Czy ślubne przygotowania można porównać do pieczenia ślubnego tortu?

25 maj 2019
Karolina Zysek

Planer ślubny stale zwiększa swoją popularność wśród przyszłych Panien Młodych. Obecnie znajdziemy go w dwóch postaciach – papierowej, wyglądem często przypominającej pamiętniki z dzieciństwa, jak również elektronicznej – w formie aplikacji.

Bez względu na to, jaką postać wedding plannera wybierzecie, trzeba od czegoś zacząć tę organizację ślubu. Wyobraźcie sobie, że ślubne przygotowania to jak pieczenie ślubnego tortu!

Podstawa, jak biszkopt, to data ślubu

Datę ślubu ustalamy oczywiście po romantycznych zaręczynach, w dogodnym dla Was terminie. Aby ten termin był rzeczywiście dogodny, udajcie się do wybranej parafii co najmniej rok przed wymarzoną datą ślubu. Ze względu na to, że okres letni jest dominującą porą ślubną, warto zastanowić się nad jesiennym bądź zimowym ślubem, jak również niekoniecznie w weekend, a dla odmiany w tygodniu – coraz częściej Pary Młode skłaniają się ku piątkowi. 

W przypadku ślubu cywilnego powinniście pamiętać, że należy zgłosić się co najmniej miesiąc i jeden dzień przed planowanym ślubem do wybranego urzędu, bo jest to ustawowa data. Jeśli zależy Wam jednak na danym terminie, to oczywiście nie ma przeciwskazań, aby zgłosić się wcześniej, jak w przypadku ślubu kościelnego.



Jeśli decydujecie się na organizację ślubu plenerowego, to musicie pamiętać o dodatkowych, lecz niezbędnych wymogach, które należy spełnić, aby ceremonia odbyła się w wybranym miejscu. W pierwszej kolejności musicie zdobyć pozwolenie właściciela obiektu na odbycie się ceremonii. Gdy już ją uzyskacie, dostarczcie wniosek o ślubie plenerowym w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zaślubin. Wspomniany dokument musi być złożony zgodnie z datą ustawową, czyli nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną datą uroczystości.

Przy składaniu tego wniosku, nie zapomnijcie zabrać ze sobą następujących dokumentów:

  • Wasze dokumenty tożsamości,
  • dowód opłaty skarbowej,
  • zapewnienie o zgodności miejsca z wytycznymi
  • wspomniana zgoda właściciela obiektu. 

 

Uwaga, będzie cenna porada!

Jeśli zależy Wam na danym usługodawcy ślubnym, to nie biegnijcie od razu po zaręczynach do USC bądź kancelarii parafialnej. Zanim się tam wybierzecie, zalecam zapoznać się wcześniej z terminarzem upragnionych przez Was usługodawców, by nie okazało się, że nie mają oni żadnego wolnego terminu w wybranym przez Was miesiącu bądź nawet roku.

Krem, lukier, masa cukrowa… czyli sala weselna i zespół muzyczny

Po zarezerwowaniu daty ślubu, powinniście zarezerwować salę weselną oraz zespół muzyczny. Oczywiście każdy doradca ślubny może uznać za ważniejsze inne elementy ślubne tuż po dacie, jednak dla mnie te dwa są otoczką udanego wesela – bez dobrego jedzenia oraz muzyki wesele się po prostu nie uda! Tak, jak w torcie smaczny krem czy masa cukrowa.

Aby zarezerwować wymarzone miejsce Waszego wesela oraz zespół muzyczny, skontaktujcie się z tymi usługodawcami zaraz po ustaleniu daty ślubu bądź przed – tak jak opisałam to wyżej w „cennej uwadze”.  Znane i prestiżowe restauracje często nie mają już wolnych sobót w ciągu dwóch najbliższych lat, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z ich terminarzem. 



Natomiast jeśli Wasz budżet  jest dość ograniczony albo chcecie przeznaczyć po prostu zaoszczędzoną kwotę na inny element ślubny, to zalecam zastanowić się nad ślubem w tygodniu – tak jak wspominałam, stale rośnie popularność piątku a nawet czwartku. Właściciele sal weselnych proponują często niższą cenę niż w terminach weekendowych - podobnie wygląda sytuacja z noclegami w hotelach. Dotyczy to również miesięcy poza sezonem, czyli mniej więcej od października do kwietnia.

Wizażystka, fotograf, florystka... czyli dekoracje tortu

Profesjonalni usługodawcy to niemniej ważna kwestia w dniu Waszego ślubu, lecz zalecam ich rezerwację tuż po ustaleniu daty ślubu oraz zarezerwowaniu sali i zespołu muzycznego. Są oni niczym dekoracje tortu - ich organizacja zajmuje więcej czasu, ponieważ wybierając ich, musicie na początku sprecyzować Wasze oczekiwania wobec danego usługodawcy.

Dopiero wtedy powinniście rozpocząć poszukiwania upragnionych usługodawców ślubnych – oprócz znanych portali internetowych, które ich zrzeszają, warto również przejrzeć popularne media społecznościowe, jak Instagram. Może to być szczególnie istotne w przypadku fotografa czy wizażystki, którzy publikują aktualne projekty na swoich profilach.

Przy wyborze usługodawców ślubnych również działa zasada „cennej porady” – jeśli jesteście już od dawna zdecydowani, na któregoś z profesjonalistów, warto zapoznać się z ich terminarzem przed ustaleniem daty ślubu. Warto wybrać się również na targi ślubne, gdzie jest szansa na bezpośredni kontakt z wieloma firmami, spośród których możecie dokonać wyboru.

Suknia ślubna, papeteria, samochód ślubny… czyli wisienki na torcie

Ostatnim pojawiającym się elementem na torcie jest oczywiście tzw. „wisienka”. Podobnie jest podczas organizacji ślubu – gdy macie już ustaloną datę ślubu, wybraną salę weselną, zespół muzyczny i większość usługodawców, czas na ślubne wisienki.

Będą one wymagać od Was najwięcej precyzji i konsekwencji, chociażby w przypadku motywu ślubnego i papeterii. Dopracowane stylizacje ślubne również wymagają starannych przygotowań, o czym niejednokrotnie przekonają się przyszłe Panny Młode.  Dlatego zalecam Wam sumienną organizację tych ślubnych wisienek, gdyż to one będą budować klimat Waszego wesela.



Gdy wszystkie wspomniane elementy zbierzemy w całość, powstaje Nam zarówno przepyszny tort, jak i Wasz dopracowany ślubny terminarz :) 

Nie zapomnijcie o żadnym z elementów, gdyż Wasze przygotowania ślubne mogą runąć jak wielopiętrowy tort bez porządnego biszkoptu...

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 luty 2018
09 sierpień 2019

Komentarze