Kalendarz świąt, które warto wpisać do swojego kalendarza!

28 wrzesień 2019
Anna Żaczek

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak często pojawia się zdrowy śmiech w Waszym związku? Naukowcy potwierdzają, że humor jest doskonałym narzędziem, które poprawia komunikację, współpracę i bliskość.

Co więcej — humor jest ważnym elementem flirtu, gdzie kobieta i mężczyzna są jednakowo zaangażowani w wymianę myśli i reagowanie na żarty śmiechem. Bardziej lubimy osoby o wesołym usposobieniu i rozradowane niż ponure i zamknięte w sobie.

Wszyscy wiemy, że zdolność dostrzegania dobrych i wesołych stron życia może pomóc w różnych trudnych sytuacjach. Co zatem ma wspólnego humor z celebracją świąt? Otóż spróbujmy odnaleźć w naszym życiu radosne chwile, które poprawią nastrój, wpłyną pozytywnie na relację i będą pogłębiać więzi – nie tylko między najbliższymi, ale i między dalszą rodziną czy znajomymi.

Jest kilka świąt, które z pewnością wniosą wiele optymizmu w Wasz związek. Celebrowanie świąt daje przede wszystkim poczucie wspólnoty z drugą osobą i podnosi atrakcyjność związku (odsyłam do Rytuałów w związku).

Tym razem skupię się na świętach swobodnych, a nawet żartobliwych, ale czegóż nam więcej potrzeba jak nie uśmiechu? :)

Jakie święta warto wpisać do kalendarza Narzeczonych oraz małżeńskiego ?

31 stycznia – Międzynarodowy dzień Przytulania (obchodzony jest również 10 maja i 24 czerwca) 

Kto jest autorem tego święta? Niektóre źródła podają, że pewien mężczyzna po wylądowaniu na lotnisku w Sydney w 2004 roku oczekiwał na powitanie. Gdy nikt do niego nie podszedł, poczuł się bardzo samotnie. Postanowił coś zrobić w tym kierunku i swój protest okazał poprzez wyjście na ulicę z transparentem „Free Hug”, co w dowolnym tłumaczeniu oznacza „darmowy uścisk” lub „darmowe przytulanie”.

Wzbudził tym ogromne zainteresowanie, a zdarzenie zostało sfilmowane i upublicznione. Internet zrobił swoje, a mężczyzna postanowił co rok powtarzać akcję z przesłaniem, że przytulanie jest wyrazem bezinteresownej życzliwości. Okazywanie swych uczuć publicznie nie jest dobrze widziane w wielu krajach, ale zyskało aprobatę w naszym społeczeństwie, chociaż w ostatnich latach rywalizuje z nim pojęcie „złego dotyku”.

Przytulanie w dobrych intencjach niesie radość, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie w trudnych chwilach. Ten jeden dzień w roku ma stać się inspiracją do kontynuowania „święta” przez cały rok w dowolnej chwili. W związku jest komunikatem: - „Jesteś ważna/ważny dla mnie”.

14 lutego – Walentynki. Międzynarodowe Święto Zakochanych

To święto zakochanych u nas już się zadomowiło na dobre. Tak do końca to nie wiadomo gdzie pojawiło się najpierw, ale wywodzi się z kultu czczenia św. Walentego uznanego za patrona zakochanych.  Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych ma swoje źródła religijne. Najważniejszym miejscem kultu jest włoska bazylika jego imienia w Terni, gdzie co rok przybywają Narzeczeni z całego świata, aby złożyć przesięgę miłości.

W Polsce znacznie skomercjalizowane święto ma mniej wspólnego z kultem religijnym, chociaż istnieją parafie, które przyjęły go na swgo patrona.Walentynki często są krytykowane jako przejaw amerykanizacji społeczeństwa polskiego oraz przez zadeklarowanych singli. Mimo krytyki święto ma bardzo przyjemny wydźwięk, ponieważ w tym dniu zakochani obdarowują się drobnymi prezentami. Jest to również okazja do miłego spędzenia czasu w sposób, jaki tylko podpowie wyobraźnia.

Na naszym blogu znajdziecie wiele inspiracji  na prezenty oraz wiele pomysłów na oryginalne randki.

Sprawdź:

Kreatywne walentynki
10 pomysłów na Walentynki
Słodkie Walentynki
Walentynki w grocie solnej
Ekstremalne Walentynki
Wasze kolejne Walentynki

8 marca – Dzień Kobiet i 10 marca – Dzień Mężczyzny

Dzień Kobiet to święto trochę przereklamowane, ośmieszone za sprawą czasów PRL-u, ale dzielnie się wciąż trzymające również za sprawą wprowadzenia Dnia Mężczyzny. Uważa się, że pierwowzorem Dnia Kobiet było coroczne święto obchodzone na początku marca w starożytnym Rzymie pod nazwą Matronalia. Doceniano wówczas w ten sposób macierzyństwo i płodność. Prawnie, święto usankcjonowała jako pierwsza – Socjalistyczna Partia Ameryki 28 lutego 1909 roku.

Współcześnie Dzień Kobiet ma inny wydźwięk i jest świętem bardziej kameralnym.

