Idealny układ partnerski

11 kwiecień 2018
Joanna Brodzicka

Jak wygląda Wasz związek? Jesteście na początku drogi i nie zastanawialiście się jeszcze czy Wasze relacje są partnerskie, czy może obraliście już model idealny dla Was obojga?


Nie można uogólniać wszystkich ludzkich charakterów, podobnie jak temperamentów. Bywają wybuchowe i bardzo spokojne. Pobłażliwe i krzyczące na pierwsze wypowiedziane słowo w każdym zdaniu. Są ugodowe i absolutnie stawiające jedynie na swoim. Pamiętajmy jednak, że związek to nie ring bokserski. Najważniejsza sprawa to wzajemny szacunek i relacje na odpowiednim poziomie. Wespół idą za nimi tolerancja, zaufanie i poczucie bliskości. W związku, aby obydwie osoby poczuły się naprawdę szczęśliwe, musi zostać zachowana równowaga. Jeśli On ustępuję, Ona powinna iść za jego przykładem.

Nie ma sensu toczyć piany o wszystko, co nam się nie podoba. Nikt nie jest doskonały. Perfekcyjni ludzie nie istnieją. A co ciekawe, Ci normalni, przeciętni okazują się najciekawszymi towarzyszami życia. Nie Ci brylujący na salonach, najpiękniejsi jak z obrazka. Zwykły Kowalski ma za sobą równie ciekawą przeszłość i jeszcze wspanialsze plany na jutro.

Zdaję sobie sprawę, że po ustaniu pierwszego zauroczenia, kiedy już się nieco poznacie, na tyle, że planujecie wspólną przyszłość, chcecie znać swoje wszystkie plusy i minusy. Bywa, że na tym etapie coś Wam zaczyna przeszkadzać, a to książka rzucona niedbale na podłogę, a to skarpety zakręcone między dwoma szufladami, rozlany krem, włosy w brodziku pod prysznicem, nieustające gadulstwo, nagminne oglądanie seriali do północy, przyjaciółki, które dzwonią po kilka razy dziennie, wypady z kumplami do baru. To wszystko może wkurzyć...

Jednak popatrz na siebie. Przeanalizuj, co Jemu w Tobie najbardziej przeszkadza. Policz ile razy, różne sprawy zostały Ci wytknięte i porównaj z Tymi, o które Ty się złościłaś. Suma zapewne nierówna. To jest logiczne, bo to my kobiety widzimy szczegóły, często niezauważalne przez mężczyzn. Czepiamy się czasem o byle co, o mały drobiazg. Rzucone przez Niego przelotem słowo, może sprowokować nas do awantury, jeśli było wypowiedziane w złej godzinie. Tak już mamy, ale pracujmy nad sobą.

Kto tak naprawdę chce rządzić w związku?

Osoby, które piastują wysokie stanowiska w pracy

Skoro są szefami i pracownicy są im posłuszni, to podświadomie dążą to pełnienia identycznej roli w domu.

Osoby z niskim poczuciem wartości

Starają się pod przykrywką pewności siebie i próbą rządzenia zakamuflować swoją wrażliwość emocjonalną.

Osoby, które nie wierzą w miłość

Do tej grupy zaliczymy nieszczęśników, którzy wcześniej się sparzyli lub przeszli życiową traumę. Nie są w stanie zaufać i uwierzyć, że można kogoś kochać tak po prostu, bezwarunkowo.

Jak twierdzą psychologowie, rywalizacja w związku niszczy wzajemne relacje i nie przyczynia się do bliskości. Dlatego tak ważne są cechy, które wymieniłam na początku – szacunek, tolerancja i zaufanie. Nauczmy się, że nie tylko to, co nam sprawia przyjemność, musi być dobre dla nas obojga. On lubi oglądać mecz, a Ona wertuje internetowe sklepy z sukienkami i co z tego? Nie należy negować swoich przyzwyczajeń i upodobań, jeśli są to błahostki, które powiedzmy sobie wprost – w niczym nam przecież nie przeszkadzają.

Nie ingerujmy we wszystko, co robi nasz partner. Bądźmy pobłażliwi, zwłaszcza na początku naszej wspólnej drogi. Z latami doświadczeń sami dostrzeżemy, że to, co pierwotnie zdawało się nam denerwujące, jest już niezauważalne, a może wręcz stało się uroczą cechą charakterystyczną naszego partnera.

Wyobraźmy sobie staruszka w bujanym fotelu, z fajką w zębach i z gazetą na kolanach. Śmieje się sam do siebie, bo coś tam wyczytał przed chwilą. Jego żona obserwuje, przypomina sobie, jak w młodości było dla niej denerwujące, to Jego rechotanie pod nosem. Teraz patrzy inaczej, z miłością, przywiązaniem. Spogląda, jak z zakochaniem na dziadka patrzą jego wnuki, gromadzące się u jego stóp. Czy może być bardziej rozczulający obrazek?

I Wy również możecie być na miejscu wyżej wspomnianej pary, ale pamiętajcie, że to wymaga czasu, zaangażowania i pracy każdego z Was.

Średnia

4.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 październik 2017
27 październik 2018

Komentarze