Jak gromadzić wspomnienia?

05 październik 2020
Dagmara Sobczak

Piękne, ważne wydarzenia, daty, spotkania budują nasze wspomnienia na lata. Oczywiście najważniejsze jest to, co mamy w pamięci, ale możemy zachować wspomnienia z ważnych chwil, nie tylko tam. 

Podrzucam Wam kilka moich propozycji, na to, jak zachować dobre wspomnienia, nie tylko w pamięci. 

 

Jak zachować wspomnienia nie tylko w pamięci?

Chcąc kolekcjonować dobre wspomnienia i móc do nich wracać, nie raz trzeba wykazać się kreatywnością. Jeżeli jednak nie czujesz w sobie kreatywnej duszy, nie martw się. 

Na pewno wśród propozycji znajdziesz coś dla siebie. 

Prowadzenie dziennika/pamiętnika/zeszytu z dobrymi wspomnieniami

Pisanie dziennika czy zeszytu z dobrymi wspomnieniami, koniecznie musi odbywać się ręcznie. Nie może to być pisanie na komputerze. 

Pisanie ręczne dziennika, nie tylko ma właściwości terapeutyczne i pomaga dostrzec dobre strony w naszej codzienności, ale także pomaga zebrać wszystkie dobre wspomnienia w jednym miejscu – i wracać do nich, wtedy gdy ich potrzebujemy, bo na przykład mamy gorszy dzień. 

Jeżeli zdecydujesz się na zapisywanie swoich wspomnień, zadbaj o piękny notes, który z chęcią będziesz otwierała, w każdym momencie, kiedy uznasz, że coś warto zapisać. 

Fotografowanie każdej przyjemnej, ważnej chwili i zbieranie tych zdjęć

Dzisiaj każdy telefon ma aparat. Nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu i targać, go zawsze ze sobą. Dokumentuj dobre, ważne chwile i zbieraj je: w kolaże, w ramki na zdjęcia, w zestawy zdjęć w jednej dużej antyramie, wklejaj je do zeszytu dobrych wspomnień, wieszaj na ścianach czy trzymaj w albumie. 

Jak będziesz je przechowywać i czy chcesz je eksponować – zależy od Ciebie. 

Nagrywanie krótkich filmów i tworzenie dłuższych kombinacji

Tutaj również idealnie sprawdza się telefon. Nagrywanie kilkusekundowych filmików z ważnych wydarzeń, a potem łączenie ich w jeden większy film/teledysk – to ciekawy sposób na zatrzymywanie wspomnień. 

Ja zawsze takie krótkie, kilkuminowe trailery tworzę z wyjazdów i podróży. Jednak nie trzeba ograniczać się jedynie do wycieczek. Każdy moment, można w ten sposób uwiecznić i do niego wracać. 

Stworzenie segregatora/mapy

To opcja dla osób, które lubią ręcznę robótki, zbierają kartki, pocztówki, zapiski, bilety, zasuszone kwiaty, liście i różne inne rzeczy, które kojarzą im się z dobrymi momentami. Te rzeczy często traktowane są jako amulety, przedmioty przyciągające szczęście. 

Jeżeli masz w zanadrzu sporo takich pamiątek, może warto stworzyć ciekawy segregator z opisem tych przedmiotów (skąd się wzięły, jakie emocje towarzyszyły nam w danej chwili, kiedy to było). Segregator to dobry pomysł, jeżeli masz tego dużo. 

Mapa (podobna do mapy myśli) ze wspomnieniami to ciekawy pomysł, dla osób, które tych rzeczy mają dużo mniej, albo chcą robić taką mapę z każdego ważnego wydarzenia. 

Taka mapa może wylądować na ścianie, jeżeli tylko masz na to ochotę i miejsce.

W jaki sposób zachowujecie wspomnienia, poza tym, że w pamięci? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 grudzień 2020

Komentarze