Nadpotliwość dłoni - jak nad tym zapanować podczas własnego ślubu?

04 lipiec 2019
Adrian Bodzioch

Nadpotliwość dłoni - ogromny problem, który medycyna niestety zepchnęła na dalszy plan. Dla wielu ta przypadłość jest dosłownie zniewoleniem. W skrajnych przypadkach powoduje odsunięcie od przyjaciół i życie w samotności. Mężczyzna staje się zamknięty w sobie i aspołeczny.

Większość lekarzy błędnie zakłada, że nadpotliwość jest tylko i wyłącznie problemem estetycznym, którym nie warto się przejmować. Z pewnością wielu mężczyzn i kobiet z tą przypadłością zostało z gabinetu odesłanych z kwitkiem sformułowaniem “nie stresuj się, a przejdzie”. To błąd, szczególnie dokuczliwy na własnym ślubie.

Jak zapanować nad tym ogromnym problemem?

Po pierwsze - zrozum swój problem

Nadpotliwość dłoni to nadaktywność gruczołów potowych, które wytwarzają zdecydowanie zbyt dużą ilość potu. Na dłoniach zdrowych osób pot jest produkowany w bardzo niewielkich ilościach i tylko podczas sytuacji skrajnie stresujących lub w chwili intensywnej aktywności fizycznej, tym samym nie przeszkadza i pozostaje niezauważony przez całe życie.

U osób chorych może być różnie. Jedni mają ręce suche podczas spokoju, by nagle dłonie zostały dosłownie zalane potem w trakcie stresu. Inni z kolei mają ręce mokre dosłownie ciągle, niezależnie od sytuacji czy zmęczenia.

Po drugie - wylecz to

Warto skorzystać z porady osoby, która zna się na tej tematyce i będzie mogła faktycznie pomóc. W internecie na forach ludzi mających problem hiperhydrozy dłoni można znaleźć namiary do lekarzy dermatologów, którzy stale poznają to zagadnienie i szkolą się w tej tematyce.

Sposoby leczenia nadpotliwości

Współczesna medycyna znalazła tylko kilka sposobów leczenia tej przypadłości i wszystkie mają swoje zalety, lecz także wady. Powiem więcej - niektóre są niebezpieczne i nie warte zachodu, bo mogą dosłownie zniszczyć życie i wywołać więcej szkody niż pożytku.

Sympatektomia piersiowa

To zabieg, który ma na celu przecięcie lub zaklipsowanie nerwów współczulnych, które regulują wydzielanie potu na dłoniach.

Zabieg jest stosunkowo bezpieczny i daje doskonałe efekty, lecz może wywołać bardzo niebezpieczne komplikacje, które warto poznać przed poddaniem się zabiegowi.

Jonoforeza

To bezpieczny zabieg, który można polecić większości osób.

Wystarczy zanurzyć dłonie w wodzie przez którą płynie prąd o niskim natężeniu, na dosłownie kilkanaście minut. Prąd poraża gruczoły potowe, które przestają wytwarzać pot. Zabieg niestety należy powtarzać kilka razy w tygodniu w celu utrzymania efektu.

Botoks

Botoks słusznie kojarzy się z upośledzeniem nerwów, dlatego jest używany między innymi w likwidacji zmarszczek czołowych, które tworzą się podczas unoszenia brwi.

Zabieg jest bolesny i drogi, ale efekt utrzymuje się nawet pół roku. Wówczas osoba wykonująca zabieg “obstrzykuje” rejon dłoni i wyłącza gruczoły potowe.

Czy nadpotliwość dłoni jest widoczna na ślubie?

Problem nadpotliwości dłoni jest zupełnie niezrozumiały dla osób zdrowych. Okazuje się bowiem, że jest odczuwany przez chorego Pana Młodego w praktycznie każdej chwili.

Podczas własnego ślubu z pewnością będziemy dziesiątki razy witać się z gośćmi podając dłoń, wielokrotnie będziemy tańczyć z różnymi ludźmi, a także podawać czy rozlewać alkohol. Problemów jest jednak zdecydowanie więcej i piętrzą się wraz z każdą aktywnością.

Warto zadbać o swoje samopoczucie i komfort psychiczny zawczasu choć podczas tego jednego dnia, dla większości najważniejszego w całym dorosłym życiu.

Czy ktoś z Was miał lub ma problemy z nadpotliwością dłoni i chce się podzielić ze swoją historią? Piszcie w komentarzach!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 kwiecień 2020
06 grudzień 2018

Komentarze

Każdemu zależy na czasie i efektach, ale leczenie powinno byc bezpieczne i łatwiejsze nie? jedna z opisanych tutaj metod leczenia która była dla mnie czymś nowym w walce z nadpotliwością jest mocno skuteczna tak jak wszyscy o niej wspominają, dzięki temu że można sobie pozwolić na leczenie w domu, dość szybko i z ulgą dzięki modelowi electro antiperspirant pozbawiłam się problemu mokrych dłoni. Cenowo jest to o wiele lepsze a w dodatku można załapać się na ciekawe obniżone ceny :) Akurat przed ślubem jeszcze nie miałam takich problemow ale najgorzej to było w pracy przy komputerze.
~Jessi 04 styczeń 2021 12:25 odpowiedz