Idealny pierścionek zaręczynowy - najtrudniejszy wybór zakochanego mężczyzny
Znalezienie idealnego pierścionka zaręczynowego wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji. Do wyboru mamy dużo fasonów, rozmiarów, kruszców i ich kolorów, a także rodzajów kamienia.
Pierścionek zaręczynowy przede wszystkim ma wyrażać miłość i uczucie łączące dwojga ludzi, połączenie na dobre i złe oraz obietnicę zaślubin. Jak dokonać tego wyboru, aby zaskoczyć i wpasować się w gusta ukochanej? Poniżej zamieszczam kilka porad, które ułatwią przyszłemu Panu Młodemu wybór wymarzonego pierścionka dla swojej partnerki.
Przede wszystkim w wyborze powinniśmy kierować się tym, jaki fason i kolor biżuterii przyszła Panna Młoda nosi na co dzień. Z racji tego, że pierścionek będzie noszony przez długi czas, powinien trafiać on w gusta kobiety oraz pasować do jej charakteru i codziennej garderoby.
Warto zwrócić uwagę na kolor biżuterii jaki nosi, aby wybrany pierścionek zaręczynowy współgrał z resztą dodatków. Jeżeli przyszła Panna Młoda wybiera srebro – najlepiej wybrać pierścionek wykonany z białego złota. Należy jednak uważać, jeżeli partnerka jest alergikiem. Białe złoto to stop złota żółtego oraz domieszki cynku, niklu lub srebra, przez co często może powodować uczulenia.
Jeżeli Wybranka jest miłośniczką klasyki, czyli złotej biżuterii, warto wybrać pierścionek z żółtego złota. Jest to kruszec bardzo trwały i szlachetny, nadaje powagi wyjątkowej chwili zaręczyn. Dwukolorowe złoto idealnie nada się dla Pań, które nie mają sprecyzowanych preferencji odnośnie koloru biżuterii, jaką noszą na co dzień. Jeżeli nie wiemy jaki pierścionek zaręczynowy będzie odpowiedni dla naszej partnerki, zawsze warto podpytać najbliższych z jej otoczenia np. mamę, siostrę czy przyjaciółkę.
Kolejnym ważnym wyborem jest fason, który będzie idealny dla partnerki. Jeżeli na co dzień nosi ona biżuterię delikatną i drobną, najlepiej wybrać elegancki i dyskretny wzór pierścionka zaręczynowego, np. model z jednym małym brylantem. Dla pań, które lubią dużą i bardzo ozdobną biżuterię, dobrym rozwiązaniem będą pierścionki o odważnych, oryginalnych kształtach. Można zdecydować się na fason z jednym dużym kamieniem lub wielokamieniowe – wzory które maja kilka kolorowych kamieni szlachetnych w otoczeniu brylantów.
Najtrudniejszym w wyborze jest rodzaj kamienia - możliwości mamy kilka. Najpopularniejszy jest diament, którego nazwa z greckiego oznacza „niepokonany”, „niezniszczalny”. Są to cechy idealnej miłości, którą symbolizować ma pierścionek zaręczynowy – trwałość, niezniszczalność i wieczność. Diamenty to kamienie, które posiadają dużą wartość również materialną. Nadaje się im specjalne certyfikaty i oceny tzw. Zasada 4C. Pierwsze C, czyli karat – masa diamentu. Drugie C, barwa diamentu. Czystość to trzecie C. Jest podstawowym wyznacznikiem wyceny diamentu. Czwarte C, to szlif. Najbardziej popularny jest szlif okrągły, ale występują również owalne, w kształcie serca lub gruszki.
Kolejnym rodzajem kamienia jest szafir. Substancje, które nadają tym kamieniom odcień niebieskiego to żelazo i tytan. Szafir ma właściwości duchowe i sprzyja wartościom moralnym, umacniając miłość. Rubin to kolejny kamień, którego nazwa oznacza po prostu kolor czerwony. Swoje zabarwienie zawdzięcza zawartości chromu w swoim składzie. Rubin i szafir, tuż po diamencie jest jednym z najtwardszych minerałów. Rubin dodaje posiadaczce energii i dynamizmu, przywraca chęć do życia. Do wyboru mamy również szmaragd, o kolorze zielonym. Jest kamieniem „szczęśliwej miłości”, który cementuje miłość, klejnotem bogini Wenus, który miał pękać w przypadku złożenia nieszczerej przysięgi. Wyjątkowym kamieniem jest ametyst, który symbolizuje czystość i duchowość. Idealny dla pań, które cenią sobie oryginalność. Może posiadać różne odcienie fioletu, od jasnego po ciemny, purpurowy. Jego działanie łagodzi stres, przynosi spokój i uwalnia od negatywnych myśli.
Gdy już wybierzemy rodzaj kamienia, jego kruszec i fason dochodzimy do kluczowego tematu jakim jest rozmiar pierścionka zaręczynowego. Idealnym rozwiązaniem jest zmierzenie rozmiaru pierścionka noszonego przez przyszłą narzeczoną. Aby zrobić to dokładnie, należy zmierzyć średnicę wewnętrzną pierścionka. Jeżeli wyrób nie jest okrągły lub mamy problem z idealnym zmierzeniem, możemy przynieść pierścionek partnerki do salonu jubilerskiego, gdzie pobiorą odpowiednie miary.
Kiedy pierścionek został już wybrany, pozostaje jeszcze kwestia, na której dłoni i na którym palcu powinien znajdować się pierścionek zaręczynowy. W Polsce przyjmuje się, że nosi się go na serdecznym palcu prawej dłoni, natomiast w dniu ślubu przekłada się go na lewą dłoń, a na to miejsce wkłada obrączkę.
Wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego wymaga dużo wiedzy i zaangażowania ze strony partnera. Powinna być to przede wszystkim pamiątka najpiękniejszej chwili w życiu. Nie możemy zapomnieć jednak o najistotniejszej rzeczy, czyli o uczuciu, które doprowadziło nas do tego momentu. Bo to nie wielkość i rodzaj kamienia na palcu, a miłość dwojga ludzi jest w ceremonii zaręczyn najważniejsze :)