Nie potraficie pogodzić swoich oczekiwań wobec obrączek? Wybierzcie dwie różne!

10 sierpień 2020
Karolina Zysek

Wybór obrączek to jedna z ważniejszych decyzji podczas organizacji ślubu. Obrączki będą Wam towarzyszyć przez całe swoje wspólne życie, dlatego muszą być nie tylko dobrze wykonane, ale również zadowalać Was pod względem estetetycznym. Jeszcze niedawno wybierało się najczęściej dwie takie same obrączki zróżnicowane jedynie pod względem rozmiaru.

Według tradycji obrączki to symbol Waszej wspólnej miłości, dlatego też wybierało się najczęściej jednakowe pierścionki, aby małżonkowie identyfikowali się ze sobą nawzajem. Pary jednak stopniowo zaczęły otwierać się na delikatne modyfikacje, a szczególnie przyszłe żony.

Obecnie dodatkowy kryształ na obrączce kobiety czy inny dodatek są na porządku dziennym. W końcu jesteśmy kobietami i chcemy, żeby obrączka była tym najpiękniejszym pierścionkiem :)Niedawno zaczęłam spotykać się z pytaniami na forach ślubnych na temat tego, co inne panie uważają na temat dwóch zupełnie innych obrączek - pod względem złota, jak i samego modelu. Dlatego chciałabym dzisiaj poruszyć tę kwestię, ponieważ czy chodzi tutaj tak naprawdę o to, by pierścionki były jednakowe? Niezupełnie!

Dwie różne obrączki - skąd pomysł?

Najczęstszym powodem, który skłania pary do zastanowienia się nad dwoma innymi modelami obrączek są oczywiście gusta. Mężczyźni rzadko kiedy lubią nosić biżuterię, dlatego preferują, żeby ta obrączka była jak najbardziej skromna i nie przeszkadzała w codziennych obowiązkach. Kobiety natomiast mają zupełnie inne podejście do tematu biżuterii - musi przede wszystkim dobrze się prezentować, a w życiu codziennym i tak nosimy pierścionki, więc jeden więcej (i to jaki!) nie będzie przeszkodą :)

Dochodzi do tego jeszcze kwestia preferencji złota. Osobiście nie noszę żółtego złota, ponieważ nie czuję się w nim komfortowo. Cała moja biżuteria jest w kolorze białego złota i taką też na pewno będę chciała mieć obrączkę bez względu na opinię innych.

W niektórych związkach osoby nie są w stanie dojść do kompromisu względem koloru złota, jeśli dodamy do tego współczesne wynalazki jak na przykład biżuteria tytanowa. Mężczyzna może stwierdzić, że właśnie taką chce obrączek, bo jest wytrzymała, kiedy jego przyszła żona wymarzyła sobie złotą obrączkę z brylantem. Czasem zdarzy się, że po czasie jedna ze stron odpuści, bo stwierdzi, że to tylko biżuteria.

A jeśli nie? To wtedy właśnie warto rozważyć wybór dwóch innych obrączek. 

Dwie różne obrączki a tradycja

Tak jak już wspomniałam, według tradycji wybiera się najczęściej dwa takie same pierścionki, różniące się jedynie rozmiarem i czasem dodatkowym kryształem w obrączce przyszłej żony. Czy to oznacza, że wybór dwóch innych obrączek jest sprzeciwiem się tradycji? Uważam, że w żaden sposób nie godzi to w tradycję.

Tradycją jest nałożenie obrączek podczas przysięgi jako symbol zespolenia Waszej miłości. Dlatego obrączką może być tak naprawdę każdy pierścionek - pamiątka po babci czy najdroższy pierścionek z diamentem. Najważniejszy jest symbol założenia tych obrączek w czasie przysięgi, a czy będą to obie identyczne obrączki czy zupełnie inne, to już kwestia indywidualna. Oczywiście wokół pewnie pojawią się głosy, że to niepoprawne, że niepotrzebnie zmieniamy tradycję i wymyślamy. Lecz dlaczego wygląd pierścionka ma być powodem sporów? Najważniejsze, że obrączka jest ofiarowana z miłości i zaufania.

