Garnitur ślubny - a może wypożyczyć zamiast kupować?

10 kwiecień 2019
Adrian Bodzioch

Garnitur wydaje się być sporym wydatkiem, szczególnie przed ślubem. Dla wielu mężczyzn jest także zbędny w normalnym życiu i tym samym nie jest artykułem pierwszej potrzeby.

Pan Młody tuż przed ślubem zawsze staje przed trudnym i bardzo wymagającym dylematem - wydać większe pieniądze na własny garnitur, czy może poszukać sposobu na zmniejszenie przedślubnych wydatków. Niestety, większość polskich mężczyzn zdaje się wybierać garnitury z niższej półki, które - koniec końców - wyglądają naprawdę źle w towarzystwie doskonale wystylizowanej Panny Młodej.

Może więc warto wynająć garnitur, ale lepszej klasy?

Wynajem garnituru w pigułce

No cóż, mimo iż wynajem garniturów to z pozoru bardzo prosty biznes, to rzeczywistość okazuje się nieco inna. Wypożyczenie stroju weselnego jest sposobem na obniżenie kosztów wstępnych przygotowań. Większość pieniędzy zostaje ulokowana w damskiej stylizacji i wszystkich wydatkach około-weselnych, a resztę może spożytkować przyszły mąż. Tak się przynajmniej przyjęło.

Wady wypożyczalni garniturów

Po pierwsze w wypożyczalni garniturów znajdziemy dziesiątki garniturów i często także dodatków, takich jak koszule czy krawaty. Mogłoby się wydawać, że powinny to być produkty dobrej klasy.

No i owszem - powinny, lecz niestety przeważnie nie są. Większość wypożyczalni bowiem decyduje się na zakup i wprowadzenie do oferty jedynie najtańszych modeli dostępnych w sklepach. Nic dziwnego, w końcu na tym polega biznes. Odchodzi zatem zaleta w postaci lepszego garnituru z wypożyczalni, niż przy zakupie własnoręcznym z jakiegokolwiek źródła. Nie we wszystkich wypożyczalniach, ale jednak w większości.

Po drugie, garnitury są używane, kropka. Wielu mężczyzn może irytować fakt założenia już używanego garnituru i to z pewnością nie raz czy dwa. Pamiętajcie, że nie jesteście z pewnością pierwszymi, którzy spędzą w tym garniturze całą weselną przygodę. Przed Wami było wielu mężczyzn, którzy myśleli podobne i... wybawili się w nim do samego rana. Problem z noszeniem używanych ciuchów jest duży dla wielu facetów, warto to wziąć pod uwagę. Wypożyczalnia nie zdecyduje się na ściągnięcie nowego garnituru z witryny sklepowej i zaoferowanie go właśnie Wam.

Po trzecie - garnitur zawsze się przyda. Jak nie teraz, to za rok, jak nie za rok, to za dwa. To jeden z najbardziej uniwersalnych strojów męskich i jako facet mówię Wam - bez dobrego garnituru ani rusz! A wyjścia się mnożą. Latem trzeba iść na wesele przyjaciela, by innym razem musieć złożyć podanie do nowej pracy.

Wreszcie po czwarte - garnituru z wypożyczalni nie masz prawa przerabiać w jakikolwiek sposób, odpada zatem możliwość dopasowania go pod swoją sylwetkę. A to ogromny problem. Większość mężczyzn nie ma sylwetki adonisa i raczej wymaga alternacji tu i ówdzie. Może się okazać, że Pan Młody będzie lepiej wyglądał w dobrze dopasowanym garnituru z wieszaka za kilkaset złotych z poliestru niż z wypożyczalni, a o lepszym gatunku.

Zalety wynajmowania garniturów

Wypożyczalnie garniturowe mają jedną, niezaprzeczalną zaletę. Są zdecydowanie tańsze niż kupno własnego garnituru.

Kwota zamyka się w widełkach 200 - 300 zł za dobę wypożyczenia i stanowi znacznie mniejszy wydatek niż około 1500 zł za garnitur średniej klasy. Warto tu jednak pamiętać, że jest jeden, dość poważny problem i zaleta może przeistoczyć się w wadę.

Atrakcyjna cenowo jest jedna doba, lecz przeważnie potrzeba ich dwóch. To już 400 - 600 zł za dwie doby i zarazem coraz mniejsza różnica między prywatnym, a używanym garniturem.

 

Co myślicie o tym biznesie? Zdecydowalibyście się na wypożyczenie garnituru ślubnego?

Adrian

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze