Historia obrączki

12 lipiec 2018
Joanna Brodzicka

Zastanawialiście się kiedykolwiek nad fenomenem obrączek? Dlaczego właśnie one symbolizują nasz związek? Z jakiego powodu nosimy je na prawej ręce, na palcu serdecznym?

 

Po pierwsze – koło

Od czasów starożytnych koło symbolizowało słońce i boga Słońce. Okrąg oznaczał coś nieustającego, ciągłego, pewnego. Reprezentował - według pradawnych wierzeń - wierność i nieskończoność. Pierścień na początku oznaczał władzę. Następnie był utożsamiany z bogiem najwyższym, więc nosili je głównie duchowni.

Pierwsze druciane obrączki, które zakładali sobie małżonkowie, pojawiły się 2000 lat p.n.e w Egipcie. Jednak nie były dokładnym odzwierciedleniem koła, gdyż nie miały połączonych końców. W czasach starożytnych, jak udowodniono, można je było spotkać w Grecji, Babilonie, Asyrii i Rymie.

Zamknięte kręgi, na wzór dzisiejszych, były tworzone z żelaza. Później zaczęto używać bardziej szlachetnych wyrobów jak kość słoniowa, rogi, a nawet brąz i złoto. Jeśli myślicie, że moda na wtapiane diamenciki w obrączki i inne zdobienia pojawiła dopiero na przełomie XXX/XXI wieku, to jesteście w błędzie. Już starożytni Rzymianie przyozdabiali je swoimi inicjałami, drogocennymi kamieniami i innymi symbolami w zależności od posiadanego majątku i przynależności klasowej.

Po drugie – prawa ręka

Czy wiecie, że tylko w kilku krajach małżonkowie noszą obrączki na prawej dłoni? Dokładnie nie wiadomo, skąd wziął się ten zwyczaj w naszym kraju. Pewne jest, że prawa ręka jest bliżej serca. Oprócz Polski podobny zwyczaj zakładania obrączek obowiązuje w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Chile i w krajach prawosławnych.

Jedna z wersji starych porzekadeł mówi, że zwyczaj noszenia pierścienia symbolizującego małżeństwo wynikł z uwagi na liczne wojny, na których ginęło wielu mężczyzn. Kobiety na znak żałoby przekładały obrączki na prawą rękę, a po latach inne przedstawicielki płci pięknej, chcąc się solidaryzować z wdowami, również przyjęły taką zasadę.

Po trzecie – palec serdeczny

Zwyczaj zakładania obrączki na palec serdeczny wywodzi się ze starożytnych przekonań, że znajdująca się w nim żyła biegnie prosto do serca, a jak wiadomo - serce to miłość, stałość, wierność i oczywiście życie. Rzymianie nazywali palec serdeczny „palcem pierściennym” lub „palcem lekarskim”. Podobnego nazewnictwa używali Grecy, gdyż również tym palcem mieszali różne tajemne mikstury i eliksiry. Wierzyli, że skoro ma on połączenie bezpośrednie z sercem, dostaną ostrzeżenie, gdy popełnią błąd przy tworzeniu napoju.

Podczas antycznej uroczystości zaślubin, identycznie jak w dawnej Polsce, obowiązywał zwyczaj zamiany pierścieni przez narzeczonych podczas ceremonii ślubnej. Był to nietypowy rytuał, ponieważ często małżonkowie poznawali się dopiero w dniu zaślubin. Z rzadka mieli możliwość wymiany spojrzeń, zanim stanęli na ślubnym kobiercu. Obrączki symbolizowały wtedy układ pomiędzy rodzicami przyszłej Pary Młodej.

W XXI wieku pomimo szerokiego wachlarza wzorów obrączek nadal pozostajemy wierni tradycji. Obrączki nosimy niezmiennie na prawej dłoni, na palcu serdecznym. Do ich zakupu przykładamy się starannie, oglądamy setki wzorów. I nic w tym dziwnego, gdyż obrączki symbolizujące naszą miłość wybieramy tylko raz na całe życie.

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 grudzień 2017
28 wrzesień 2017

Komentarze