Samochód Młodej Pary - kto pomaga wysiąść Pannie Młodej?

15 maj 2018
Anna Żaczek

Tak lakoniczny temat, a jednak… warto przypomnieć reguły dobrego stylu. Współczesny świat wypiera – może już lekko przestarzałą – etykietę, dziewczyny nie chcą już być księżniczkami, ale mimo tego, w głębi serca imponuje im szarmancki facet.

Jak to w końcu jest z tymi drzwiami? Kto ma je otwierać i komu? Kto otworzy drzwi Pannie Młodej i pomoże jej z klasą wysiąść z auta?

Kilka uwag ogólnych – przepuszczać czy nie?

Jakkolwiek otwieranie drzwi kobiecie utożsamiane jest z dobrym wychowaniem, w codziennych sytuacjach odeszło już prawie do lamusa. Nie ważne czy to samochód, praca, dom – wchodzi ten, kto jest pierwszy przy drzwiach.

Rozwijając temat, możemy rozpatrzeć kilka wersji wchodzenia/wychodzenia i przepuszczania w drzwiach. Z pewnością mężczyzna nie ma obowiązku przepuszczania i otwierania drzwi przed dorastającym dzieckiem i nastolatkami. Tu obowiązuje zasada starszeństwa - chodzi o różnicę jednego pokolenia, a nie kilku lat. Młodzież powinna okazać szacunek, a jak z tym jest – to wiemy – czego Jaś się nie nauczy

Inne zasady stosuje się w pracy zawodowej, na uczelni,  gdzie obowiązuje hierarchia – wówczas osoby z racji zajmowanego stanowiska lub tytułu wypada przepuścić przodem. Tu właśnie szarmancki mężczyzna ma pole do działania i jeśli otworzy drzwi nawet młodej kobiecie, to jest to wyraz jego dobrego wychowania.

Przepuszczanie w drzwiach windy chyba również nikomu nie nastręcza trudności – wychodzą pierwsi, którzy stoją najbliżej drzwi bez względu na wiek i płeć, a wchodzą również w dowolnej kolejności.

Drzwi „pchane”

Zdarzają się pewne niezręczności w niektórych sytuacjach np.  przy drzwiach, które należy otworzyć na zewnątrz. Mężczyzna, który chce przytrzymać drzwi „pchane”, powinien przekroczyć próg i przytrzymać je na zewnątrz, aby kobieta mogła swobodnie przejść.

Etykieta samochodowa - wyjście z auta ślubnego

To specyficzna sytuacja, dla której są pewne rozwiązania. Z pewnością nie potrzeba żadnej rady, kiedy Młoda Para wynajęła samochód z pełną obsługą. Tu warto zapytać o szczegóły usługi podczas wynajmu auta na ślub.

W innych wariantach wszystko zależy od tego, kto jest kierowcą, kto jedzie z Młodymi w samochodzie, również od regionu. Myślę, że warto wcześniej ustalić szczegóły wysiadania i otwierania drzwi, chodzi nie tylko o savoir vivre, ale również o pomoc Pannie Młodej, która w swojej sukni będzie miała utrudnione wysiadanie. Rozpatrzmy kilka wersji:

  • Kierowca wysiada i otwiera drzwi Panu Młodemu, który następnie pomaga wysiąść Narzeczonej, kierowca otwiera równiez drzwi pozostałym pasażerom;
  • Kierowca czasami ma pomocnika, który wykonuje powyższe czynności za niego, rola Pana Młodego pozostaje niezmienna – to on otwiera drzwi Pannie Młodej;
     w niektórych regionach, świadek wysiada pierwszy i otwiera drzwi Panu Młodemu i Pannie Młodej, ale najczęściej stosuję się zasadę, że to Pan Młody pomaga wysiąść Pannie Młodej;
  • Kierowcą jest Pan Młody, który wysiada i otwiera drzwi Pannie Młodej, pozostali wysiadaja sami;
  • Kierowcą jest Panna Młoda, wówczas, trzymając się zasady, że to Pan Młody otwiera drzwi – czeka, aby on jej otworzył, aczkolwiek niepokorna Panna Młoda może mieć zupełnie inne zdanie!
  • Kierowca nie wysiada, natomiast świadek otwiera drzwi Panu Młodemu, aby ten mógł pomóc Pannie Młodej;
  • Wobec pozostałych pasażerów jadących z Młodymi warto zastosować zasadę, że mężczyźni wysiadają jako pierwsi i pomagają wysiąść kobietom. W dniu ślubu warto sprawdzić pogodę, gdyż może być przydatny parasol, aby osłonić wysiadające osoby i to zadanie z pewnością przypadnie w udziale również mężczyznom.

Auto okrążać z przodu czy z tyłu?

Nie ma zasad ściśle wskazujących, z której strony okrążać samochód, aby otworzyć drzwi pasażerowi. Zdaniem Stanisława Krajskiego, eksperta w dziedzinie etykiety i autora wielu książek z tej tematyki, zależy to w głównej mierze od tego, gdzie stoi auto (parking, ruchliwa ulica), kto wysiada jako pierwszy i z której strony ma otworzyć drzwi. Wśród wielu wariantów, kiedy samochód nie stoi przy ruchliwej ulicy, stosujemy zasadę „najkrótszej trasy” do pasażera.

Na zakończenie złota rada dla Pań – dajcie szansę swemu ukochanemu mężczyźnie, aby wykazał się swoją kurtuazją, spokojnie zaczekajcie na otworzenie drzwi i nieistotne czy przejdzie z przodu czy z tyłu – ważne, że będzie się starał!

Średnia

4.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze