Jak nosić butonierkę?

07 październik 2018
Magdalena Magdziarz

Butonierka to męska ozdoba kwiatowa, przypinana do marynarki. Ostatnimi czasy stała się dość kontrowersyjna ze względu na częste błędy w jej noszeniu oraz nazewnictwie.

Jak zatem prawidłowo umiejscowić butonierkę? Co jest największym trendem, a co totalną wpadką?

Trochę teorii

Butonierka to tak naprawdę otwór w lewej klapie marynarki. W marynarkach dwurzędowych może być w obu klapach.

To właśnie w tym miejscu powinna znaleźć się kwiatowa ozdoba a prawidłowo pojedyńczy kwiat. Klasyką jest goździk, który dziś przechodzi swój renesans. 

Czy butonierka to butonierka?

Przyjęło się, by mini bukiety, wpinane w marynarkę nazywać butonierką, a ich prawidłowa nazwa to... przypinka. Mocuje się ją przy pomocy szpilki lub agrafki w miejscu przeznaczonym na butonierkę.

Często widuje się ozdobę wpiętą w tzw. brustaszę. To błąd! Jest ona przeznaczona na poszetkę.

Od przybytku głowa... boli

Co z tą poszetką? Pewnie wiecie, że to nic innego jak ozdobna chustka, odpowiednio złożona i umiejscowiona w kieszonce marynarki.

Dżentelmeni wiedzą, że musi odróżniać się materiałem od krawatu. Jest wystarczającą ozdobą męskiego stroju. Jeśli decydujesz się także na kwiaty, to postaraj się nie szaleć. Absolutnie nie wkładaj kwiatowych dekoracji w brustaszę!

A Wy, Panowie, stawiacie na ponadczasową elegancję? Może sugerujecie się motywem przewodnim lub oprawą florystyczną ślubu? Staracie się dopasować do Panny Młodej? Jestem baardzo ciekawa Waszych decyzji :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 październik 2019
05 listopad 2018

Komentarze