Który kolor został wybrany jako barwa roku według Instytutu PANTONE?

29 luty 2020
Karolina Zysek

Każdego roku, począwszy od 2000 roku, ogłaszany jest kolor roku przez Instytut PANTONE. Na jego ogłoszenie niecierpliwie oczekuje cały świat mody oraz branży ślubnej. Bowiem wybrany kolor będzie wyznaczał trendy w nowych kolekcjach, jak i dekoracjach, w tym również weselnych.

Tegoroczny kolor PANTONE łączy klasykę z nowoczesnością - poznajcie Classic Blue, kolor 2020. 
Jego wybór stanowi odniesienie do dzisiejszych czasów i symbolizuje spokój oraz harmonię. 


Przyjrzyjmy się bliżej Instytutowi PANTONE i barwie Classic Blue. 
Jak powstał Instytut PANTONE?

Pisząc o firmie PANTONE wspominamy najczęściej o jej założycielu - Lawrence Herbert - oraz o tym, że przedsiębiorstwo początkowo było znane z branży poligraficznej. Natomiast jej historia sięga aż lat 50. XX wieku, a sam jej właściciel przyczynił się do rozwoju zbioru kolorystycznego. Powróćmy więc na chwilę do wspomnianych lat 50.

Nowy Jork. Bracia Mervin i Jesse Levine prowadzą firmę reklamowo-drukarską M&J Levine Advertasing. W 1956 roku postanawiają zatrudnić Lawrence’a Herberta, który był utalentowany w zakresie chemii. Dzięki tej wiedzy, Herbertowi udało się usystematyzować firmowy zbiór pigmentów i tuszów, przez co uzyskał część firmowych udziałów. Kiedy jego część firmy osiągała sukcesy, bracia Levine mierzyli się z bliskim bankructwem. Po sześciu latach od pierwszego dnia w firmie, Herbert odkupił od braci Levine zaplecze drukarskie i założył swoją własne firmę. Jak łatwo się domyślić, przedsiębiorstwo zostało nazwane PANTONE.

Od początku istnienia PANTONE, Herbert skupił się na opracowywaniu systemów kolorów. Obecnie ich gama kolorystyczna jest znana na całym świecie, a sama firma stała się światowym doradcą w zakresie barw. Pantone wspomaga inne firmy w zakresie komunikacji marketingowej oraz projektuje identyfikacje wizualne. Za część badawczą przedsiębiorstwa odpowiada PANTONE Color Institute, który to stał się pionierem gam kolorystycznych i od dwudziestu lat ogłasza kolor roku. 
Jak wybiera się kolor roku?

Zanim przejdziemy do Classic Blue, najważniejszego koloru tego roku, przybliżę Wam jeszcze kwestie tego, jak wybierana jest barwa roku. Po pierwsze, barwa musi odpowiadać duchowi danej epoki, czyli po prostu nawiązywać do ówczesnych wydarzeń i nastrojów społecznych. Dlatego można wysnuć wniosek, że to nie barwa wyznacza trendy, a raczej wynika ona trendów myślowych czy też bieżących wydarzeń. Wybrany kolor towarzyszy ludziom podczas całego roku, przypominając o tym, co ważne i słuszne w teraźniejszym czasie. 
Po drugie, wybór kolor roku jest strzeżony niczym koperty z rozdania Gali Oscarów. Instytut PANTONE zaprasza na dwudniowe spotkanie specjalistów, zajmujących się systematyzacją barw, z całego świata. Podczas tego spotkania, które są zamknięte dla innych branż i dziennikarzy, wszyscy zaproszeni debatują i wspólnie decydują o wyborze. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wybrany kolor ma odzwierciedlać światową sytuację, a nie tylko wybranej części społeczeństwa. 
Symbol PANTONE, czyli oznaczanie kolorów

Oznaczanie kolorów przez PANTONE jest jej rozpoznawalnym symbolem. Każdy, kto choć raz zobaczył jej oznaczenie barwy, skojarzy ten symbol, jak klawisz home w poprzednich generacjach iPhone’ów. Ich sposób przedstawiania kolorów jest minimalistyczny, ale to właśnie jest jego siłą. Wybrana barwa gra główną rolę oznaczenia, zajmując całość powierzchni wzornika. Podkreślenie i oznaczenie samej barwy odbywa się dzięki dołożeniu białej ramki, która wygląda jak wkład do polaroidu. Dzięki temu nasz wzrok zatrzymuje się na danej części wzornika, zapamiętując dokładniej prezentowaną barwę. W miejscu, gdzie najczęściej podpisujemy zdjęcie z polaroidu, znajduje się logo firmy PANTONE oraz oznaczenie koloru i jego nazwę. I to tyle. Albo aż tyle!

