Jak się dogadać, kiedy jedno chce, a drugie nie?

22 marzec 2020
Dagmara Sobczak

Jesteśmy różni. Każdy z nas ma swoje doświadczenia, wspomnienia, cele, ambicje, zainteresowania i pragnienia. Każdy z nas inaczej odbiera świat i inne rzeczy przykuwają jego uwagę. 

I podobno mówi się, że "z kim przystajesz, takim się stajesz”, ale nigdy nie będzie dwóch identycznych osób. Osób, które zawsze będą miały takie samo zdanie na jakiś temat. 

Jakkolwiek byśmy nie byli do siebie podobni i jak dobrze byśmy się nie rozumieli, zawsze gdzieś nasze opinie nie będą zbieżne.

Co w sytuacji, gdy jedno z partnerów czegoś bardzo chce, a drugie nie?

Jesteście zupełnie różni

Podłożem innego zdania może być wszystko. Póki jest to coś trywialnego, nieznaczącego dla wspólnego życia, nie ma się czym przejmować. Zaakceptujemy różnice między nami, a nawet pokochajmy je. Da się to zrobić.

Problem zaczyna się w momencie, kiedy różnice pojawiają się w bardzo ważnych dla związku kwestiach, na przykład - ona pragnie luźnego związku, a on chce zaangażować się na 100%. Ona myśli o ślubie, a on woli żyć na tzw. „kocią łapę”. Ona pragnie mieć dzieci, a on nie jest gotowy. 

Takich dylematów może być wiele więcej. Mogą dotyczyć wspólnej przyszłości, miejsca zamieszkania, a nawet sposobu życia. Kiedy nie potrafimy dogadać się w tak istotnych kwestiach, jak będziemy potrafili dogadać się przy błahostkach?

Jak się dogadać?

Przede wszystkim każdy sam przed sobą musi odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego dana rzecz jest dla niego tak istotna i dlaczego nie może odpuścić. Czy wynika to z doświadczenia, z traumy dzieciństwa, czy może po prostu z przyzwyczajenia?

Niektóre nawyki można przezwyciężyć, trzeba tylko chcieć. Kiedy poznamy przyczynę naszych pragnień, łatwiej będzie nam rozmawiać o nich z drugą osobą i pozwoli to także spojrzeć szerzej na problem, tej drugiej osobie. 

Przygotujcie się do rozmowy. Poznajcie swoje punkty widzenia. Nie przerywajcie sobie nawzajem. Kiedy jedno opowiada swój punkt widzenia, niech drugie słucha. Rozwiewajcie swoje wątpliwości na bieżąco, a w konsekwencji może się okazać, że tak naprawdę patrzycie w tym samym kierunku i zależy Wam na tym samym, tylko patrzycie z zupełnie dwóch różnych perspektyw. 

Jeżeli natomiast macie zupełnie inne oczekiwania względem związku, spróbujcie pójść na kompromis. Spotkajcie się w połowie drogi. Nie chodzi o to, aby jedna strona rezygnowała ze swojego zdania całkowicie dla tej drugiej, bo w końcu poczuje się z tym źle i zaczną się kolejne problemy. Spotkanie w połowie drogi to będzie w tym wypadku najlepsze rozwiązanie. 

Jakie Wy macie sposoby na dogadywanie się z partnerem, kiedy jedno czegoś chce, a drugie niekoniecznie?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 listopad 2018

Komentarze