Ikony mody ślubnej - Vivienne Westwood
Suknia ślubna, w której Carrie Bradshaw wystąpiła w filmie „Seks w wielkim mieście” stała się jedną z najpopularniejszych kreacji w historii. Miejska elegancja i zamiłowanie do mody głównej bohaterki idealnie odzwierciedlała wybrana przez Sarah Jessica Parker suknia projektu nikogo innego, tylko Vivienne Westwood.
Dzieciństwo Vivienne
Vivienne Swire urodziła się 8 kwietnia 1941 roku, w niewielkiej miejscowości położonej na północy Anglii. Miała trójkę rodzeństwa, spośród którego była najstarsza. Jej matka była tkaczką w przędzalni bawełny, a ojciec pracował w fabryce zbrojeniowej. Poznali się na tańcach (tak samo Vivienne poznała swojego przyszłego męża) i według relacji byli bardzo zgraną parą. Uwielbiała czytać, była odważna i pewna siebie.
Kiedy była nastolatką, rodzina przeprowadziła się do Londynu, bo rodzice uważali, że ich dzieci będą miały lepszy start w życie, gdy zamieszkają w stolicy. Młoda Panna Swire uczęszczała do szkoły artystycznej oraz do college’u nauczycielskiego, a dzięki nabytym umiejętnościom w późniejszym czasie wytwarzała biżuterię i uczyła w szkole.
Małżeństwo i suknia ślubna Vivienne Westwood
Swojego przyszłego męża spotkała na początku lat 60., w czasach, gdy od dwojga spotykających ludzi oczekiwało się szybkiego założenia rodziny. Uuległa namowom otoczenia i w 1962 r. stanęła z Derekiem na ślubnym kobiercu, jednak małżeństwo zawarte przez wzgląd na oczekiwania innych skończyło się dość szybko. Warto dodać, że do ołtarza Panna Młoda udała się w sukni, którą sama uszyła.
Źródło: www.theguardian.com
Jak możemy przeczytać w jej biografii „Vivienne Westwood”, nie była ona zbyt dobrze zrobiona. Pospinana szpilkami i nieodpowiednio uszyta. Razem z kolejnymi związkami zaczęła rozkwitać miłość Vivienne do mody. Jej kolejny partner Malcom McLaren bardzo mocno wpłynął na kobietę i razem zmienili historię mody.
Odważna moda
Ubrania tworzone przez parę miały zadziorny charakter. Początkowo przerabiane garnitury, potem skórzane kurtki, czarne podkoszulki, ćwieki, agrafki i kontrowersyjne napisy. To były początki subkultury punkowej. Były awangardowe, a z czasem coraz bardziej szokowały. Doszedł kojarzony dwuznacznie lateks i suwaki. Vivienne nie projektowała dla konsumpcji, tylko dla idei. Liczyła na rewolucję, a ubrania traktowała bardziej jako wyraz charakteru, który miał do niej doprowadzić.
W latach 80. to wszystko przestało ją interesować i chociaż nadal styl rockowy dominuje w jej projektach, poszła w innym kierunku. Pośród wielu innych, w tym niebotycznie wysokich butów, tworzy też kreacje ślubne i wieczorowe, którymi zachwycają się wielkie gwiazdy.
Suknie ślubne projektowane przez Vivienne Westwood są utrzymane w buntowniczym stylu. W swoich projektach stosuje drapowania, dużo warstw powiewającego tiulu. Pojawiają się też cięcia ze skosu, kolory, brokatowe dodatki, czy koronki. Tym sukniom na pewno nie można odmówić charakteru. Kolekcje projektantki na pewno przypadną do gustu odważnym Pannom Młodym.