Co to takiego i dlaczego może być dla Ciebie korzystny?

15 czerwiec 2018
Anna Żaczek

Handel terminami weselnymi może nie kojarzy się dobrze, ale patrząc na to zjawisko z różnych punktów widzenia, może ono przynieść korzyści dla pary planującej wesele...

Kto i dlaczego sprzedaje?

W sieci możemy spotkać sporo ogłoszeń w kategorii: sprzedam/odstąpię termin wesela, ślubu, sali, zespołu lub kompletnej usługi. Na jednym z portali ogłoszeniowych w kategorii wesele/ślub znalazłam ok. 70 rekordów i są to terminy do ok. pół roku, również już na 2019 rok. Podobne ogłoszenia można spotkać na wielu portalach.


Sprzedam/odstąpię odpłatnie termin na wesele w Zespole Muzycznym...
Termin to 21.09.2019 r.
Sprzedaję/odstępuję odpłatnie termin z powodów prywatnych.
Koszt to wysokość zaliczki wpłaconej, czyli 800 zł, co mogę potwierdzić, okazując umowę z tym zespołem”.


Istnieje wiele powodów, dla których pary chcą odstąpić terminy weselne. Wśród nich znajdziemy losowe – rozpad związku, wyjazd za granicę, zmiana miejsca zamieszkania, ciąża, ale też dramatyczne – np.  zerwanie zaręczyn lub śmierć jednej z osób.

Z rezerwacją wiąże się problem zaliczki i zadatku. O ile zaliczkę odzyskamy, rezygnując z zamawianej usługi, to zadatek przepadnie. W przypadku rezerwacji sali, wynajmu zespołu, cateringu czy innych atrakcji są to dosyć duże kwoty, więc warto poszukać chętnych nabywców, aby odzyskać swoje wkłady.

Zdarzają się również celowe działania par polegające na umówieniu kilku terminów, które są bardzo atrakcyjne i wiadomo, że będzie duża możliwość ich odsprzedania. W tym przypadku, ogromnym powodzeniem cieszyły się te same daty w miesiącu i roku, ale również te z miesiącami letnimi lub „szczęśliwe”, czyli posiadające w nazwie „r”.

Wraz ze zjawiskiem indywidualnej sprzedaży terminów w sieci pojawiły się firmy zarabiające na pośredniczeniu w handlowaniu terminami. Oferują one swoje usługi w wyszukiwaniu oraz informowaniu na bieżąco klientów o atrakcyjnych terminach w oparciu o własne bazy danych. W tej grupie znajdują się różnorodne agencje, a także hotele, które gromadzą własne dane o wolnych terminach.

Ile kosztują odsprzedane terminy?

To zależy od tego, co jest sprzedawane, jak dalece termin jest atrakcyjny, jakie zaliczki wniesiono, podpisując umowę na rezerwację. Oficjalnie nikt tym procederem się nie chwali, ale różne źródła podają kwoty od 500 do nawet ponad 10 tys. zł w zależności od miejsca, oprawy, wyposażenia, a więc wszystkich składowych decydujących o atrakcyjności i prestiżu miejsca. Cena zależy również od nabywcy — jak bardzo jest zdeterminowany, aby dodatkowo zapłacić.


Oddam termin na wesele lub inną Imprezkę
W PAŁACU… .
Termin zarezerwowany jest na 07 LIPCA 2018 r.
CHCĘ TYLKO ZWROTU ZADATKU NA REZERWACJĘ SALI.


Pułapką może być duża różnica pomiędzy ceną faktycznie zapłaconą, a kwotą żądaną od odstępującego terminy. Tu właśnie tkwi negatywna strona „handlu terminami". Zjawisko jest obserwowane, ale nie nagłaśniane. Można jednak zawsze zapytać właściciela sali lub zespołu o faktyczne kwoty kaucji, a ostateczna decyzja należy do kupującego.


Odstąpię termin 22.09.2018 (sobota). Wesele+poprawiny.
Sala weselna... połączona z hotelem
(woj.)
Cena za osobę wynosi 200 zł.
Wpłacony zadatek w wysokości 2000 zł (możliwość negocjacji).
Zarezerwowany jest również na ten dzień zespół muzyczny i fotograf.

Korzyści dla kupujących

W przypadku handlu terminami, pary mogą zorganizować swoje wesele w dogodniejszym dla nich czasie, nie muszą rezerwować na 1-2 lata naprzód. W ich zasięgu może być również wymarzone miejsce, na które nie trzeba tak długo czekać. Czasami w odsprzedawanej ofercie jest całościowa usługa, co ogromnie zaoszczędza czas przeznaczony na czynności organizacyjne.

Podsumowując — na losowe zdarzenia nie mamy wpływu, ale warto szukać nowego nabywcy, aby nie stracić poniesionych kosztów. W przypadku odkupowania terminu dokładnie czytajmy umowy oraz sprawdzajmy realia wynajmu. Zwlekając z organizacją, musimy mieć alternatywę, gdyby nasz zamysł odkupienia terminu jednak nie wypalił!

Średnia

3.2

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 sierpień 2018

Komentarze