Jak zaoszczędzić na prezentach - kilka propozycji

20 grudzień 2018
Dominika Zięba

Grudzień to nie najlepszy czas dla naszego portfela. Świąteczne przygotowania to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie, które w wielu przypadkach mocno nadwyręża domowy budżet.

Obdarowywanie innych gwiazdkowymi prezentami to wspaniała tradycja, którą uwielbiają dorośli i dzieci. Co zrobić, aby przedświąteczny shopping nie zrujnował naszych finansów?

Znacie to fantastyczne uczucie, kiedy po kolacji wigilijnej następuje moment odpakowywania prezentów? Pod choinką pełno jest pudełek, pakunków i kolorowych papierowych torebek, w których kryją się te wyczekiwane i wymarzone, jak również zupełnie zaskakujące, podarki od najbliższych. Tak, z całą pewnością zwyczaj ten przybiera niebezpiecznie komercyjny wydźwięk, czego efektem są przepełnione galerie handlowe, zapchane paczkomaty i niepokojąco puste portfele.

A przecież w obdarowywaniu drugiego człowieka chodzi o coś zupełnie innego. To ważny symbol, dzięki któremu możemy wyrażać emocje i podkreślać wyjątkowość pewnych sytuacji!

Czy gwiazdkowy prezent musi być drogi? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim dlatego, że w obdarowywaniu nie chodzi o zasobność portfela, a szczere chęci i dobre intencje. Jeśli jednak wybieramy się na przedświąteczne zakupy, jest wiele sposobów na to, aby znacznie ograniczyć koszty związane z gwiazdkowymi podarunkami.

Opracuj plan działania

Impulsywne kupowanie prezentów zazwyczaj nie idzie w parze z oszczędzaniem. Jeśli planujecie w pierwszej kolejności wybrać się do galerii handlowej, miejcie się na baczności! Bardzo łatwo pod wpływem chwili dokonać nieprzemyślanych zakupów, które niepotrzebnie obciążą Wasz świąteczny budżet.

Warto więc chwilę wcześniej zastanowić się, czym zamierzamy obdarować najbliższych i opracować zakupowy plan działania, który znacznie ułatwi całe przedsięwzięcie. Mając konkretne pomysły jesteśmy w stanie w różnych miejscach porównywać ceny i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Smart shopping

Kupuj z głową! Nie ulegaj bombardującym Cię zewsząd okazjom i pseudo promocjom. Weź kalkulator i przelicz, czy ta fantastyczna propozycja zakupowa faktycznie tak się opłaca.

Czasami tylko pozornie, na pierwszy rzut oka wydaje się, że cena jest atrakcyjna. Tak działa marketing, a w okresie świątecznym takie działania są mocno zintensyfikowane.Zaplanuj budżet

Warto wyznaczyć sobie górną, nieprzekraczalną granicę świątecznych wydatków – taka samokontrola na pewno świetnie wpłynie na stan Waszego portfela.

Chcąc dokonać sprawiedliwego podziału, możecie ustalić kwotę, którą przeznaczycie na każdą obdarowywaną osobę, a ewentualne nadwyżki zaliczyć na poczet przedświątecznych oszczędności.

Zacznij od internetu

Jeśli szukacie inspiracji – zdecydowanie bezpieczniej zacząć od szperania w internecie. Co prawda, czasami za pośrednictwem jednego niewinnego kliknięcia Wasz prezentowy budżet może niebezpiecznie stopnieć, jednak mimo wszystko zakupy online dają dużo większe pole manewru, niż włóczenie się po sklepach.

To także spora oszczędność czasu. Śledźcie sezonowe wyprzedaże i akcje sprzedażowe, a może złapiecie nie lada okazję lub skorzystacie z darmowej wysyłki. Jednak nie zostawiajcie internetowych zakupów na ostatnią chwilę – kurierzy mają pełne ręce roboty i Wasza przesyłka może nie dotrzeć na czas. Chyba nie chcecie, aby w te święta Mikołaj o kimś zapomniał?

Niech żyje handmade!

Co powiecie na własnoręcznie wykonane upominki dla najbliższych? To najbardziej wyjątkowy i niepowtarzalny sposób na obdarowanie kogoś bliskiego.

Czas przypomnieć sobie ukryte talenty i zrobić coś naprawdę kreatywnego! Ozdoby świąteczne, biżuteria czy własnoręcznie namalowany obraz – wartość takiego upominku jest nieporównywalnie większa, a koszt wykonania zdecydowanie niższy.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę!

Raczej niewiele osób myśli o prezentach gwiazdkowych w listopadzie. A szkoda, bo właśnie wtedy możecie zgarnąć duże rabaty. Black Friday, Cyber Monday czy dzień darmowej dostawy to doskonałe okazje na shopping dla oszczędnych. Pamiętajcie, że zakup prezentów z dużym wyprzedzeniem to nie tylko szansa na niższe ceny, ale również możliwość uniknięcia przedświątecznej gorączki zakupowej.

Mam nadzieję, że Wasze zakupy będą udane. Kupujcie z głową i w miarę swoich finansowych możliwości, aby po świętach nie zastanawiać się, jak przeżyć kolejny miesiąc :)

Prezenty wręczajcie prosto z serca, a nie wprost z portfela. Wesołych świąt! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 październik 2018

Komentarze