Jakie ustawienie stołów będzie najlepsze?

27 styczeń 2018
Katarzyna Bieńkowska

Moda ślubna zmienia się z każdym rokiem, jednak pewne rzeczy od wielu lat są takie same. Mimo wszystko różnią się one od zwyczajów, jakie panowały w chwili, gdy ślub brali nasi rodzice. Jeśli nie macie starszego rodzeństwa, to o organizacji wesela możecie nie mieć bladego pojęcia! Skąd więc wiedzieć, jak zrobić wszystko w taki sposób, by było dobrze, a każdy był zadowolony i przy okazji nie popełnić żadnej gafy? Jak ustawić stoły mogą doradzić nam pracownicy restauracji, oni najlepiej wiedzą, jakie ustawienia sprawdzą się przy konkretnej liczbie gości w ich lokalu – w końcu mają to sprawdzone na wcześniejszych przyjęciach.

Dawniej stoły ustawiało się w podkowę, z jednej strony siedziała rodzina Panny Młodej, z drugiej Pana Młodego.

Dziś coraz częściej wybierane są okrągłe stoliki. To na pewno bardziej elegancka opcja, choć zmusza do podziału gości na mniejsze grupy. Jeśli gości jest zbyt wielu, a sala nie jest największych rozmiarów, to okrągłe stoliki nie będą wygodnym rozwiązaniem. Musicie pamiętać, że goście powinni mieć możliwość swobodnego przechodzenia między stolikami.

Warto się zastanowić, jak będzie wygodniej posadzić gości. Nawet jeśli wydaje Wam się, że nie ma znaczenia kogo z kim posadzicie, to gwarantuję – dowiecie się o rodzinnych konfliktach, które trwają latami i już nawet nie wiadomo o co poszło! Stanowczo usadzanie gości przy stołach jest jak spacer po polu minowym! Czasem więc wygodniej ustawić stoły w kształcie podkowy, dzięki czemu każdy z gości ma kontakt jedynie z pięcioma osobami w pobliżu, a zazwyczaj tylko z dwiema może swobodnie porozmawiać. Przy okrągłych stolikach zwykle siedzi dziesięć osób i trudno kogokolwiek z nich unikać (choćby wzrokiem!).

Coraz popularniejszym rozwiązaniem ustawienie stołów w trzech rzędach. Jeśli liczba gości z obu rodzin jest podobna, to trzeci stół zajmują znajomi Młodej Pary oraz młodzież. Jest to świetny sposób na pewien rodzaj integracji gości, wiadomo, że młodzi ludzie szybko znajdą wspólne tematy i będą się razem dobrze bawili.

Zawsze pozostaje jeszcze jeden problem, mianowicie kogo posadzić przy głównym stole. Opcji jest kilka. Zazwyczaj to zaszczytne miejsce zajmują rodzice Młodych, jednak coraz częściej wolą oni siedzieć wśród rodziny – to czasami jedna z niewielu okazji by się spotkać i porozmawiać. Wobec tego rodzice dbają o swoich/waszych gości, a główny stół zajmuje młodzież – przy Parze Młodej w takiej sytuacji najczęściej zasiada rodzeństwo oraz świadkowie. 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 wrzesień 2019

Komentarze