Wykorzystanie lodu do celów artystycznych i użytkowych

12 styczeń 2020
Anna Żaczek

Lodowe wesele – powiecie, że to już było. Oczywiście tak, ale w innym wymiarze. Lodowe zaskoczenie dostępne o każdej porze roku, tym razem nie do jedzenia, ale do… podziwiania!

Tym razem kilka słów o ice-sculpting, czyli o wykorzystaniu lodu do celów artystycznych.

Dekoracje lodowe

Niektórzy uznają dekoracje lodowe za fanaberię, z których po pięknych dzieła artystycznych zostanie tylko… woda. Być może, ale moim zdaniem warto zafundować sobie i gościom atrakcyjny pokaz, który zaskoczy fantazją, oczaruje kunsztem i pozwoli przez kilka godzin podziwiać wspaniałości wyczarowane wprost z natury.
Wybrałam do posta powyższy temat, ponieważ na tegorocznych Łódzkich Targach Ślubnych miałam przyjemność zobaczyć, jak wyglądają te bajkowe tafle lodu. Lodowe rzeźby coraz częściej wchodzą w świat dekoracji weselnych zachwycając wszystkich swoją strukturą. Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się, kiedy patrzymy na te dzieła, to dlaczego lód się nie rozpływa i skąd ta doskonała przejrzystość kompozycji?

Nie wdając się w zawiłości produkcji lodu, można krótko powiedzieć, że tajemnica przejrzystości kryje się w trójstopniowej technologii przetwarzania wody czerpanej ze źródeł głębinowych. Rzeźby tworzy się z lodowych bloków o wymiarach 105x50x25cm i wadze 130 kilogramów. Co najważniejsze, można je prezentować zarówno zimą, jak i latem podczas trzydziestopniowych upałów. Rzeźba lodowa w temperaturze 20 stopni Celsjusza może przetrwać około 8 godzin, a w temperaturze – 8 stopni C nawet kilka miesięcy.

 

Rzeźbienie na żywo

W rozmowie z przedstawicielką łódzkiej Agencji Catringowo-artystycznej Long Table dowiedziałam się, że oferta obejmuje dostarczenie tafli lodowych według gotowych projektów lub według projektów klientów. W taflach można zatopić praktycznie wszystko, począwszy od żywych kwiatów po różne przedmioty, np. butelki alkoholu, zdjęcia, loga i to, co Narzeczonym podpowie wyobraźnia i serce.
Dodatkową usługą jest pokaz rzeźbienia na żywo z wykorzystaniem piły łańcuchowej, szlifierki i kilofa. Wówczas artyści lodowi, na oczach gości rzeźbią w lodzie przygotowany wcześniej projekt – kształty bądź napisy. Proste formy powstają w ciągu godziny, natomiast na wykonanie bardziej złożonych elementów potrzeba nawet kilka dni. W celu zwiększenie wizualnego efektu do przezroczystych rzeźb lodowych dobierane są odpowiednie rodzaje strumieni świetlnych. Rzadziej stosuje się zabarwianie tafli lodowych barwnikami, a efekt koloru najczęściej uzyskuje się dzięki zatapianiu kolorowych gadżetów.

Bary lodowe i Ice Show

To kolejna atrakcja na bazie lodowych tafli. Oferta zawiera wykonanie baru z lodu, który wytrzymuje w dobrym stanie od 8 do 12 godzin. Specjalistyczna technologia pozwala na wykonanie z lodu kieliszków, kostek lodowych, naczyń z lodu, w których przechowuje się napoje. Lodowe kompozycje podświetlane ledami pięknie wpiszą się w dekoracje weselne. Profesjonalna obsługa połączona z pokazami barmańskimi Ice Show to naprawdę wspaniała atrakcja.
Wszystkie te kompozycje muszą mieć pewne zabezpieczenia, specjalistyczne systemy chłodzące oraz odprowadzające wodę. Zapewnia je firma, więc decydując się na lodowe wesele, nie należy się przejmować się schładzaniem, czy możliwością wodnej katastrofy. 

Funkcje dekoracyjne i użytkowe naczyń lodowych 

Dosyć ciekawym pomysłem na dekoracje stołów  z wykorzystaniem funkcji praktycznej są naczynia lodowe w formie mis na owoce,  desery lodowe, podstawy do tortów, coolery do szampana. 
Przykładowe ceny na lodowe naczynia np. w kształcie łabędzia zaczynają się od 500 zł, zatopienie butelki w tafli lodu to koszt około 250 zł, duży łabędź o wymiarach 90x50x25 to koszt około 900 zł netto. Bary lodowe, na których serwuje się drinki alkoholowe to już bardziej złożona kompozycja składające się z kilku bloków i koszt w zależności od ilości metrów wynosi przykładowo – za metrowy ice bar od 3000 zł netto wzwyż, za 2 metry ponad 5000 zł.


Koszty lodowych kompozycji nie są niskie, ale chcąc mieć atrakcję weselną na wysokim poziomie, opłaca się zainwestować w efektowne, aczkolwiek ulotne dzieła sztuki. Piękne wspomnienia są bezcenne i warte zachodu! 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 sierpień 2018
13 kwiecień 2019

Komentarze