Garnitur ślubny szyty na miarę - czy warto?

19 luty 2019
Adrian Bodzioch

Garnitur to Twoja ślubna broń. Ma poprawić wizualnie Twoją sylwetkę i zwiększyć atrakcyjność. Wyszczuplić, kiedy masz na sobie zbyt wiele nadmiarowych kilogramów lub wizualnie “rozbudować”, gdy tych kilogramów Ci nieco brakuje.

Garnitur jest jedynym męskim ubiorem, którym można faktycznie poprawić wygląd swojej postury i zmienić całkowicie swoją prezencję. Jednak żeby był to efekt dobry i pozytywny, to musi być znakomicie dopasowany, bez jakichkolwiek ustępstw i wad.

“Garnitur z wieszaka, sklepowy i dostępny natychmiast. TANIO!”

Plusem garniturów sklepowych jest ich łatwa dostępność, niska cena oraz mnóstwo gotowych wzorów i rozmiarów do wyboru. Nie jest jednak pozbawiony wad, i to tych bardzo dużego kalibru. Garnitury sklepowe są szyte według typowych i uniwersalnych wymiarów równie typowej, męskiej sylwetki. Mają zatem pasować dosłownie na każdego faceta w konkretnych wymiarach.

W lepszych sklepach spotkamy wariacje rozmiarowe - takie, które uwzględniają wzrost, obwód pasa oraz obwód klatki piersiowej. To jednak bardzo okrojone informacje, gdyż każdy z nas ma także zbyt długie lub zbyt krótkie ręce, odstającą lub wklęsłą klatkę piersiową, obłe lub proste plecy czy wreszcie odstający, czy może szeroki, lecz jednak płaski brzuch. Sklepowe garnitury nie przewidują takich “odstępstw” od reguły. Standardowe wymiary dla danego wzrostu lub rozmiaru są wyliczone na podstawie średnich wymiarów konkretnej części ciała, ściągniętych z kilku tysięcy osób.

Szycie na miarę - ratunek dla Pana Młodego

Szycie na miarę, zwane również “bespoke”, jest znakomitym sposobem na stworzenie dzieła sztuki, które będzie podkreślało Twoje zalety i tuszowało wady. Krawiec podczas pierwszej wizyty pokaże próbnik materiałów i zbierze miarę ze wszystkich części Twojego ciała. Zmierzy je bardzo precyzyjnie, wpisze do dokładnego notatnika i stworzy na ich podstawie Twój wymarzony i perfekcyjnie dopasowany garnitur.

Jednak precyzja i nieszablonowość szycia na miarę wychodzi także ponad wymiary. Doświadczony krawiec weźmie pod uwagę wszelkie odstępstwa od reguły, o których pisałem wyżej. Sprawdzi czy Twoje ręce są tej samej długości, czy plecy odstają Ci w nietypowy sposób czy może jeden bark zwisa nieco niżej niż drugi i weźmie to pod uwagę w gotowym już projekcie.

Szycie garnituru na miarę - jak to przebiega?

Dobry krawiec wypyta Cię o wiele szczegółów, takich jak dla przykładu preferowany stopień dopasowania, który zdecyduje o luźnym lub bardzo bliskim “ficie”. Dobrze dopasuje długość nogawek i rękawów, a także wysokość kołnierza czy szerokość klap, która będzie dobrze współgrała z Twoją twarzą.

Po zebraniu miary przyjdzie pora na wizyty. Zazwyczaj krawcy decydują się na trzy wizyty przymiarkowe. Pierwsza jest we wstępnej fazie projektu i obejmuje sprawdzenie marynarki bez wszytych rękawów i z zafastrygowanymi krawędziami. Wówczas, krawiec będzie mógł nanieść ewentualne poprawki i dopasować marynarkę przed jej ostatecznym zaszyciem. Podczas drugiej przymiarki, marynarka będzie prawie gotowa, a w trakcie trzeciej - w pełni gotowa, razem ze spodniami.

Cena garnituru na miarę jest stosunkowo wysoka, jednak adekwatna do ilości pracy włożonej przez krawca. Waha się w przedziale 2000-10 000 zł za robociznę krawca + materiał.

Jednak Twój wygląd i dopasowanie oraz idący za tym komfort z pewnością usprawiedliwi ten wydatek. Pamiętaj - jak się na to nie zdecydujesz do ślubu, to kiedy?!



Trzymajcie się!

Wasz Adrian

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

13 listopad 2019
09 grudzień 2019

Komentarze