Kilka sposobów na to, jak odmówić przyjścia na wesele

04 styczeń 2019
Dagmara Sobczak

Zostaliście zaproszeni na ślub i wesele, a z jakichś względów nie macie ochoty pójść? Jak więc kulturalnie odmówić przyjścia na przyjęcie weselne, aby nie zranić Pary Młodej?

Postaram się dzisiaj rozwiać Wasze wątpliwości i przedstawić Wam kilka skutecznych sposobów na to, jak kulturalnie odmówić udziału w weselu. 

Jak kulturalnie odmówić przyjścia na wesele?

Na początek warto pamiętać, że wymyślanie niestworzonych historii i kłamanie nie jest najlepszym rozwiązaniem i na pewno nie będę do tego zachęcać. Po pierwsze, to nieetyczne i rodzina czy znajomi nie zasługują na takie traktowanie, a po drugie w każdym momencie kłamstwo może wyjść na jaw, i jak wtedy będziecie się czuć?

Jest wiele innych, kulturalnych metod na odmowę, bo oczywiście, nie musicie na siłę uczestniczyć w wydarzeniu, jeżeli tego nie chcecie. 

Pierwsza najważniejsza rada to zawsze dotrzymać terminu, w którym Para Młoda prosi o potwierdzenie przybycia. Nieokreślenie się w terminie i nieodbieranie telefonów jest bardzo nietaktowne i nie powinno mieć miejsca.Najlepiej zadzwonić albo spotkać się i wyjaśnić sytuację osobiście.

Jak to zrobić? Podrzucam kilka pomysłów.

Spotkanie z drobnym upominkiem zamiast obecności na weselu

To moja ulubiona forma odmowy i uważam, że najlepsza ze wszystkich, które tu zaproponuję.

Zadzwoń wcześniej do Pary Młodej i umów się na spotkanie (termin spotkania powinien wypadać przed terminem potwierdzenia przybycia). Na spotkaniu powiedz, najlepiej szczerze, dlaczego nie będzie Cię na weselu, ale dołącz do tego skromny upominek (to nie musi być nie wiadomo jaki prezent) z najlepszymi życzeniami. Parze Młodej na pewno zrobi się bardzo miło, bo niestety w dzisiejszych czasach i w codziennym biegu, mało kogo stać na taki gest...

Podanie prawdziwego powodu, dla którego nie pojawisz się na weselu

Zadzwoń i powiedz prawdę, dlaczego nie pojawisz się na uroczystości. Może po prostu źle czujesz się na weselach? Może nie masz z kim iść, a źle będziesz czuł się sam? Nie bój się szczerości. Może Para Młoda zaskoczy Cię i okaże zrozumienie? Na pewno będzie dla nich to dużo lepsza odmowa niż urywanie kontaktu czy historie grubymi nićmi szyte. 

By osłodzić Parze Młodej odmowę, możesz zaproponować jakieś spotkanie, imprezę, w ramach której wspólnie wypijecie ich zdrowie, by pokazać, że samo wydarzenie jest dla Ciebie ważne, a Młodych lubisz i życzysz jej jak najlepiej.

Kulturalna odmowa przyjścia na wesele bez tłumaczenia się

Jeżeli jednak żadna z tych dwóch metod Cię nie przekonuje, po prostu kulturalnie odmów przyjścia na uroczystość, nie wdając się w szczegóły.

Nie masz obowiązku tłumaczyć się z tego, dlaczego podejmujesz taką decyzję, ale bądź chociaż miły, kulturalny i odmów w terminie (nie czekaj, aż Para Młoda zadzwoni do Ciebie z przypomnieniem). Im wcześniej zadzwonisz, tym lepiej dla Ciebie, ale i też dla organizatorów uroczystości. 

A Wy jak kulturalnie odmówilibyście przyjścia na wesele, a może uważacie, że nie wypada tego robić i należy się zmusić do pójścia?

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 październik 2018

Komentarze