Czy można kochać dwie osoby jednocześnie?

23 luty 2018
Dagmara Sobczak

Miłość to bardzo skomplikowane uczucie, ale bywa i tak, że my sami komplikujemy je jeszcze bardziej. 

Czy jest możliwa miłość do dwóch osób jednocześnie? I nie mam tu na myśli miłości platonicznej, rodzinnej czy przyjacielskiej. Mam na myśli miłość, kiedy wydaje nam się, że z dwiema osobami chcielibyśmy ułożyć sobie życie. Ciekawa jestem Waszych odpowiedzi, ale zanim się nimi podzielicie, spójrzcie, jak to wygląda z mojej strony i z mojego doświadczenia.

Czy można kochać dwóch mężczyzn naraz? 

Wiecie już, o jaką miłość mi chodzi i wiem, że może nam się wydawać, że owszem kochamy dwie osoby jednocześnie i nie możemy zdecydować się kogo wybrać, w praktyce jednak z mojego doświadczenia wynika, że oszukujemy siebie i taka sama miłość do dwóch osób nie jest możliwa.

Chłopak i przyjaciel

Często bywa tak, że wydaje nam się, że kochamy dwie osoby, ale jedna z nich jest dla nas jedynie przyjacielem i gdybyśmy się dobrze zastanowili - na dłuższą metę, nie moglibyśmy stworzyć z nią długotrwałego, solidnego związku. 

Szczególnie gdy jesteśmy młodzi, zdarza nam się mylić miłość przyjacielską z miłością prawdziwą/dojrzałą. To, że świetnie się rozumiemy, że odbieramy na tych samych falach, że możemy razem rozmawiać o wszystkim, nie od razu oznacza, że ta osoba jest nam pisana.

Warto wsłuchać się w siebie, przyjrzeć się swoim reakcjom na daną osobę i relacjom, które tworzymy z obiema osobami. Na pewno jedna jest złudna...

Żaden z nich nie jest tym właściwym

Z własnego doświadczenia wiem, że kiedy i w mojej głowie pojawiał się dylemat zakochanej dziewczyny, z którą osobą powinnam stworzyć związek – zazwyczaj to żadna z nich nie była dla mnie idealna. 

Skoro potrafiłam zakochać się w dwóch osobach naraz, najczęściej były one uzupełnieniem siebie i dopiero ich połączenie dawało obraz osoby odpowiedniej dla mnie. 

Kiedy jesteśmy młodzi, często też mylimy zakochanie z miłością. Zakochiwać możemy się często. Porównywane jest to do fascynacji drugą osobą. Natomiast miłość to dojrzałe uczucie, którego wcale nie rozdajemy na prawo i lewo, nawet jeżeli uważamy się za dość kochliwych.

Ubytki w związku

Może być też tak, że będąc już w związku, poznajesz nową osobę, w której się zakochujesz, mimo że masz partnera, którego również kochasz. 

Tutaj moje doświadczenie pokazało mi, że jeżeli potrafisz pokochać kogoś, będąc z kimś innym w związku, to znaczy, że Twój obecny związek nie daje Ci 100% spełnienia. 

Jeżeli nie czujesz się do końca szczęśliwa, coś ostatnio nie gra, czegoś jest między Wami za mało, możesz szukać tego czegoś na zewnątrz Waszego związku i znaleźć to w kimś innym. Jednak zarazem niezmiennie kochać obecnego partnera.

Jeżeli coś takiego się dzieje, nie warto podejmować pochopnych decyzji. Zanim zwiążesz się z nową osobą, spróbuj naprawić swój poprzedni związek i zadbać o ten deficyt, który się pojawił. Jeżeli jednak się nie uda – może warto dać szansę nowej miłości?

 Zdarzyło Wam się kiedyś kochać dwie osoby naraz? Co o tym sądzicie?

Średnia

4.6

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 styczeń 2019

Komentarze

Tak, zdarzyło się. Byłam wtedy świeżo po rozstaniu. Było to trudne. Tak naprawdę szukałam jednej osoby. Każda z tych dwóch osób dawała mi to co chciałam uzyskać w jednej osobie.
~Małgorzata 14 maj 2020 01:28 odpowiedz