Ślub plenerowy - ile to kosztuje?

13 marzec 2019
Joanna Brodzicka

Koszt ślubu w lokalu jest z góry znany. Wystarczy zapytać menagera lokalu o wytyczne. Co jednak w przypadku, kiedy planujemy ślub pod chmurką? Na jaki wydatek należy się przygotować?

Nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego otworzyła nowe możliwości dla narzeczonych, odnośnie do wyboru miejsca na złożenie przysięgi małżeńskiej. Do niedawna ślub pod chmurką pozostawał w sferze marzeń. Oglądaliśmy piękne ceremonie jedynie na amerykańskich filmach. Od marca 2015 w Polsce również mamy możliwość dokonania selekcji pleneru.

Młoda Para niekoniecznie musi zawierać związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co się z tym wiąże oprócz organizacji? Z pewnością wyższy koszt. Opłata wynosi ok. 1000 zł. Dodatkowo ze ślubem pod chmurką wiążą się pewne odgórne ustalenia dotyczące miejsca. Wybrana lokalizacja musi spełniać standardy bezpieczeństwa dla uczestników i zapewnić o doniosłości i godności wydarzenia, jakim jest moment złożenia przysięgi małżeńskiej.

Wedding planer czy własna organizacja?

To, co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, planując wesele w plenerze, to wydatek związany z jego organizacją. Można całe przygotowania zrzucić na karb wedding planera, co będzie bardzo wygodną opcją. Są to doświadczone osoby, które dysponują szerokim wachlarzem koncepcji, a co więcej mają już doświadczenie w tej kwestii i dysponują zniżkami z różnego rodzaju wypożyczalni.

W przypadku, kiedy podejmiemy decyzje o wynajęciu organizatora ślubu, dostaniemy jeden zbiorczy rachunek za całość wydarzenia. Musimy liczyć się z faktem, że koszt będzie nieco wyższy niż ten, w przypadku samodzielnej organizacji ślubu pod chmurką. Jednak jest duży plus. Dostajemy wszystko w pakiecie i nie musimy się liczyć z niedociągnięciami.

Jeśli Państwo Młodzi są dobrymi kreatorami rzeczywistości, mogą sami zorganizować ślub pod chmurką. Koszt zapewne będzie nieco niższy niż w omówionym pierwszym przypadku. Jednak przygotowanie należy rozpocząć kilka miesięcy wcześniej, gdyż wybór i opłacenie miejsca to dopiero początek drogi.

Ślub pod chmurką to rząd wydatków związanych z wynajęciem dekoracji, miejsc siedzących i całego zaplecza. W Polskich realiach tego typu wydarzenie jest narażone na anomalia pogodowe. Jednak jest to tak piękna ceremonia, że warto się na nią pokusić, o ile data ślubu jest zaplanowana na letnie miesiące.

Zestawienie wydatków ślubu plenerowego:

Dekoracje

Miejsce ceremonii możemy udekorować własnym sumptem. Zwłaszcza że sporo w tym momencie zaoszczędzimy. Można pokusić się o zakup kwiatów i wynajęcie czerwonego dywanu. Pierwszy wydatek będzie uzależniony od ilości wiązanek, natomiast koszt najmu kobierca to około 200 zł za 10 metrów.

Orkiestra

Praktycznie czeka nas taki sam wydatek jak w lokalu. Zwykle muzykanci nie doliczają dodatkowego procentu za granie na świeżym powietrzu.

Umeblowanie

W przypadku, kiedy stawiamy na elegancję, musimy przygotować się na szereg opłat. Po pierwsze miejsce dla urzędnika i pary młodej. Namiot lub coś w rodzaju zadaszenia – ceny wahają się od 300 do nawet 2000 zł. Warto zwrócić uwagę, czy w komplecie wynajmiemy od razu podłogę. Kiedy mamy pewność pięknej pogody, możemy zdecydować się na kwiecistą pergolę lub własną altanę ogrodową, co będzie wersją bardzo romantyczną.

Bez krzeseł trudno sobie wyobrazić prawdziwą ceremonię ślubną. Koszt wynajmu 1 sztuki wraz ze ślubnym pokrowcem to około 15-20 zł. Za najelegantsze, przeznaczone dla pary młodej zapłacimy 25-30 zł. Mogą być pozłacane z białą poduszką typu Chiavari. Dodatkowo można się pokusić o mównicę, za której wynajem zapłacimy 150 zł. Nie można zapomnieć o nagłośnieniu. Zwykle orkiestra ma na swoim wyposażeniu dodatkowy mikrofon i głośniki. Warto ten aspekt przedyskutować.

Oświetlenie

Decydując się na samą ceremonię zaślubin w południe, możemy z oświetlenia zrezygnować. W przypadku, kiedy całe wesele zostanie zaplanowane na świeżym powietrzu, koniecznością staje się wynajem różnego rodzaju lamp.

Zakup najprostszych lampionów z papieru w formie sznura światełek to tylko 15 zł, jednak należy przeliczyć jaką ilość będziemy potrzebowali. Na rynku można spotkać się z firmami, które proponują wynajem latarni ogrodowych za około 100 zł. Wzdłuż dywanu do mównicy można ustawić pionowe lampy, których koszt wynajęcia wynosi 10 zł za sztukę. Dodatkową dekorację mogą stanowić świetlne spersonalizowane napisy (od około 150 zł za literę).

Śluby pod chmurką nie należą do najtańszych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przysięgę małżeńską wypowiadamy tylko raz w życiu wydatek za tego typu ceremonię, spada na drugi plan. Wszystko jest uzależnione od ekstrawagancji pary młodej.

A Wy już podjęliście decyzję? Uwzględniliście wszystkie wymienione wydatki? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze