Czy warto przygotować menu dla gości?

02 wrzesień 2019
Karolina Zysek

Coraz częściej dobieramy projekt menu weselnego do elementów papeterii, aby ustawić je na stolikach. Jedni uważają, że jest to zbędny wydatek, drudzy – przydatna informacja dla gości. 

Dowiedzmy się, dlaczego przygotowuje się menu dla gości i jak możemy połączyć je z dekoracjami ślubnymi ;-)

 

Co powinno się znaleźć w menu weselnym?

Weselne menu zawiera rozpiskę wszystkich dań, w tym opcję dla wegetarian oraz dzieci. Oprócz tego, wypisuje się listę produktów znajdujących się w wiejskim czy słodkim stole. Jeśli Nowożeńcy planują mieć również drink bar, to powinny znaleźć się tam wszystkie  rodzaje dostępnych drinków z podziałem na bezalkoholowe i alkoholowe.

Jeśli chodzi o rozpiskę dań głównych, to przy każdym z nich dopisuje się godzinę podania. To w sumie jest najistotniejsze, ale o tym później :)

Menu to również dobre miejsce, aby wpisać ewentualne alergeny, szczególnie, gdy wszystkie dania są jednakowe dla dorosłych i dzieci. Przy każdym daniu można również zastosować różnorodną symbolikę, jak dania bio, bezglutenowe, glutenowe etc. Albo jeśli planujecie wesele międzynarodowe to warto umieścić flagę kraju odpowiednią dla danej potrawy. Szczególnie jest to ciekawy pomysł, gdy zamierzamy przygotować menu dla wszystkich gości, bo wtedy można zabrać egzemplarz ze sobą do domu i skusić się na ugotowanie dania  z kuchni międzynarodowej.  Jeśli już decydujemy się na menu, to dlaczego go nie spersonalizować? ; -)

Menu weselne – jak je zaprojektować i ustawić na stolikach?

Projekt menu dobieramy do szaty graficznej pozostałych elementów papeterii ślubnej, natomiast jego formaty bywają naprawdę zróżnicowane.

Najpopularniejsze formaty menu weselnego:

  • pionowe, dwustronne menu ułożone na talerzu bądź umieszczone w bankietówce każdego gościa
  • czterostronne menu, złożone jak zaproszenie, postawione na stolikach w określonych odległościach
  • pionowe, dwustronne menu postawione na mini-sztalugach, obrane w ramkę dwustronną lub umieszczone dolną krawędzią w elementy, wpisujące się w motyw ślubu m.in. drewniane podstawki.




Oczywiście wybór formatu zależy od tego, jaką ilość menu chcemy wydrukować. Jeśli nie chcemy ich drukować dla wszystkich gości, to chociaż zadbajmy, aby na każdym prostokątnym stoliku znalazły się co najmniej trzy sztuki menu, a na okrągłym – dwie, aby każda połowa stolika miała swój egzemplarz. Dzięki temu, goście będą mieli stały dostęp do jego przeglądania.

Jak menu weselne może dopełnić dekoracje ślubne?

Zanim dojdziemy do istoty drukowania menu weselnego, zajmijmy się jeszcze częścią wizualną sali weselnej.

Menu weselne może być dopełnieniem naszych dekoracji ślubnych, jeśli dobierzemy je odpowiednio pod motyw ślubny, a nawet porę roku. Idealnym przykładem jest poniższe menu, które zostało połączone ze życzeniami na grudniowe święta. Do tego starannie dobrana szata graficzna i powstaje nam naprawdę miła dla oka pamiątka oraz dodatkowy element dekoracji!



Oprócz szaty graficznej, możemy dobrać również oprawę menu do kolorów przewodnich wesela. Jako przykład przedstawiam ramki, które można bez problemu znaleźć w Ikei. Co prawda standardowo występują w czterech kolorach: czarnym, białym, zielonym i czarnym, ale wystarczy przemalować je sprayem ;-) 

Stosowane są również wspomniane mini-sztalugi czy kora drzew w przypadku wesele w stylu boho. Jeśli chcemy uzyskać elegancki efekt, to warto postawić na klasyczną eleganckiej, czyli umieszczenie menu w szykownym kolorze w eleganckiej bankietówce ;-)

Menu weselne – po co je przygotowywać?

Przechodzimy do kwestii, która często dzieli Pary Młode – zbędne i niezbędne dodatki.

Często te zbędne są po prostu ładne, wyjątkowe i dopieszczające każdy szczegół wesela. Tak również jest z menu weselnym, nie ma co ukrywać. Jednak to nie jedyna zaleta tego elementu papeterii.

Menu pozwala trochę usystematyzować wesele. Narzeczonym nieco wcześniej, bo muszą ustalić kwestie atrakcji weselnych względem podawania posiłków, natomiast w roli przypominajki podczas wesela, sprawdza się również Parze Młodej.  Natomiast jest to ułatwienie również dla samych gości – w końcu to głównie dla nich przygotowuje się to menu ;-)



Sprawdzi się dla osób starszych, jeśli będą chcieli sprawdzić, o której godzinie podawana jest główna kolacja, tym samym, kończy się oficjalna część wesela. Podobnie dla rodzin dziećmi – gdy zakończy się oficjalna kolacja, mogą zechcieć wrócić już do domu.  Oprócz tego, będą mogli sprawdzić czy warto w tym momencie iść zmienić pieluszkę, pójść na spacer czy nakarmić swojego maluszka ;-) Z kolei młodym gościom, menu podpowie kiedy jest zimna przystawka, czyli najlepsza pora na wyjście do ogródka na papierosa :)

Dodatkowo, menu to prostu menu! Będziemy mogli zapoznać się z potrawami serwowanymi podczas uroczystości, by pobudzić własne kubki smakowe :)

Menu weselne pozwala nam zaspokoić wszystkie wspomniane gusty i guściki. Jest dekoracją, haromonogramem wesela i listą potraw, dla których warto porzucić dietę na jeden wieczór.

A czy Wy, przyszli Nowożeńcy, planujecie przygotować menu na swoje wesele? Koniecznie pochwalcie się w komentarzach, bo menu na weselu to jeszcze nie standard i chętnie poznamy Wasze opinie :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 lipiec 2019
30 październik 2019

Komentarze