Czerwień czy biel - jaki kolor dywanu wybrać na ślub?

25 czerwiec 2019
Anna Żaczek

Podczas przygotowań ślubno-weselnych pojawia się między innymi kwestia dekoracji kościoła i wybór dywanu. Może nie jest to najważniejszy temat pośród przygotowań dekoratorskich, niemniej jednak istnieje i warto poświęcić mu odrobinę uwagi.

Zasoby kościelne czy własna wykładzina?

Dekoracje kościoła wykonywane są za zgodą proboszcza oraz za porozumieniem przyszłych Państwa Młodych, którzy w danym dniu biorą ślub. Wiele par decyduje się na szybką zmianę wystroju pomiędzy jedną ceremonią a drugą, ponieważ każda z nich chce dopasować ją do własnych upodobań oraz stylu wesela. Przy sprawnej organizacji, zdaniem doświadczonych dekoratorów, wykładzinę lub dywan można zmienić nawet w 10 minut. Mając takie możliwości techniczne, spokojnie możemy pomyśleć nad tym, czy chcemy takich zmian dokonać.

Co zatem oferuje nam kościół? Na ogół kościoły dysponują własnymi dywanami. Przekrój wzorów oscyluje pomiędzy wzorami tureckim po gładkie w kolorze czerwonym. Nie zawsze są one w wystarczającej długości sięgającej od ołtarza do wyjścia. Nasz niepokój może wzbudzić również czystość lub zużycie materiału. Warto podczas planowania dekoracji kościelnej zapytać o ten właśnie element wystroju i go obejrzeć. Jeśli nie będzie spełniał naszych oczekiwań, możemy zapytać o możliwości firmy dekorującej. Jeśli decydujemy się na samodzielne tworzenie dekoracji, alternatywą może być zakupienie wykładziny w licznych sklepach internetowych lub wypożyczenie jej z wypożyczalni lokalnych albo online.

Czerwony czy biały — co mówią trendy?

Czerwień

Zastanawiając się nad kolorem, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę styl wesela a w dalszej kolejności pozostałe kryteria. Modne są zarówno te w kolorze czerwonym, jak i białym bez dodatkowych ozdób. Kolor czerwony sięga bardzo starych tradycji i ma wiele znaczeń. Jako dekoracja kojarzony był głównie z bogactwem i dostojeństwem. Rezerwowano go zatem dla władców i możnych tego świata, ale w kościele funkcjonuje również od wielu lat, podkreślając uroczysty charakter ceremoni. W niektórych kulturach (np. w Japonii), aby dodać powagi i podnieść rangę ceremonii ślubnej, Panna Młoda zakładała suknię w kolorze czerwonym.  Przygladając się czerwieni możemy stwierdzić, że nie wszystkie jej odcienie pasują do wystroju kościelnego — preferowane przez dekoratorów to deep red i carmine. Fotografowie również lubią czerwone dywanowe akcenty, ponieważ one nie tylko podkreślają wagę uroczystości, ale również dynamizują kadr.  

Biel

W kulturze europejskiej kolor biały jest symbolem czystości, światła i dobroci, a współcześnie coraz częściej wypiera swojego ognistego przeciwnika. Nawiązując do innych kultur — przykładowo do wspomnianej wcześniej Japonii, biel ma tam zastosowanie w uroczystościach pogrzebowych. U nas przeciwnie — dosyć chętnie stosowana podczas wielu miłych i doniosłych ceremonii, dodaje wyjątkowości i elegancji również ślubnym uroczystościom. Mówiąc o wszystkich kolorach, możemy rozróżniać je poprzez określanie ich odcieni i stopnia nasycenia, podobne stwierdzenia odnoszą się do bieli, co w praktyce oznacza, że nie każda biel będzie taka sama. W ofertach możemy zatem wybierać od śnieżnobiałej bieli po odcienie écru. Decydując się na konkretny odcień, warto również przemyśleć, czy będzie dopasowana do pozostałych białych elementów dekoracji oraz sukni Panny Młodej.

Należałoby tu również wspomnieć o zachowaniu czystości wykładziny. Na czerwonym dywanie z pewnością nie będzie widać śladów obuwia, natomiast na białym mogą nas zaskoczyć ciemne plamy po przejściu Pary Młodej do ołtarza. Warto temu zaradzić poprzez dyskretne oczyszczenia obuwia tuż przed wejściem na wykładzinę.

Biały dywan z inicjałami

Nową opcją jest personalizacja białych dywanów. Wypożyczalnie dostosowując się do potrzeb Nowożeńców, proponują nadrukowanie imion Pary Młodej, bądź samych inicjałów oraz daty ślubu.

Fajny bajer, elegancko również prezentuje się na zdjęciach. Sprawdźmy, ile za to zapłacimy… Przykładowo już za ok. 200 zł możemy wypożyczyć dywany 10. metrowe, 20 oraz 30 o szerokości 1 m, koszt wysyłki kurierem wynosi 30 zł na teren całej Polski. Oferta niestety nie mówi, czy nadruk jest wliczony w cenę wypożyczenia.

Czy stać nas na własny dywan?

Nie zaszkodzi posłużenie się kalkulatorem.

Gdybyśmy chcieli kupić dobrej jakości biały chodnik nadający się na uroczystość ślubną o szerokości 1m, przeciętnej grubości 2,5 mm, długości 20 m, musielibyśmy się liczyć z kosztem około 340 zł (20mx17zł) lub wyższym w zależności od parametrów chodnika oraz oferty branżowej.

Do ozdabiania drogi, po której będą kroczyć Młodzi do ślubu można użyć zamiast dywanów i chodników wykładziny technicznej o wiele tańszej, ale prezentującej się równie ładnie co pozostałe. Koszt w zależności od miejsca zakupu za wykładzinę o szerokości 1m zapłacimy od 8 do 11 zł za 1 m, przy czym cena wzrośnie, jeśli będziemy chcieli mieć szersze lub dłuższe parametry. Zapytacie, czy opłaca się nam kupować? W zasadzie po ślubie można ją sprzedać tak, jak większość niezniszczonych dekoracji.

Na co zwrócić uwagę, kupując lub wypożyczając ślubne wykładziny?

Jest kilka szczegółów, o które warto zapytać lub przetestować przed zakupem.

Wybierając dywan, warto mieć na uwadze, czy obcasy Panny Młodej nie będą dziurawić wykładziny i nie będą się zapadać. Nie ma nic gorszego niż zaczepiające się o buty fragmenty tkaniny. Sprawdzamy zatem wysokość runa oraz podłoże. Specjalne wykładziny eventowe mają dobrane podłoże umożliwiające sprawne rozkładanie oraz właściwości antypoślizgowe, co jest istotne w wielu sytuacjach.

Kolejnym problemem może być zwijająca się wykładzina – tu należy zadbać o to, by końce były przymocowane do podłoża. Na ogół o to zadba dekorator, ale nie zaszkodzi się upewnić przed ceremonią. Jeśli dekorujemy sami, stosujemy dwustronną taśmę samoprzylepną.

Jak widzimy, z wyborem ślubnego dywanu wiąże się kilka bardzo istotnych zagadnień, których nie należy pomijać, aby uzyskać najlepszy końcowy efekt.

Zatem jaka decyzja? Postawicie na mocny czerwony akcent, czy na białą lekką dyskretną elegancję? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

06 luty 2020
30 sierpień 2018

Komentarze