Pierwszy taniec - czym kierować się przy wyborze szkoły tańca?

11 lipiec 2018
Agnieszka Okularczyk

Pierwszy Taniec uznawany jest najczęściej za jeden z najbardziej stresujących elementów wesela. Przez kilka minut oczy wszystkich gości zwrócone są na Parę Młodą obserwując ich choreografię, a także emocje, które przekazują swoimi ruchami, wzrokiem. Ogólnie przyjęło się, że Pierwszy Taniec jest odzwierciedleniem relacji jaka panuje w związku i jaka będzie panować w małżeństwie…

Nic więc dziwnego, że każda para chce wypaść jak najlepiej. Niektóre decydują się na indywidualne lekcje w szkole tańca, aby mieć pewność, że w tym najważniejszym dniu na parkiecie zaprezentują się perfekcyjnie. Zapraszam Was na wywiad z instruktorami Easy Dance Center w Katowicach, którzy udzielą kilku porad odnośnie Pierwszego Tańca i być może rozwieją Wasze wątpliwości :)

Jak wiadomo, na rynku ogłasza się wiele szkół tańca z różnorodną ofertą cenową. Na co zwrócić uwagę wybierając tą najlepszą, która sprosta naszym oczekiwaniom?

Nie ma jednej cechy, która decyduje o tym czy dana szkoła jest dobra, czy też nie. Wybierając szkołę tańca warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

KADRA

Przede wszystkim warto odbyć rozmowę z potencjalnym instruktorem, który będzie uczył nas tańca. Jeśli nie mamy możliwości zrobić tego osobiście, można zdecydować się na rozmowę telefoniczną. Ważna jest "chemia" pomiędzy instruktorem i Parą - w końcu macie spędzić ze sobą kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Szukajcie miejsca, w którym najważniejsi są ludzie!

WARUNKI

Odwiedzając dane miejsce, możemy zobaczyć czy odpowiadają nam warunki w nim panujące.

OPINIA

Zaczerpnijcie opinii i wiedzy o szkole, nad którą się zastanawiacie. Porozmawiajcie ze znajomymi, bądź osobami, które się tam uczyli/ uczą.

JAKOŚĆ

Pamiętajcie, że tanio i szybko nie znaczy dobrze! Zorientujcie się co zawiera cena - czy "szkoła" dysponuje własną salą taneczną, ile trwa lekcja, czy szkoła oferuje zajęcia indywidualne czy grupowe, czy cena zawiera "dodatkowe" usługi np. przygotowanie podkładu muzycznego.

LOKALIZACJA

To element często brany pod uwagę. Jeśli szkoła znajduje się w odpowiadającej nam lokalizacji to dodatkowy plus. Najlepiej wybrać te w centrum miasta, w okolicy których znajdziemy parking, bądź te, które zlokalizowane są blisko środków komunikacji miejskiej.

Jeśli widzieliście ładny Pierwszy Taniec, który zapadł Wam w pamięć, śmiało zapytajcie Parę, gdzie się uczyli. Na pewno będzie im miło :) Wybierzcie tak, aby czas spędzony w wybranej szkole był dla Was przyjemnością i inwestycją w Wasz rozwój!No dobrze… Młoda Para zdecydowała się już na konkretną szkołę i umówiła się na pierwsze spotkanie. Czy powinna zaopatrzyć się w swoja muzykę, czy dany utwór wybierany jest wspólnie z instruktorami?

Oczywiście są Pary, które już od dawna doskonale wiedzą, jaka piosenka zabrzmi podczas ich Pierwszego Tańca. Jeśli jednak nie potrafią dokonać wyboru, instruktor powinien udzielić porad w tym zakresie. Często zdarza się, że Para waha się pomiędzy kilkoma piosenkami - wtedy decydujące może być tempo taneczne, bądź styl tańca, który Parze bardziej przypadnie do gustu.

Zdarza się również, że Para pojawia się bez żadnego pomysłu i totalnie zdają się na instruktora i wybierają coś z zaproponowanych przez niego piosenek. Ostatecznego wyboru zawsze dokonuje Para, w końcu to ich Najważniejszy Dzień.

Czy oprócz wybrania ewentualnego utworu doradzacie Parom Młodym, aby coś jeszcze przygotowały się przed lekcjami tanecznymi?

Jedyne rzeczy w jakie warto się zaopatrzyć przed wejściem na salę to zmienne, wygodne obuwie, luźny strój (dla chętnych) oraz szeroki uśmiech i pozytywne nastawienie! :)

Z ilu lekcji najczęściej korzystają Pary Młode?

