sygnałem, że być może Wasz partner jest manipulatorem.

Manipulator - charakterystyka

 • Zacznijmy od Ciebie. Jeżeli jesteś bardzo uległą, empatyczną i troskliwą osobą w związku, jest większe prawdopodobieństwo, że przyciągniesz manipulatora niż gdybyś miała inny charakter.

  Jeżeli jesteś skłonna do ciągłych poświęceń, wyrzeczeń i starasz się zawsze zadowolić swojego partnera – bądź czujna. Cienka granica leży między tym, kiedy partner przyjmuje Twoje dobro, a tym, jak już zaczyna manipulować Twoim zachowaniem i wykorzystywać Twoje dobre intencje. 

 • Jeżeli są takie sytuacje, że nie chcesz zrobić czegoś, bo boisz się reakcji/zdania/komentarza swojego partnera to sygnał, że ma on na Ciebie wpływ, którego nie widać gołym okiem.

  Jeżeli powstrzymujesz się przed zrobieniem czegoś, co jest dla Ciebie ważne, tylko dlatego żeby nie zdenerwować partnera, to nie jest zdrowy związek.

 • Jeżeli podczas kłótni, to zawsze Ty ustępujesz i przyznajesz rację partnerowi, zdecydowanie manipuluje on Twoją świadomością i Twoim zdaniem.

  Nie możesz zawsze być tą osobą, która ustępuje. Pokaż, że też masz charakter i swoje zdanie.

 • Jeżeli zmagasz się z niskim poczuciem własnej wartości i masz wrażenie, że związek, w którym jesteś, pogłębia je jeszcze bardziej, zamiast Cię z niego wyciągać to również zły znak.

  Partner nie może mieć na Ciebie destrukcyjnego wpływu.

 • Uważaj z podporządkowaniem się. Być może wychodzisz z założenia, że Twój partner jest mądrzejszy, inteligentniejszy, zna się na życiu i jest bardziej doświadczony, ale nie możesz żyć w przekonaniu, że we wszystkim jest lepszy od Ciebie.

  Wtedy zawsze stajesz się poniekąd jego tłem i ofiarą w tej relacji, będąc zawsze gdzieś z tyłu.

 • Bywa też, że partner obarcza nas swoimi kompleksami. Jeżeli sam sobie z czymś nie radzi, szuka winy w innych i potwierdzenia słuszności swojego zachowania w Tobie.

  Nie daj się omamić. Nie usprawiedliwiaj każdego złego zachowania swojego partnera: dzieciństwem, złym dniem czy cechami charakteru.


Macie jakieś doświadczenia z manipulacją w związku? Jak sobie z tym poradziliście?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 wrzesień 2020
20 listopad 2017

Komentarze

Czyli manipulacja w związku może być formą przemocy emocjonalnej?
~XYZ :) 29 maj 2022 00:54 odpowiedz