Z drugiej strony, jeśli obrączka jest symbolem, to nieważny powinien być jej wygląd i wystarczy wybrać takie same dopasowane rozmiarem. Niektóre z opinii mówią, że trzeba po prostu dobrze poszukać i na pewno para znajdzie idealne obrączki podobne do siebie. Współcześnie salony jubilerskie proponują niecodzienne modele i alternatywne kształty, które akurat mogą spodobać się narzeczonym.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, obecnie macie do wyboru nie tylko złoto, a również biżuterię z tytanu czy platyny. Być może te dwa ostatnie surowce pogodzą Wasze zdania odnośnie złota. Co więcej, inny surowiec niż złoto będzie odróżniał Wasze obrączki od innych pierścionków, lecz nie tak kontrowersyjnie, jak zupełnie dwie inne obrączki :)

Decyzja o dwóch innych obrączkach

Jeśli odwiedziliście już mnóstwo salonów jubilerskich i przejrzeliście setki stron internetowych, a nadal nie potraficie zdecydować się na wspólny model, to być dwie różne obrączki będą właściwym wyborem. Kiedy jednak już zdecydujecie się na wybór dwóch innych obrączek, to warto przed złożeniem zamówienia to warto przymierzyć jeszcze jednakowe obrączki. Może okazać się, że to właśnie widok jednakowych pierścionków jest tym wymarzonym odczuciem po założeniu obrączki, podobnie jak ze suknią ślubną. A może być zupełnie odwrotnie - stwierdzicie, że to nie dla Was i upewnicie się w przekonaniu, że każde z Was oczekuje czegoś zupełnie innego od obrączek.

Starajcie się jednak zadbać o to, aby wybierać obrączki wspólnie, nawet jeśli będą zupełnie inne. To ważny moment podczas organizacji ślubu i warto wzajemnie siebie wspierać oraz być obecnym podczas wyboru obrączki Waszej połówki. Co ważne, szczególnie dla przyszłych żon - jeśli będziecie decydować się na nietuzinkowe wzory, to upewnijcie się, czy dany model można w przyszłości zmniejszyć/zwiększyć. Do takiej konieczności często zachodzi w okresie ciąży, w którym niestety często nabieramy dodatkowych kilogramów i nie jesteśmy w stanie ich zrzucić po urodzeniu dziecka. Nie warto wtedy decydować się na pierścionek ze splotem z dwóch kolorach złota, ponieważ modyfikacja jego rozmiaru może trudniejsza niż się spodziewamy. Przed ostatecznym złożeniem zamówienia, warto zapytać obsługę o ewentualne zmiany czy nawet zwroty. Być może stwierdzicie jeszcze przed ślubem, że chcecie swoje obrączki nieco upodobnić do siebie, a w każdym salonie ten czas jest zróżnicowany. W każdym elemencie ślubnym zachodzą zmiany, które jeszcze kilka lat temu byłby odbierane jako jedna, wielka kontrowersja. Współcześnie tych modyfikacji jest coraz więcej, dlatego też wybór obrączek nie bywa już formalnością. Duży wpływ ma na to ciągle zwiększającą się oferta salonów jubilerskich, która proponuje zarówno klasyczne wzory, jak i te alternatywne.

Jeśli nie jesteście gotowi na wybór dwóch różnych obrączek, to ciekawym rozwiązaniem jest wybór klasycznych wzorów i ich spersonalizowanie. A jeśli nie zgadzacie się jedynie w kolorze złota, to współczesne propozycje, jak tytan czy platyna, mogą pogodzić Waszą dwójkę. Osobiście jednak uważam, że decyzja o dwóch różnych obrączkach nie powinna być traktowana jako godzenie w tradycję. To Wy będziecie nosić te obrączki na dobre i na złe, a w tym gorszych chwilach nie będzie miał znaczenia kolor złota.

A Wy, Czytelnicy, jak pogodziliście swoje odmienne zdania na temat obrączek? A może zdecydowaliście się na dwa różne modele? Jeśli tak, to napiszcie w komentarzach, dlaczego podjęliście taką decyzję i jak zareagowały bliskie Wam osoby! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 wrzesień 2018
19 grudzień 2018

Komentarze