Trudno jednoznacznie określić liczbę potrzebnych lekcji, ponieważ zależy to od indywidualnego podejścia każdej Pary oraz kilku czynników: poziomu roztańczenia, poczucia rytmu, pracowitości oraz tego, jak rozbudowana ma być tworzona choreografia.

PARY POCZĄTKUJĄCE, czyli takie, które dopiero rozpoczynają przygodę z tańcem korzystają z 10-13 lekcji indywidualnych. Jest to wystarczająca liczba lekcji, aby swobodnie przygotować się do "występu" na parkiecie bez niepotrzebnego stresu. Często równolegle Pary uczęszczają na kurs tańca użytkowego.

PARY ZDOLNE, czyli te, które wcześniej uczęszczały już na zajęcia taneczne, bądź te, które szybko się uczą. (Często Pary te są zmotywowane i ćwiczą również pomiędzy lekcjami). Wtedy do przygotowania choreografii wystarczy ok. 5 godzin.

Z pakietu 5 lekcji korzystają również Pary, które zgłaszają się do nas na ostatnią chwilę i fizycznie nie są w stanie wygospodarować więcej czasu na odbycie lekcji. Wtedy dostosowujemy odpowiedni poziom choreografii do dostępnego czasu.

Zdarzają się również Pary, które korzystają z ok. 20 h. Są to zazwyczaj osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tańcem w parze, mają problemy z poczuciem rytmu lub po prostu nie lubią tańczyć, bądź te, którym czas nie pozwala, aby swoje umiejętności poprawiać poza lekcjami indywidualnymi.

Pamiętajcie! Nie warto korzystać z ofert szkół, które proponują realizację choreografii w przeciągu 2-3 godzin. Nie dajcie sobie wmówić, że to wystarczy... W takiej choreografii na pewno nie będziecie prezentować się dobrze i swobodnie.Na rynku dostępnych jest wiele ofert tanecznych dedykowanych dla narzeczonych. Dostępna jest nauka Pierwszego Tańca w grupie, a także podczas zajęć indywidualnych. Czym one się różnią i na które lepiej się zdecydować?

Lekcje indywidualne proponujemy Parom, które pragną przygotować dopasowaną do nich, niepowtarzalną choreografię Pierwszego Tańca oraz tym, które z choreografii rezygnują, ale chcą nauczyć się podstaw tańca w parze, aby swobodnie czuć się podczas wspólnego tańca, bądź z weselnymi gośćmi. Często z lekcji takich korzystają osoby pracujące w trybie zmianowym, które nie mają możliwości uczestniczyć w organizowanych grupowych kursach tańca użytkowego.

Lekcje grupowe natomiast odbywają się jedynie w formie kursu tańca użytkowego. Proponujemy je Parom, jako alternatywę do lekcji indywidualnych, ale często również  jako kurs równoległy do odbywanych już lekcji indywidualnych, co wpływa na lepsze efekty oraz poprawia koordynację ruchową przyszłej Pary Młodej.

Często Pary Młode mają obawę, że ich taniec będzie za długi, a tym samym nudny  i przeciągnięty lub wręcz przeciwnie - za krótki. Jaki jest optymalny czas trwania Pierwszego Tańca?

Optymalna długość Pierwszego Tańca to od 2 do 3 min. Pamiętajcie, że zawsze lepszy jest niedosyt, niż 5-cio minutowy taniec, który może zanudzić Waszych gości... :)

Zastanawiam się, jak nauka Pierwszego Tańca w wygodnych balerinkach przekłada się na taniec w wysokich szpilkach. Czy podczas lekcji warto trenować w obuwiu ślubnym?

W początkowym etapie ćwiczymy w wygodnym obuwiu. Pod koniec nauki Pary proszone są o przyniesienie obuwia ślubnego, bądź podobnego do tego, w którym będą tańczyli w dniu ślubu.

Czy ta sama zasada dotyczy sukni ślubnej i garnituru Pana Młodego?

Para, przychodząc do nas na lekcje, powinna czuć się swobodnie, natomiast w naszej szkole dostępne są halki ślubne w 4 różnych krojach ( księżniczka, A, syrenka oraz luźna suknia), w których przyszłe Panny Młode mogą ćwiczyć w późniejszym etapie. Jest to niesamowicie pomocne i wpływa na znaczne podwyższenie poziomu wykonania choreografii. Jeżeli przyszły Pan Młody wyrazi taką chęć - może w każdej chwili przynieść część garderoby, która mogłaby sprawić mu problem podczas tańca.

