Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, umawiając się z kimś przez Internet?

22 październik 2018
Dagmara Sobczak

Żyjemy w czasach, kiedy poznawanie ludzi przez Internet stało się czymś normalnym i naturalnym. To dzięki sieci jesteśmy w stanie poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach do naszych, takich, z którymi moglibyśmy rozmawiać nocami, aż do świtu. Jest to coś cudownego, co nieraz pozwala nam zyskiwać nowe bratnie dusze, a także nieraz pozwala znaleźć miłość swojego życia. 

Niestety Internet jest także pełen zagrożeń. Pojawiają się w nim nie tylko miłe, mądre, świadome i o dobrych zamiarach osoby. To idealne miejsce dla oszustów i złodziei, dlatego tak bardzo trzeba uważać, w szczególności, gdy chcemy umówić się na spotkanie z kimś poznanym w Internecie. 

Poniżej przedstawiam kilka rad, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Zanim się z kimś spotkasz, poproś o przesłanie kilku zdjęć

Dzisiaj prawie każdy jest w stanie zrobić sobie zdjęcie, chociażby telefonem komórkowym. Minęły czasy, kiedy część z nas nie miała żadnych zdjęć czy dostępu do aparatu. 

Jedno zdjęcie to za mało (zbyt duża szansa, że ktoś pobrał je z Internetu), kilka zdjęć daje większe prawdopodobieństwo, że widnieje na nich dokładnie ta osoba, która siedzi po drugiej stronie komputera. Mimo wszystko sprawdź w sieci, czy zdjęcia te nie są jednak pobrane z innych stron (da się to zrobić poprzez wyszukiwanie konkretnego obrazu).

Pamiętaj, że ukrywanie wizerunku przed spotkaniem powinno dać Ci do myślenia, że coś jest nie tak i dla swojego bezpieczeństwa masz prawo poprosić o zdjęcia.

Spotykaj się zawsze w miejscu publicznym i nigdy po zmroku

To bardzo ważne, aby spotkania odbywały się w miejscu publicznym, gdzie jest dużo ludzi – nigdy w domu, czy w osamotnionych parkach. Spotkanie zawsze planujcie, gdy jest jasno. 

Zaproponuj spotkanie grupowe

To najbezpieczniejsza forma pierwszego spotkania – spotkać się w większym gronie. Zaprosić nową osobę na imprezę czy kolację z przyjaciółmi. 

Zawsze miej ze sobą naładowany telefon i powiedz chociaż jednej osobie, gdzie jesteś i z kim

To ważne, by powiedzieć komuś, gdzie jesteś i z kim, w razie, gdyby nie było z Tobą kontaktu i coś się stało.

Dlatego też tak ważny jest naładowany telefon. Odbieraj go na spotkaniu, by najbliżsi nie mieli żadnych obaw, że dzieje się coś złego.

Nie pij dużo alkoholu

Najlepiej nie pij go w ogóle. Ważne być na pierwszym spotkaniu miał/miała trzeźwą głowę.

Kiedy się upijesz, możesz stracić kontrolę i dużo łatwiej będzie Cię na coś namówić (np. na odwiedziny w domu) czy po prostu dużo łatwiej będzie Cię wykorzystać.

Jakie jeszcze przychodzą Wam do głowy rady dla osób, które umawiają się pierwszy raz z osobą poznaną przez Internet? Może macie w tym doświadczenie? Podzielcie się swoimi radami w komentarzach :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 październik 2017
09 czerwiec 2019

Komentarze