Oto Classic Blue. Kolor 2020 w wyjątkowym oznaczeniu PANTONE.


Classic Blue - kolor 2020!

Oficjalnym kolorem dla rozpoczęcia dwudziestych lat XXI wieku, został PANTONE 19-4052 Classic Blue. Zdaniem ekspertów PANTONE Color Institute, to ponadczasowy odcień, który wprowadza ciszę i spokój, naśladując niebo o zmroku. To odpowiedź ekspertów na ostatnie wydarzenia na świecie - zamachy, katastrofy, ale i również dynamiczny rozwój technologii. Z początkiem nowej epoki potrzebujemy wyciszenia, lecz również sprawnej komunikacji, o czym wspomina Dyrektor Generalna Instytutu, Latrice Eisman: „ (…) to kolor, który przypomina sugestywne wieczorne niebo, zachęcające do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji.” Classic Blue to elegancka barwa w swojej prostocie, która ma stanowić fundament dla nowej ery naszych czasów. Oprócz wspomnianego wyciszenia i komunikacji, kojący Classic Blue ma ułatwiać naszą koncentrację w świecie przepełnionym technologią. 
Classic Blue a dekoracje ślubneW odniesieniu do dekoracji ślubnych, Classic Blue sprawdzi się w każdym stylu. To wyjątkowa barwa, ponieważ z jednej strony koi nasz wzrok i wycisza, a z drugiej dodaje blasku. Dzięki temu, Wasze dekoracje nie będą rozpraszać gości, jak typowy niebieski kolor, a także dodadzą klimatu Waszej sali weselnej.
Tak jak wspomniałam, Classic Blue odnajdzie się w każdym stylu dekoracji. Idealnie podkreśli styl glamour swoją elegancją w połączeniu ze złotem bądź srebrem, a bankietówki w tym kolorze będą prezentować się niesamowicie! 

Jeśli zdecydujecie się na minimalistyczne dekoracje, to kolor PANTONE 2020 będzie pięknie dopełniał biel i szarość, bez konieczności dodawania blasku. Możecie wtedy zdecydować się na dodatki w tym kolorze, jak wstążki przy butonierkach i numerki na stołach, a niekoniecznie decydować się na obrusy w kolorze Classic Blue. 
A styl rustykalny? Sprawdziłam już połączenie Classic Blue z jutą i powiem Wam, że te połączenie odmienia zupełnie dotychczas znany mi styl rustykalny! Kolor PANTONE 2020 dodaje jucie elegancji, ale nie odbiera jej pożądanej naturalności. Podkreśla po prostu rangę uroczystości, jaką jest ślub i wesele.Classic Blue to barwa, która pozwoli Wam wyczarować klimat pięknej, gwieździstej nocy na sali weselnej. Z dodatkiem blasku świec, goście poczują się jak na balu w niejednej bajce Disneya. Bo o to właśnie w tym chodzi - by tego jednego dnia przenieść się w niecodzienny i magiczny czas. Pisząc magiczny czas, sięgam też pamięcią do świątecznego klimatu. Dekoracje na świąteczny ślub w połączeniu Classic Blue i Jester Red (PANTONE 19-1862) z dodatkiem pięknej zieleni ozdobnej, stworzą magiczną aurę na Waszym ślubie. 

Oczekiwanie na ogłoszenie koloru roku przez Instytut PANTONE zapisało się w kartach współczesnej historii na stałe. Nic dziwnego, bo to więcej niż tylko barwa - to na swój sposób droga do sukcesu, wskazówka dla świata i po prostu jeden z trendów, które budują nową epokę.

Mam nadzieję, że Classic Blue jako kolor PANTONE 2020 pozwoli Wam w tym roku pójść drogą, taką jaką wskazują eksperci - spokojną oraz skoncentrowaną na Waszych celach i rozmowie z bliskimi w świecie przepełnionym technologią. Czyli tak, jak patrzycie w niebo: z ukojeniem, poszukując tej wyjątkowej gwiazdy, zostawiając wszelkie troski w zapomnieniu.

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 październik 2018
26 styczeń 2018

Komentarze