Dzień Mężczyzny adresowany do wszystkich panów nie jest świętem oficjalnym w Polsce, chociaż pojawia się w kalendarzach. Najprawdopodobniej przywędrował z Wysp Trynidad i Tobago leżących w Wenezueli, gdzie w 1999 roku podczas szczytu ONZ postanowiono oficjalnie wprowadzić je jako symbol równowagi płci. Państwa, które je przyjęły, świętują w różnych miesiącach, poczynając od pierwotnej daty 19 listopada po inne miesiące – jak luty, marzec, maj, lipiec i wrzesień.

U nas przyjęła się data 10 marca, być może za sprawą niewielkiej odległości od Dnia Kobiet oraz ze względów religijnych, bowiem w tym dniu w kościele chrześcijańskim wspomina się czterdziestu męczenników z Sebasty. Obydwa święta mogą doskonale współgrać ze sobą i w tych dniach warto obdarzać swoich ukochanych różnorodnymi prezentami.

Polecam wspólne wypady, poczynając od ekstremalnych ścianek wspinaczkowych, tuneli aerodynamicznych po spokojniejsze wypady na romantyczne kolacje i te najzwyklejsze w zaciszu domu, ale połączone z  przemyślaną dokładnie niespodzianką. Najważniejsze, że razem spędzicie ten czas i poświęcicie te chwile sobie.

26 maja – Dzień Matki i 23 czerwca – Dzień Ojca

Dzień matki świętujmy z szacunku dla macierzyństwa i podejmowania trudów wychowania swych dzieci. Uczmy również dzieci celebrowania obydwu uroczystości. Nawet jeśli nie jesteście jeszcze rodzicami, warto zwrócić uwagę na nie i uświadomić sobie, jakie relacje łączą Was z rodzicami.

Być może będzie to okazją do naprawienia czegoś. Wspólny wypad, kolacja, zwykła wizyta z dobrym słowem to jest to, czego na ogół oczekują seniorowie rodu. Często uciekamy od starości, bo wiąże się z licznymi trudami dnia codziennego, smutnym wyglądem, brzydotą, szarością, chorobą.

Jeśli jesteście w stanie razem dać choć jeden uśmiech swoimi rodzicom, to będzie dla Was cennym doświadczeniem.

29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca

Święto obchodzone od 1982 roku na cześć tancerza, choreografa, twórcy współczesnego baletu i reformatora sztuki tańca – Jeana-Georges'a Noverre'a. Dzień może być okazją do wspólnego obejrzenia np. widowiska baletowego lub musicalu.

W tym dniu możecie rozpocząć kurs tańca towarzyskiego lub  jakiegokolwiek innego. Taniec ma wiele zalet – sami wiecie – bliskość, ekspresyjne ruchy, ujawnianie własnych emocji, to wszystko działa na wyobraźnię. Uwolnione endorfiny poprawią nastrój, dodadzą chęci do życia i pewności siebie, wyzwolą energię. Poczujecie się wówczas młodzi, atrakcyjni i kochani.

15 lipca – Dzień bez telefonu komórkowego

Pozornie nie ma nic wspólnego z poprawą relacji, a wręcz utrudnia komunikację. Trudno uwierzyć, że możemy taki dzień obchodzić, ale w dobie szybkiego rozwoju cyfryzacji, okazało się nagle, że czegoś takiego nam brakuje.

Wszechobecna komórka wciska się między nas coraz bardziej i psuje relacje. Jej brak jest bardzo odczuwalny i objawia się zdenerwowaniem, rozdrażnieniem, nerwowością czy nadpobudliwością. Często nie rozstajemy się z telefonem, a nawet siadając do wspólnego posiłku, sami też bez skrępowania dzwonimy, wysyłamy SMS-y bez patrzenia na zegarek i całkowicie zapominając o regułach dobrego wychowania.

Nie uświadamiamy sobie nawet, jak jesteśmy zdominowani przez to niewielkie urządzenie, które coraz bardziej rządzi naszym życiem. Komórka odrywa nas od wielu spraw rodzinnych i przerywa nam nawet najintymniejsze sytuacje.

Spróbujcie zatem wspólnie celebrować dzień bez telefonu, poświęcając tym samym czas na bycie razem. Zarezerwujcie go tylko dla siebie, jeśli nie cały dzień, to przynajmniej kilka godzin. Wprowadźcie zasadę: – Jestem z kimś dla mnie ważnym, dlatego wyłączam telefon. Na początku może to być trudne, ale zapewniam, że warto.

28 listopada – Dzień Pocałunku (w kalendarzu można znaleźć różne daty)

Na temat pocałunku pisano wielokrotnie. Jako gest może wyrażać szacunek, pożądanie zmysłowe, potwierdzenie miłości. Ma odmienne znaczenie w różnych kulturach w zależności od kontekstu, stopnia znajomości, pokrewieństwa osób, które go ze sobą wymieniają.

Warto go celebrować nie tylko w powiązaniu z seksualnością, ale w codziennym rytuale na dzień dobry, przed wyjściem do pracy i w różnych innych sytuacjach, które nam podpowie serce. 

Celebrowanie świąt, jak widzicie, jest jednym z elementów szczęśliwego wspólnego życia. Czy zgadzacie się ze mną?

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. A może opiszecie własne sprawdzone święta, które będzie można dopisać do przedstawionej tu listy? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 listopad 2018
10 luty 2019

Komentarze