Oszczędności weselne - kilka pomysłów na to, jak zaoszczędzić na ślubie i weselu

06 styczeń 2020
Natalia Narowska

Jesteś na etapie planowania swojego ślubu? Szukasz pomysłów na zminimalizowanie kosztów, ale nie kosztem dobrej zabawy, wspomnień i klimatu?

Oto moje propozycje na oszczędności ślubne i weselne.

Zaproś na ślub i wesele najbliższe osoby

Nie miej wyrzutów sumienia, nie zapraszając osób, z którymi już od dłuższego czasu nie utrzymujesz kontaktu. Rozważ zaproszenie wyłącznie dorosłych, chociaż to dość kontrowersyjny temat i może okazać się, że rodzice nie mając z kim zostawić malucha, będą zmuszeni zrezygnować z uroczystości.

Jest to Wasz dzień i od Was zależy kogo zaprosicie. Nikomu nie musicie się z tych wyborów tłumaczyć, szczególnie, jeśli finansowo jesteście samowystarczalni.

Jak przygotować listę gości weselnych?

Dekoracje w kościele

Spróbuj podzielić się kosztami za wystrój kościoła z innymi parami, które w tym samym dniu będą zawierać związek małżeński. Motyw kolorystyczny zostaw na przyjęcie, a kościół udekorujcie w neutralnej, symbolicznej bieli.

Zrezygnuj z części jedzenia

Miałam okazję pracować przy weselach i poprawinach, więc wiem, ile jedzenia się marnuje...

Po ciepłym obiedzie zazwyczaj podawane są jeszcze 2 lub 3 ciepłe posiłki. Wszystko oczywiście uzależnione jest od godziny, do której przewidziane jest przyjęcie. Mimo wszystko, nawet rezygnacja z jednego dania to oszczędność w Waszym weselnym budżecie.

Domowe ciasta na weselu

Poproś fanów pieczenia ze swojej rodziny o przygotowanie ciast.

Część z nich zgodzi się wykonać to w ramach przysługi, dlatego poniesiesz koszt wyłącznie składników, a to ogromna oszczędność w stosunku do ciast z cukierni. Ponadto ich smak będzie niepowtarzalny!

Przygotuj samodzielnie zaproszenia i winietki

Pinterest jest pełen fantastycznych inspiracji na ślub i wesele. Z pewnością znajdziesz pomysł na piękne zaproszenia i winietki.

Możesz przygotować je w darmowym programie graficznym. Skorzystaj z internetowych aplikacji graficznych, takich jak Canva (gdzie znajdziesz mnóstwo darmowych szablonów, lub płatnych za symboliczną kwotę) lub Pixlr (narzędzie o wiele mniej skomplikowane od Photoshopa i to za darmo!).

Pamiętaj,by z odpowiednim wyprzedzeniem zrobić próbny wydruk, aby nie okazało się, że na ostatnią chwilę musisz szukać grafika...

Winietki weselne - zrób to sama!

Złote zaproszenia ślubne - DIY

Negocjuj ceny

Szczególnie, jeśli planujecie pobrać się poza sezonem, warto negocjować ceny sali, jedzenia, obsługi, fotografa, orkiestry i innych. Wszędzie, gdzie tylko się da zapytaj o zmniejszenie ceny usługi/produktu.

Konkurencja jest ogromna, mimo, że ślubów nadal jest wiele to z pewnością dogadacie się co do ceny. Z rabatami jest podobnie, jak z podwyżkami - dostaje je zazwyczaj tylko ten, kto poprosi :)

Strój nie na jedną noc

Jeśli nie wyobrażasz sobie ślubu w wypożyczonej lub używanej sukni, to wybierz chociaż buty czy sukienkę na poprawiny/przebranie o północy, które będziesz mogła ponownie wykorzystać.

Ponadto, sprzedaj swoją suknię ślubną najszybciej, jak to możliwe - szczególnie, jeśli trwa sezon. Być może spodoba się ona Pannie Młodej, która urządza ślub na ostatnią chwilę, a dodatkowo liczy się z budżetem. Z biegiem lat moda się zmienia i w przyszłym roku może już nie być tak łatwo ze sprzedażą danego modelu.

Wesele bez poprawin

Wydaje mi się, że jest to coraz częściej praktykowane - poprawiny to jakby nie patrzeć druga duża impreza, która generuje drugie tyle kosztów.

Para Młoda, jak i goście, po nieprzespanej nocy pełnej wrażeń i dobrej zabawy w części przypadków będą woleli odpocząć, niż zrywać się z zegarkiem w ręku na poprawiny.Zostawiam sekcję komentarzy do Twojej dyspozycji, podziel się swoimi pomysłami na oszczędności weselne, a także napisz, na czym według Ciebie nie warto oszczędzać :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

19 listopad 2018
24 październik 2017

Komentarze