Ręcznie robione makramy – hit wesel boho!

29 listopad 2019
Martyna Dziedzic-Kamińska

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurka bez użycia narzędzi takich jak druty czy igły. Wydaje się, że to wcale nie trudna technika, w praktyce jednak wymaga dużych zdolności manualnych, wprawy i przede wszystkim cierpliwości.

Ozdoby powstają przy dużym nakładzie pracy i są czasochłonne, ale to kwestia wprawy. Znane są różne węzły używane w makramie.

Makramy kiedyś i dziś

Kiedyś ciekawiły ze względu na prostą formę, były nowoczesne, a materiał (surowiec) był łatwo dostępny. Metoda ta była wykorzystywana często do ozdób królewskich szat, wykonywano także kapy na łoża, abażury.

W późniejszym czasie robiono torebki, biżuterię, kwietniki, firanki, huśtawki, hamaki itp. Techniką tą można wykonać wiele przedmiotów użytkowych.

Makrama na fali powrotów znalazła się z powodu zainteresowania dawnymi czasami, chęci wykorzystywania i próbowania tamtejszych rozwiązań, poznawania różnych możliwości, ale i zwykłej ciekawości.

Jest to również związane z upodobania w ostatnim czasie do ekologicznych technik.

Makrama - poznajmy ją na nowo

Aktualnie rękodzieło to przeżywa swoje odrodzenie. Coraz częściej, będąc np. w gościach, zauważamy w domostwach elementy dekoracyjne właśnie z makram, wykorzystywane są również jako ozdoby w ogrodzie czy na weselach w stylu rustykalnym i boho.

Z pewnością wytwarzane są oryginalne rzeczy, niepowtarzalnej urody, które mogą urozmaicić niejedno wnętrze i urozmaicić niejedno wydarzenie.

Makrama daje ogromne możliwości tworzenia. Można wyczarować przeróżne cuda. Może być subtelna minimalistyczna, ale też elegancka i „na bogato”. Jest to zależne od pomysłów, ale i rodzaju wykorzystywanych materiałów.

Gdzie znaleźć makramy?

Przy odrobinie chęci. makramy można wykonać samemu. W Internecie można znaleźć instrukcje, artykuły i filmiki, które w łatwy sposób przybliżą co z czym i do czego. Znajdziecie tam też informacje jaki sznurek będzie najbardziej odpowiedni i gdzie go zdobyć.

Dla bardziej leniwych lub nie mających zwyczajnie większej ilości wolnego czasu czy zdolności manualnych, pozostaje opcja kupna lub wypożyczenia (to opcja na chwilowe wykorzystanie w określonym miejscu i czasie). Całkiem sporo osób polubiło się z tą techniką i dostępne są strony, profile w mediach społecznościowych, gdzie znajdziemy tego typu wyroby na sprzedaż lub wypożyczenie.

Tacy profesjonaliści z chęcią wykonają ozdoby na zamówienie tj. zrobią wymyślony projekt lub dopasują wytwór pod określone preferencje. Pamiętajcie jednak, że chcąc mieć piękne dekoracje np. na ślubie, musicie nawiązać kontakt stosunkowo szybciej, tak byście zdążyli na czas.

Makramy w roli ozdób weselnych

Najpopularniejsza forma pojawienia się ozdób ze sznurka na weselu to ścianka Państwa Młodych. Może być w formie tła podwieszonego na oknie lub rozłożona na stelażu za stołem. Ponadto makramy mogą pojawić się w formie bieżnika na stołach, można przyozdobić nimi krzesła na sali weselnej lub te w kościele. Jeśli bierzecie ślub plenerowy, makramy doskonale sprawdzą się jako dekoracja ołtarza w ogrodzie, stworzy to piękny, wyjątkowy klimat.

Z mniejszych ozdób – łapacze snów, girlandy, plecionka nałożona na słoiki, w które wstawicie świeczki, podwieszane kwietniki czy mała dekoracja na tort.

Te sznurkowe plecionki sprawdzą się również doskonale w formie huśtawki i hamaków w ogrodzie miejsca zabawy. Grunt to dobre pomysły! :)

Mnóstwo inspiracji znajdziecie na Instagramie i Pintereście. To popularne platformy, na których ludzie dzielą się zdjęciami. Być może wpadnie Wam w coś w oko i będzie mogło posłużyć jako wzór do dekoracji na Wasze wesele. Przeglądając taką dokumentację z pewnością zainspirujecie się lub nawet wpadniecie na jakiś nowy oryginalny pomysł!

Makrama kojarzy mi się z prostotą, lekkością, sielskim klimatem. Takie dekoracje ozdobią nie jedno skandynawskie wnętrze i nacieszą oczy gości nie jednej uroczystości w stylu boho.
Przede wszystkim to bardzo ciekawe i oryginalne rękodzieło, które słusznie z powrotem bardzo zyskało na popularności ;)

Lubicie makramę? Zdecydowalibyście się na takie ozdoby na swoim weselu? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze