Jak przygotować listę gości weselnych?

04 październik 2017
Natalia Narowska

Ślub w przygotowaniu, pierwsze przymiarki masz już za sobą, aranżacja sali zaplanowana w głowie. Sen z powiek jednak może nam zepsuć sama lista gości. No bo... kogo zaprosić na ślub?

Wszystko zależy od tego, w jakim stylu dana uroczystość ma być urządzona: czy ma być to tradycyjne przyjęcie, kameralne, a może mamy zamiar zrobić imprezę wyłącznie dla naszych znajomych? Jedno jest pewne – sporządzanie listy gości jest stresujące i musi być dobrze przemyślane. Mając całą masę znajomych oraz dużą rodzinę, musimy podjąć poważną decyzję kogo zaprosić, a kogo nie.

Lista gości zależy nie tylko od tego, kogo chcemy widzieć w tym ważnym dla nas dniu, ale niestety często również od finansów jakimi dysponujemy. Usiądźmy spokojnie, weźmy kartkę i długopis i spisujmy. Obecnie mamy do dyspozycji również aplikacje do sporządzania listy gości weselnych, które mogą okazać się bardzo pomocne.

Wesele tradycyjne

Urządzając tradycyjne wesele, zapraszamy całą, nawet najdalszą rodzinę. Posiadając dużą rodzinę i liczne grono znajomych, musimy liczyć się z tym, że lista gości nie będzie miała końca. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę najbliższą rodzinę i naszych świadków. Następnie do tej listy dopisujemy dalszą rodzinę i przyjaciół. To jeszcze nie wszyscy – nie zapominajmy o dobrych znajomych z pracy (no cóż, przebywamy z nimi 8h prawie każdego dnia tygodnia). Nie oznacza to natomiast, że koniecznie musimy zaprosić swojego szefa. Niekiedy takie wesela kończą się z listą nawet 250 zaproszonych osób. Tak, to nie żart!

Liczbę miejsc można pomocniczo podzielić na 3 części – pierwsza dla rodziny Panny Młodej, druga – Pana Młodego a trzecia dla wspólnych znajomych. To nieco ułatwi zadanie.

Wesele w formie obiadu i imprezy w klubie

Nietypowym, ale już często spotykanym jest wesele w formie obiadu i imprezy w klubie dla przyjaciół. Rodzina po zaślubinach udaje się na obiad do restauracji, bez orkiestry, wodzireja, czy oczepin. Po południu, bliżej wieczora młodzi wraz z przyjaciółmi idą na imprezę do klubu. Tu lista gości jest zazwyczaj krótsza niż w pierwszym wypadku – są świadkowie, rodzice, rodzeństwo i przyjaciele. Koszt tego typu “wesela” również się obniża.

Wesele w kameralnym gronie

Ostatnim typem są wesela kameralne. Ich lista gości to ok. 50-70 osób. Zaproszeni to najbliższa rodzina (rodzice, dziadkowie i rodzeństwo), świadkowie i przyjaciele od zawsze. Jest to opcja dla par, które mają ograniczony budżet bądź po prostu nie chcą robić hucznego wesela.

Warto zrobić również listę rezerwową. Posługujemy się nią wtedy, gdy osoby z podstawowej listy nam odmówią. W ten sposób zapełnimy miejsca już zarezerwowane na sali. Ważne, aby obecność gości była potwierdzona na tyle wcześnie, aby uniknąć zapraszania osób z listy rezerwowej na tzw. “ostatnią chwilę”.

Kwestią do przemyślenia jest zapraszanie osób towarzyszących gości, o których wiesz, że nie są w związku. Twoje wesele może być dla nich okazją do poznania kogoś nowego. Może akurat ktoś wpadnie im w oko... :)

Czy zapraszać dzieci na wesele?

Ważnym aspektem listy gości jest również zapraszanie bądź niezapraszanie dzieci. Państwo Młodzi mają prawo ich nie zapraszać, informując o tym rodziców podczas wręczania zaproszeń. Później to już decyzja zaproszonych, czy w takim wypadku wezmą udział w uroczystości.

Ze swojego doświadczenia, jako mamy, mogę stwierdzić jedno - byliśmy na weselu z synem i bez niego. Bez dzieci można pozwolić sobie na większą swobodę w zabawie i spożyciu alkoholu. Zapewniamy sobie wtedy również możliwość pozostania na weselu do samego końca. Jadąc na wesele z pociechą, liczymy się z tym, że impreza zakończy się wcześniej i będzie to uzależnione przede wszystkim od dziecka. Chociaż nasi znajomi zawieźli malucha ok. godz. 20.00 pod opiekę babci i wrócili bawić się do białego rana, także wszystko można pogodzić.Sporządzając listę gości, kierujmy się rozsądkiem. Nie musimy zapraszać wszystkich dookoła, to przede wszystkim decyzja Pary Młodej, kogo chcą widzieć na swoim weselu. Jedno jest pewne –  w gronie osób, które zaprosimy mamy czuć się przyjemnie i komfortowo. To jest nasz dzień i będziemy go pamiętać do końca życia. I to my decydujemy o tym, kto ma się pojawić. Ograniczmy tych znajomych, którzy mogą nam zepsuć atmosferę na przyjęciu. I wcale się tego nie bójmy.

W obsadzaniu miejsc musimy wziąć również pod uwagę fotografa, kamerzystę i całą orkiestrę. Najlepiej, aby mieli oni swoje wydzielone miejsce w oddzielnej części sali.

Podziel się w komentarzu Twoim sposobem na sporządzenie listy gości weselnych! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 październik 2018
04 listopad 2019

Komentarze