Czy od prezentów ślubnych trzeba zapłacić podatek?

09 lipiec 2019
Anna Żaczek

Czy nasza hojność w obdarowywaniu Młodej Pary prezentami może być źródłem niepokoju Nowożeńców? Czy Fiskus może prześwietlić finanse Młodożeńców?

Z pewnością na przyjęciu nie pojawi się urzędnik kontrolujący koperty, ale z czasem fiskus może zwrócić uwagę na ponadprzeciętne wydatki Państwa Młodych. Sprawdźmy, co mówią przepisy prawa podatkowego o darowiznach w takich specyficznych sytuacjach.

Czy prezent to darowizna?

Na to pytanie nie może być innej odpowiedzi jak tylko — tak! Prawo podatkowe zalicza upominki ślubne do darowizn podlegających opodatkowaniu.

Nie popadajmy jednak w panikę. Drobne kwoty, które znajdą się w kopertach, nie powinny spędzać snu z powiek Nowożeńców. Podobnie prezenty takie, jak lodówka, odkurzacz, telewizor, komputer nie wzbudzą zainteresowania skarbówki, ale już samochód może być przedmiotem, od którego trzeba będzie zapłacić podatek.

Prawo  w tym przypadku określa próg podatkowy, którego przekroczenie wiąże się koniecznością zgłoszenia do Urzędu Skarbowego przyjęcie darowizny. Kolejne kryterium do obliczania podatku to stopień pokrewieństwa jaki zachodzi pomiędzy darczyńcą a obdarowanym.

Czy za prezent od bogatego wujka, chrzestnej lub dziadka zapłacimy podatek?

Prawo podatkowe dzieli osoby obdarowane na trzy grupy. Uprzywilejowana jest najbliższa rodzina.

  • W I grupie znajdują się rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Prezenty otrzymane od tychże osób nie podlegają opodatkowaniu. Prawo podatkowe jednakże stawia pewną granicę – nie można przekroczyć kwoty 9637 zł.
  • W przypadku II grupy podatkowej, do której należy rodzeństwo rodziców, dzieci rodzeństwa, żony, męża rodzeństwa granica wynosi 7267 zł
  • W III grupie, czyli dla pozostałych osób (bardzo daleka rodzina, niespokrewnieni chrzestni, znajomi, przyjaciele, szef) granica nie może przekroczyć 4902 zł.

 

Jak poprawnie obliczyć podatek?

Aby poprawnie obliczyć należny podatek, prawo nakazuje, oprócz wyżej wymienionych kryteriów, zliczyć wszystkie darowizny uzyskane w ciągu 5 lat od jednej osoby, co oznacza, że obliczamy ten czas wstecz od otrzymania ostatniego prezentu. Ale to nie wszystko — należy rozważyć, kto przekazuje prezent i dla kogo, czyli w której grupie podatkowej mieści się darczyńca.

Na ogół prezenty dawane są w kopercie dla Nowożeńców bez precyzowania dla kogo, co oznacza, że obdarowanymi są dwie osoby, zatem eksperci prawa podpowiadają, że małżonkowie mają udziały po ½.

Przykład

Niuanse prawne mogą przyprawić nas o lekki zawrót głowy w przypadku darczyńców wkładających do koperty duże sumy, np. 10 tys. zł.

  • Przykładowo prezent od dziadka (I grupa) Panny Młodej w kwocie 10 tys. ofiarowany obojgu małżonkom nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obydwoje otrzymują po połowie.
  • W przypadku, gdyby dziadek Panny Młodej chciał przekazać pieniądze tylko swojej wnuczce, wówczas limit zostaje przekroczony i należy zgłosić do Urzędu Skarbowego otrzymanie darowizny. Podatek zostanie naliczony procentowo od nadwyżki wskazanej sumy. Przykładowo kwota nadwyżki — do 10 278,00 złotych skutkuje podatkiem 3% (I gr.), 7% (II gr.), 12% (III gr.). Od wyższych kwot dokładne tabele uzyskacie w Urzędzie Skarbowym.
  • W kolejnej wersji, gdyby dziadek chciał przekazać pieniądze tylko mężowi wnuczki, powinien on zgłosić darowiznę i wówczas zapłaci podatek od nadwyżki, ale w wyższej wysokości ze względu na przynależność do III grupy podatkowej.
    Prezenty czasami obejmują pieniądze oraz urządzenia wielofunkcyjne, zatem warto przeliczyć, co się bardziej opłaca, czy bezpośrednia darowizna osobie o bliższym pokrewieństwie, czy darowizna rozłożona na małżonków.

 

Co warto wiedzieć o dokumentowaniu darowizn?

Fiskus może żądać od Nowożeńców udokumentowania źródeł nabycia majątku w przypadku nabywania mieszkania lub innych inwestycji. Mogą to być rachunki, pokwitowania, faktury, wyciągi bankowe.

W przypadku darowizn (prezentów ślubnych) wysokie kwoty powinny być przekazane przelewem na rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub w formie umowy notarialnej. Przy czym zawiadomienie do urzędu skarbowego powinno być złożone w ciągu pół roku. Inaczej jest w przypadku aktu notarialnego, który zwalnia od złożenia deklaracji podatkowej.

W jakim czasie musimy zgłosić otrzymane darowizny do Urzędu Skarbowego?

Obdarowani mają na to pół roku. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie deklaracji podatkowej na druku SD-3 lub SD-Z2 (I gr.), SD3 (II i III gr.). W przypadku nadwyżki obowiązek złożenia deklaracji skraca się do 30 dni. Niezgłoszenie skutkuje karą podatkową w wysokości 20% wartości darowizny.

Eksperci podatkowi przestrzegają przed lekceważeniem sytuacji niezgłoszenia, ponieważ o ile Fiskus nie sprawdzi zawartości kopert, później może dociekać, skąd Młodzi pozyskali pieniądze na swoje inwestycje. Udokumentowanie posiadania tak dużych kwot może sprawić kłopot Nowożeńcom.

Prezent od szefa do koperty czy w formie premii?

Najlepszym prezentem weselnym od pracodawcy będzie dodatkowa premia, która z góry zostanie opodatkowana i może być przyjęta bez jakichkolwiek problemów przez podwładnego.

Aby cieszyć się w pełni z otrzymanych prezentów ślubnych, warto wcześniej poznać przepisy prawa podatkowego i w porę zareagować, kiedy będzie wymagała tego sytuacja.

Wywołany temat może również zainspiruje Was do przemyślenia ślubnej listy prezentów? Chciałabym poznać Wasze zdanie!


Więcej o prezentach ślubnych znajdziesz tutaj:

Prezenty na wieczór panieński
Drzewko na prezent
Najpopularniejsze prezenty ślubne
Nietypowe podziękowania dla rodziców Pary Młodej
Pomysły na prezenty dla Młodej Pary
Prezenty ślubne bez pudła
Prezenty w dniu ślubu

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 październik 2018

Komentarze