Jakiego koloru buty na ślub dla Pana Młodego?

09 październik 2019
Adrian Bodzioch

Męskie buty podczas ślubu są istotniejsze niż mogłoby się wydawać. Służą do podkreślenia męskiej prezencji, naocznie pokazują przywiązanie do “szczegółów” i stanowią także jedyny element mający bezpośredni kontakt z podłożem.

Wielu mężczyzn traktuje buty ślubne jako półprodukt, który nie wymaga nadmiernego zainteresowania, gdyż są “niezbyt widoczne”. A to błąd! Duży, karygodny błąd, który przekreśla wszelkie starania.

Podczas ceremonii ślubnej buty są detalem, który spaja całą stylizację w całość. Wyobraź sobie perfekcyjny garnitur i idealny krawat uzupełnione czerwonymi butami -  brzmi śmiesznie, prawda?

Tak też wygląda. Dowiedz się koniecznie dlaczego kolor butów ślubnych ma aż takie znaczenie.

Poznaj dwie barwy klasycznych butów - czerń i brąz

Zacznijmy od brązu. To swobodna, ciekawa barwa, często niejednolita i nieregularna, o bardzo casualowym wydźwięku. Brązowe buty znajdziemy na stopach eleganckich mężczyzn idących do pracy, która nie narzuca eleganckiego dress-code’u. Przeważnie obuwie w tej barwie (jeszcze kilka lat temu) było używane wyłącznie na wsiach lub w miejscach skrajnie nieeleganckich, np. na polowaniach czy podczas niezobowiązującego wypoczynku.

Z czernią jest inaczej. Głęboka czerń o dużym połysku jest synonimem pełnej elegancji, lecz także dla niektórych niewygodnej sztywności. Czerń jest skrajnie luksusowa i ponadczasowa, a czarne buty z wypastowanym czubkiem są synonimem klasy i szyku. Właśnie dlatego buty w tej barwie są wykorzystywane przez głowy państw i przez mężczyzn pełniących bardzo istotne funkcje (prawnicy, adwokaci, lekarze).

Buty ślubne MUSZĄ być czarne!

Ceremonia ślubna to podniosła chwila, podczas której liczy się szacunek do ukochanej i wyrażenie do niej uczucia także przez swój własny wygląd. Frywolne buty w kolorze błękitu czy zieleni (są takie przypadki) pobiorą zainteresowanie gości, którym powinna być darzona JEDYNIE Panna Młoda. Mężczyzna podczas własnego ślubu ma stanowić dla kobiety solidne, męskie i bardzo twarde “tło”. Właśnie dlatego to Panna Młoda ma dużą i jasną suknię ślubną. Pozwól zatem swojej kobiecie błyszczeć!

Drugą kwestią jest dopasowanie do garnituru. Garnitur na ślub (o czym z pewnością wiecie po moim tekście o garniturach) jest ciemnogranatowy. Brązowe buty nieco się z nim gryzą i powodują, że zestaw wydaje się skrajnie nieformalny. Czarne buty ślubne przedłużają nogawkę i spajają całą stylizację w bezbłędną całość. Nie wymyślaj koła na nowo, czarne buty to klasyka klasyki i jedyny właściwy wybór na własny ślub.

Zwróć uwagę na materiał obuwia

Buty ślubne mają być błyszczące, lecz jednocześnie nie przesadnie.

Nie decyduj się na wersje zamszowe lub nubukowe - są zbyt nieformalne i “płaskie” w odbiorze, wyglądają czasami wręcz jak domowe kapcie. Na drugim końcu skali są buty lakierowane - tych również się wystrzegaj. Wyglądają jak lakierki lub samochód pokryty chromem, prawdziwa tandeta! 

Wybierz czarne buty z gładkiej skóry licowej i wypastuj je jak należy. Zrób to jedynie na czubkach i piętach - sucha i wyschnięta pasta ma tendencję do pękania w newralgicznych miejscach, gdzie skóra mocno pracuje.

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 kwiecień 2018
02 kwiecień 2020

Komentarze