Jak usadzić gości na weselu - stoły prostokątne i okrągłe

07 sierpień 2018
Dagmara Sobczak

Podczas organizacji wesela, jednym z ważniejszych zadań, przed którym staje Para Młoda, jest sposób usadzenia gości. Niektóre pary rezygnują z tego całkowicie i dają gościom wolną rękę. Ja jednak jestem zdania, że warto poświęcić trochę czasu na to, aby sposób usadzenia gości ustalić wcześniej. Z dwóch powodów.

Po pierwsze, wprowadzi to mniejszy zamęt i stres wśród gości, którzy nie będą mieli pojęcia, gdzie wypada im usiąść. Po drugie, oczywiste jest, że nie zawsze każdemu da się dogodzić, ale większa szansa na to, że znaczna część gości będzie zadowolona, kiedy my zdecydujemy, kto obok kogo powinien siedzieć.

Jak usadzić gości na weselu?

Sposobów na usadzenie gości jest kilka. Najbardziej tradycyjny to ten, w którym obok Pary Młodej siedzą ich rodzice, a następnie świadkowie z osobami towarzyszącymi. W zależności od preferencji, najbliżej Młodych może siedzieć matka bądź ojciec.

Ostatnio jednak częściej spotyka się rozwiązanie, które zakłada, że obok Pary Młodej siedzą świadkowie, a w następnej kolejności rodzice.

Jeszcze innym rozwiązaniem, bardzo modnym wśród młodych osób, jest usadzanie świadków obok Nowożeńców, następnie bliskich znajomych, a po nich dopiero rodziny. Takie usadzanie ma na celu podzielenie stołów na grupy wiekowe i dzięki temu prawie każdy siedzi obok kogoś, kogo zna albo chociaż kojarzy.

Powyższe przykłady mają jednak sens, kiedy stoły są prostokątne. Co zrobić w sytuacji, gdy mamy do czynienia, z niezywkle modnymi obecnie, stołami okrągłymi?

Jak usadzić gości weselnych przy okrągłych stołach?

Para Młoda może siedzieć przy stole ze świadkami i ich osobami towarzyszącymi albo z rodzicami - wedle uznania.

Kolejne stoły starajmy się dobierać rodzinami, tak aby każdy znał chociaż jedną osobę, obok której przyjdzie mu spędzić całą imprezę.

Znajomi ze znajomymi, rodzina Pana Młodego ze swoją rodziną, a rodzina Panny Młodej ze swoją rodziną. Ekipę fotograficzno-filmową sadzamy wraz z orkiestrą/wodzirejem.

O czym warto pamiętać, usadzając gości na weselu?

Tworząc plan usadzania gości, warto pamiętać o tym, kto za kim nie przepada. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, czy ktoś w danej rodzinie się lubi, warto podpytać o to rodziców – oni zazwyczaj są bardziej wtajemniczeni w sprawy rodzinne, niż dzieci. Starajmy się usadzać gości tak, aby nikt nie poczuł się urażony i nie musiał siedzieć przy jednym stole, z kimś, kogo bardzo nie lubi. Chyba że chcecie mieć dodatkowe atrakcje na przyjęciu weselnym...

Zanim rozpocznie się wesele, sprawdźcie bądź poproście kogoś zaufanego, by sprawdził dokładnie, czy wszystkie winietki z nazwiskami są dobrze rozstawione przez obsługę sali. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Przed wejściem na salę warto ustawić tablicę, na której widać rozpis stołów – kto, gdzie ma swoje miejsce, aby goście nie krążyli między stołami w poszukiwaniu winietki ze swoim nazwiskiem.

Mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże Wam w stworzeniu idealnego planu usadzenia gości :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 lipiec 2019
15 wrzesień 2019

Komentarze