Ile wypada włożyć do koperty na wesele?

28 marzec 2018
Katarzyna Bieńkowska

Jak to zwykle bywa, kiedy trzeba porozmawiać o pieniądzach pojawiają się problemy. Wiadomo, że spojrzenie Państwa Młodych oraz gości będą się nieco różniły... Zacznijmy od najprostszego i zarazem najtrudniejszego pytania, czyli ile należy włożyć do koperty?

Oczywiście, jak w każdej spornej kwestii, teorii jest kilka. Należy jednak pamiętać o najważniejszym, skoro Młodzi zaprosili Cię na wesele to znaczy, że nie jest dla nich istotne ile pieniędzy włożysz do koperty. Najgorszym wyjściem jest zadłużanie się z powodu wesela – nie o to chodzi – daj tyle, ile możesz.

Niektórzy uważają, że w kopercie powinno znaleźć się tyle, by Młodym wesele się zwróciło – mowa tu o tak zwanym „talerzyku”. Według tej zasady para do koperty powinna włożyć około 400 zł, bo przyjmuje się, że mniej więcej 200 zł to koszt jednej osoby w restauracji. Jednak, czy naprawdę chodzi o to by wesele się zwróciło? Wątpię. Zresztą nie jesteśmy w stanie przewidzieć rzeczywistych kosztów wesela, a tak zwany talerzyk to nie wszystko!

Spróbuję naszkicować przykładowy wzór kto ile powinien dać w prezencie, jednak pamiętajcie, że nie jest to zasada, a jedynie wskazówka. Nie jestem w tej kwestii specjalistą, bo ta dziedzina specjalistów nie ma – bo pomyślmy, czy można komukolwiek narzucić "ile daje się na wesele?". Kieruj się intuicją i wiedzą o swojej rodzinie. Przyjmuje się, że im dalsza rodzina, przyjaciele, znajomi tym mniejsza kwota w kopercie.

Można więc uznać, że znajomi do koperty powinni włożyć od 200 zł wzwyż – sami musicie ocenić na ile możecie sobie pozwolić finansowo oraz jak bliskie relacje was łączą z Parą Młodą. Rodzina w zależności od stopnia pokrewieństwa powinna zmieścić się w granicach od 200 zł do nawet tysiąca, jednak 400-500 zł to wystarczająca kwota. Jeśli jednak ślub bierze Twoja siostra lub brat kwota w kopercie powinna być bliżej górnej granicy. To samo dotyczy dziadków oraz rodziców, jeśli nie współfinansowali ślubu oraz chrzestnych. W sytuacji, gdy ślub bierze Twoje rodzeństwo, a Ty nie pracujesz w żadnym wypadku nie kieruj się tymi kwotami, naprawdę nie pieniądze są najważniejsze. Myślę, że nawet jeśli do koperty włożysz kupon lotto z życzeniami wygrania miliona to będzie to wystarczający prezent w Twojej sytuacji.

To naprawdę nie pieniądze są najważniejsze i o ile mam świadomość, że nikt z nas nie chce popełnić gafy w tej kwestii to naprawdę wierzę, że na liście gości znaleźliście się dlatego, że Para Młoda nie wyobraża sobie, że zabraknie Was przy nich w tym najważniejszym dla nich dniu, a nie ze względu na zawartość koperty, jaką od Was dostaną!

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 październik 2017
17 lipiec 2018

Komentarze