Czy mieszkanie z rodzicami po ślubie to dobre rozwiązanie?

02 czerwiec 2019
Dagmara Sobczak

Kiedy decydujemy się na wspólne zamieszkanie, mamy kilka możliwości do wyboru. Najczęściej młode związki decydują się na wynajęcie jakiegoś mieszkania, ale zdarza się też, że od razu kupują swoje lokum, albo mają jakieś wolne mieszkanie, np. po babci. 

Bywa jednak i tak, że młodzi bardzo chcą zamieszkać razem, ale nie mają gdzie i nie do końca chcą płacić za wynajem. Wtedy mogą zacząć zastanawiać się nad wspólnym mieszkaniem z rodzicami. 

Czy mieszkanie wspólnie z rodzicami to dobra alternatywa? Jakie plusy i minusy ma to rozwiązanie?

Mieszkanie z rodzicami – plusy i minusy

Każda decyzja ma swoje plusy i minusy, dzisiaj pod lupę weźmiemy mieszkanie z rodzicami.  

Plusy mieszkania z rodzicami

  • Dużo mniejsze opłaty eksploatacyjne przy założeniu, że dzielicie się po połowie – zerowe opłaty, jeżeli rodzice nie chcą od Was żadnych pieniędzy.
  • Więcej wolnego czasu, jeżeli gotujecie wspólnie i dzielicie się obowiązkami dotyczącymi gotowania.
  • Zacieśnienia rodzinnych więzi, pod warunkiem oczywiście, że jesteście w stanie dogadywać się między sobą pod jednym dachem.
  • Wzajemna pomoc.
  • Możliwość odłożenia większej sumy pieniędzy, w krótszym czasie.

 

Minusy mieszkania z rodzicami

  • Ograniczona ilość miejsca.
  • Potrzeba ustalania każdej mniejszej i większej decyzji z większą liczbą domowników. Mam tu na myśli: zrobienie imprezy, przemeblowanie pokoju, kupienie nowego mebla.
  • Większe kolejki do: toalety, łazienki, może i nawet kuchni?
  • Trzeba wykazać się większą cierpliwością i łaskawością do cudzych nawyków i przyzwyczajeń.
  • Jeżeli nie możecie dogadać się pod wspólnym dachem, jest duża szansa, że wspólne mieszkanie, zamiast Was zbliżyć, oddali Was od siebie.

 

 

Mieszkanie z rodzicami – czy to dobra alternatywa?

Świadomie wyszczególniłam tyle samo plusów co minusów. Tak naprawdę jeszcze wiele rzeczy moglibyście dopisać po jednej, jak i po drugiej stronie, ale warto pamiętać, że jest wiele zmiennych, od których zależy to, jak powiedzie się Wam wspólne mieszkanie z rodzicami. 

Pytań, które powinniście sobie zadać, jest wiele: Jaki metraż ma mieszkanie, czy wprowadzając się tam, będziecie mieli swobodę i kąt dla siebie, czy raczej zacznie robić się ciasno? Jak teraz dogadujecie się z rodzicami? Czy ich tryb życia będzie Wam odpowiadał? Czy rodzicom Wasz tryb życia nie zaburzy codzienności? 

To może być piękny okres, który kiedyś będziecie wspominać z nostalgią, ale trzeba też brać pod uwagę, że może być wręcz odwrotnie i jeszcze oddalicie się od siebie. 

Mieszkanie z rodzicami to nie jest decyzja, którą podejmuje się „od tak’. Warto dobrze ją przemyśleć. 

 

Jak sądzicie, czy mieszkanie z rodzicami to dobry pomysł? Bylibyście skłonni się do niego przekonać? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

06 listopad 2019
20 wrzesień 2018

Komentarze