Czym jest i jak mu zapobiec?

10 sierpień 2018
Joanna Brodzicka

Miłość. Krew buzuje w żyłach, płoniecie z namiętności, jak dwa gołąbki spijacie sobie słowa z ust, planujecie przyszłość. Ślub, życie, wspólne gniazdko i dzieci. I tu się zatrzymajmy. Czy znacie swoje grupy krwi ?


Nie bójmy się badać, poznać wszystkie tajniki swojego organizmu. Warto to zrobić, już na progu narzeczeństwa, jeśli do tej pory zaniechaliście tego typu sprawy. Dziś skupmy się na badaniu, w kierunku określenia grupy krwi. Wszyscy wiemy, że posiadamy różne grupy krwi. Im wcześniej to sprawdzimy, tym możemy zapobiec między innymi konfliktowi serologicznemu, który jest bardzo ważny, jeśli planujemy wspólne potomstwo.


Kiedy mamy do czynienia z konfliktem serologicznym?

Uogólniając, możemy podzielić społeczeństwo na dwie nierówne grupy. Grupa RH+ posiadająca antygen typu D, stanowiąca 85% populacji oraz grupa RH- licząca pozostałe 15%. Co to oznacza dla par i z czym się wiąże?

Najistotniejszą sprawą jest określenie grupy krwi kobiety. Jeśli okaże się, że należy do mniejszości, z uwagi na grupę RH-, a jej partner RH+ konieczne jest, aby przed zaplanowaniem ciąży zgłosić ten fakt do lekarza prowadzącego.

Dzięki rozmowie i przeprowadzeniu z Wami wywiadu, lekarz ostrzeże Was, co należy zrobić w tym kierunku i że nie należy się już bać powikłań w XXI w. Najważniejsza jest świadomość. Strach ma tylko wielkie oczy, ale bez badań w kierunku określenia, do której grupy krwi przynależymy, może wiązać się z dużymi konsekwencjami.

Na czym polega konflikt serologiczny?

Organizm przyszłej mamy wytwarza przeciwciała, które niszczą czerwone krwinki płodu, a to może doprowadzić do choroby hemolitycznej maluszka.

Staje się tak w momencie, jeśli w trakcie ciąży przedostaną się do krwiobiegu mamy. W takiej sytuacji organizm kobiety rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał. Na szczęście są to sporadyczne przypadki, gdyż do zmieszania krwi, dochodzi zazwyczaj dopiero podczas porodu. Wcześniej gruba warstwa łożyska chroni dziecko przed następstwami.

Przyczyny występowania konfliktu serologicznego:

  • odklejenie łożyska
  • zabiegi i badania wykonywane podczas ciąży, np. amniopunkcja
  • wcześniejsze poronienia
  • wcześniejsze przerwania ciąży


Nie przerażajcie się i nie przekreślajcie swoich planów na starcie. Wystarczy, jeśli będziecie znali swoje grupy krwi. Lekarze zapobiegną ewentualnym konfliktom. Wytłumaczą pokrótce o wszystkim, co powinniście wiedzieć. Powodzenia Kochani!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 październik 2020

Komentarze