Jak wiadomo Pierwszy Taniec przysparza sporo stresu narzeczonym. Czego najczęściej obawiają się Pary Młode podczas nauki?

Pary najczęściej denerwują się tym, że nie zdążą opanować danej choreografii, ponieważ mają za mało czasu oraz tym, że podczas tańca zapomną danego fragmentu. Z każdą lekcją strach jest jednak coraz mniejszy, dlatego warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby całkowicie go zniwelować. Każdy trening wpływa bowiem zarówno na poziom wykonania choreografii, jak i na poprawę pamięci ruchowej.

W związku z tym, na ile przed weselem najlepiej rozpocząć naukę?

"Czym wcześniej, tym lepiej" :)

Nauka tańca to proces, dlatego warto zacząć przygotowania z kilkumiesięcznym, a nawet rocznym wyprzedzeniem. Nie oznacza to oczywiście, że Pary, którym do wesela zostało kilka tygodni lub dni zostaną przez nas wykluczone.

Zaczynając naukę z odpowiednim wyprzedzeniem, Para ma możliwość spokojnie dopracować wymarzoną choreografię. Oczywiście czas rozpoczęcia lekcji jest kwestią indywidualną każdej Pary, zależną od wielu czynników, m.in. predyspozycji uczniów oraz oczekiwań, efektu jaki Para chciałaby osiągnąć.

Rozpoczęcie lekcji na 12-6 miesięcy wcześniej pozwala na:

  • kształtowanie w sobie poczucia rytmu
  • techniczne dopracowanie choreografii
  • uzyskanie efektu płynności ruchów i pięknej postawy ciała
  • możliwość nauki bardziej "wymagających" i widowiskowych figur
  • kształtowanie koordynacji ruchowej w tańcu
  • zwiększenie Waszej pewności siebie podczas tańca


Jeżeli nie macie już tyle czasu - 3 miesiące wydają się być optymalne. Często Pary zgłaszają się z takim zapasem czasowym. Jeżeli Waszą ambicją nie jest choreografia prosto z "Tańca z Gwiazdami" to spokojnie w takim czasie można przygotować ładną choreografię bez pośpiechu, aby czuć się pewnie.

Oczywiście nie brakuje Par, które naukę Pierwszego Tańca zostawiają na ostatnią chwilę i przygodę tę postanawiają rozpocząć na 2 tygodnie, bądź tydzień przed Ślubem! Warto wtedy skupić się na prostym schemacie i podstawowych elementach wybranego stylu tańca. Jeśli porwiecie się z "motyką na słońce"- taniec nie będzie dopracowany, a stres, który będzie Wam towarzyszył na każdej lekcji sprawi, że treningi nie będą przyjemnością, a jedynie męczącym obowiązkiem, czego chcemy uniknąć.

A co z chwilą, gdy na zajęcia zgłasza się osoba, która zupełnie nie ma poczucia rytmu i nie czuje się na siłach, aby zatańczyć jakąkolwiek choreografię?

Osoby, które nie czują się na siłach i nie dałyby rady, jeszcze nigdy do nas nie zadzwoniły :)

Myślę, że to cenna informacja, zwłaszcza dla osób, które nie wierzą w siebie i zawczasu rezygnują z nauki tańca :) Na zakończenie rozmowy prosiłabym Was o ogólną poradę dla Par Młodych które wahają się, czy skorzystać z nauki Pierwszego Tańca.

Zawsze warto skorzystać z nauki tańca. Z każdym doświadczeniem dowiadujemy się czegoś nowego - zarówno o sobie, jak i o drugiej połowie. Niektórzy odkrywają w sobie nową pasję, inni przekonują się, że to jednak nie dla nich, ale przełamują się, walczą ze swoimi słabościami (wstydliwością/lękiem przed publicznym występem). Często jest to po prostu świetna okazja na spędzenie czasu razem, bez telefonu w dłoni. Potraktujcie to jako dobrą zabawę! Spróbujcie - nic nie tracicie, a wiele możecie zyskać! :)

Jak widzicie, zajęcia taneczne przed ślubem to całkiem przydatne doświadczenie i dobra zabawa. A jak to wygląda w Waszym przypadku? Korzystacie z nauki Pierwszego Tańca? :)

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 kwiecień 2019
27 grudzień 2018

Komentarze