Jak dobrać rozmiar obrączek?

16 grudzień 2018
Anna Żaczek

Temat na pierwszy rzut oka lakoniczny, bo nic prostszego, niż pójść do salonu jubilerskiego i po prostu skorzystać z wyspecjalizowanych narzędzi.

Niestety nie wszyscy mogą to zrobić, a jeśli wybierają z jakichś powodów opcje zakupu online, wówczas muszą wiedzieć, jaki rozmiar zamówić. Przydatne będą również praktyczne wskazówki, kiedy dokonać pomiaru oraz  pewna wiedza na temat możliwości korekty.

Kiedy mierzyć obrączki?

Naturalna fizjologia człowieka sprawia, że nasze ciało zmienia się w ciągu dnia. Jako ciekawostkę podam, że jedna z blogerek fitnessu Lauren Tickner, chcąc udowodnić, jak fotografowie kłamią prezentując idealne sylwetki, zrobiła zdjęcie swojego ciała tuż po ćwiczeniach, następnie wieczorem. Pierwsze zdjęcie pokazywało pięknie wyćwiczony płaski brzuch, a na drugiej  — brzuch był lekko wzdęty, a po „kaloryferze” nie było śladu.

Zmiany dotyczą całego ciała, a więc również naszych dłoni. Wahania wagi i rozmiaru w ciągu dnia spowodowane są między innymi zatrzymywaniem wody w organizmie, czasami chorobami, przemianą materii. Na grubość naszych palców w ciągu dnia może także wpływać rodzaj pracy, jaką wykonujemy. Według zaleceń fachowców,  palec pod obrączkę mierzymy po południu lub wieczorem, kiedy dłonie są największe.  

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na kurczenie się rozszerzanie naczyń krwionośnych to temperatura. Zatem pomiaru dokonujemy, kiedy nasze dłonie są rozgrzane – tym bardziej jest to istotne, kiedy obrączki kupujemy zimą. Podczas pomiarów zwróćmy uwagę na szerokość kostki, przez którą musi przesunąć się obrączka. Pomiarów dokonujemy kilkakrotnie i je porównujemy. Ogólna zasada dotycząca pomiaru mówi o tym, że jeśli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami, wówczas wybieramy rozmiar większy!

Jak mierzyć obrączki domowym sposobem?

Pomiar może być opatrzony błędem, dlatego wymaga wielkiej staranności i powtórzenia.  Należy wyciąć z kartki papieru pasek o planowanej szerokości obrączki, następnie zwinąć na kształt obrączki i próbować przesunąć przez kostkę wzdłuż palca serdecznego prawej ręki  lub lewej, jeśli tak nakazuje obyczaj danego kraju.  Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru i zaznaczeniu objętości, trzeba pasek skleić, a potem go rozciąć. Długość paska w mm podzielić przez 3,14, co da nam średnicę w milimetrach.  Wynik należy zaokrąglić.  Do określenia rozmiaru będzie nam potrzebna tabela. W Polsce obowiązuje rozmiar europejski, co nie znaczy, że nie  spotyka się innej skali. Wśród nich możemy wyróżnić rozmiar angielski oraz amerykański, jak pokazuje poniższa tebela.   

 

 

                                                                                     /Żródło: Gold Lux/

                                                                                                                    

Co jeszcze warto wiedzieć o rozmiarach obrączek?                                                                                                                       

Dobierając rozmiar, pamiętajmy o tym, że łatwiej nam będzie zdejmować i zakładać obrączkę o klasycznej szerokości 2 mm do 4 mm. Szersze będą sprawiały więcej trudności. Warto zatem pomyśleć o soczewkowaniu obrączki (nadaniu wypłukłości wewnątrz), która sprawi, że obrączka nie będzie „odparzać” skóry. Wyspecjalizowane pracownie złotnicze na życzenie klienta mogą dodatkowo wykonać taką usługę.

Podczas wyboru obrączek warto sprawdzić serwis posprzedażowy, czy obejmuje korektę rozmiaru. Szczególnie chodzi o obrączki z kamieniami, dwukolorowe między innymi z dodatkiem tytanu i palladu które wymagają specjalistycznych urządzeń do dokonania poszerzenia lub skrócenia. Wielokamieniowe często wymagają  wykonania nowej bazy, a z dodatkiem tytanu czasami zmiana jest niemożliwa.

I ostania rada na koniec - nawet jeśli perfekcyjnie dobierzemy rozmiar, w zależności od dnia i sytuacji możemy odczuwać dyskomfort. Powodują to czynniki, o których wcześniej już wspomniałam. Do noszenia obrączki po prostu należy się przyzwyczaić!  :)

 

Więcej cennych informacji o obrączkach znajdziesz tutaj:

Dlaczego obrączka brudzi?
Jak czyścić obrączki?
Kiedy obrączki są najtańsze?
Pudełko na obrączki DIY
Oryginalne obrączki
Tytanowe obrączki
Historia obrączki
Alternatywy dla obrączki
Pudełko na obrączki
Obrączki z meteorytu
Grawerowane obrączki
Srebrne obrączki ślubne
Czym kierować się podczas wyboru obrączek?
On nie chce nosić obrączki...

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 sierpień 2020
11 kwiecień 2020

Komentarze