Wesele w góralskim klimacie - strój Pana Młodego

28 wrzesień 2018
Agnieszka Okularczyk

Poprzednio opisałam Wam strój Panny Młodej na Podhalu, więc teraz czas na parę informacji odnośnie ubioru Pana Młodego.

Przyjrzyjmy się zatem temu, co zakłada góral w dniu swojego ślubu.

Wesele w góralskim stylu - elementy stroju Pana Młodego

Zamiast klasycznego garnituru Pan Młody zakłada strój góralski składający się z koszuli, spodni zwanych portkami i cuchy.

Biała koszula, tak jak u kobiet, zdobiona jest haftem. Znajduje się on na kołnierzyku i mankietach.

Spodnie wykonane są z białego sukna. Wyróżniają je dwa rozcięcia umiejscowione przy pasie i przy kostkach. Są bogato zdobione różnymi ornamentami, zwłaszcza parzenicami i pomponami.

Cucha zarzucana jest na ramiona i noszona jak peleryna. Wykonana jest również z białego sukna, tak jak portki. Zdobiona jest kolorowymi wyszyciami, głównie kwiecistymi i do ślubu wiązana białą wstążką przy szyi.   

Dodatki

Typowym męskim nakryciem głowy jest czarny filcowy kapelusz zwany kłobukiem. Dawniej ozdabiano go sierścią zwierzęca, pazurami czy kłami. Obecnie popularne stało się zdobienie muszelkami kauri umieszczonymi na wąskim pasku. Pan Młody przed ślubem nosi ptasie pióro przyczepione  do kapelusza na znak stanu kawalerskiego. Po ceremonii zaślubin piórko to jest zdejmowane.

Tak jak kobiety, mężczyźni idą do ślubu w charakterystycznym góralskim obuwiu, czyli kierpcach, które często zdobi się charakterystycznymi tłoczeniami i ćwiekami. Obecnie kierpce zostały nieco zmodyfikowane i posiadają grubą podeszwę oraz obcas.

Ostatnim już dodatkiem w ubiorze Pana Młodego jest skórzany, brązowy lub czarny pas bacowski wykonany ze skóry bydlęcej. Jest on dosyć szeroki, dlatego zapina się go na kilka podłużnych sprzączek od 3 do 5. Podobnie jak kierpce, zdobiony jest tłoczeniami i metalowymi elementami.

W poprzednim artykule pisałam, że Panna Młoda, chcąc nawiązać do elementów regionalnych, do ślubu może iść w stylizowanej sukni ślubnej .W przypadku mężczyzn niestety nie ma takiej możliwości. Pan Młody ma w zasadzie dwie opcje do wyboru: strój góralski albo klasyczny garnitur. Raczej nie stylizuje się garnituru Pana Młodego, dodając hafty czy przeszycia. Jedynym elementem, który może nawiązywać do kolorystyki góralskiej jest czerwona muszka i poszetka.

A Wam jak podoba się Pan Młody w tradycyjnym stroju góralskim? Przemawia do Was taki klimat? :)

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

01 czerwiec 2018
30 grudzień 2017

Komentarze