Czy mieszkanie z rodzicami po ślubie to dobre rozwiązanie?

02 styczeń 2020
Adrian Bodzioch

Dla wielu facetów mieszkanie z rodzicami to potwarz i powód nie do dumy, a do wstydu. W końcu jak to ten, skądinąd dorosły i przecież pewny siebie facet, może mieszkać z rodzicami mimo swojego wieku i pokonywanych ścieżek kariery?

No cóż, odwieczny problem dla wielu par to znalezienie odpowiedniego lokum, którego zakup lub wynajem może tak mocno obciążyć budżet, że życie po ślubie nie będzie przyjemnością, a prawdziwą udręką.

Dzisiaj rozprawię się z tym tematem raz na zawsze w obiektywny i zarazem także subiektywny sposób. Poznacie wady i zalety obu tych rozwiązań, dlatego wybierzecie takie, które realnie sprawdzi się w Waszym przypadku.

Mieszkanie we własnym lub wynajmowanym lokum

Zamieszkiwanie we własnym domu lub mieszkaniu jest dla wielu ludzi mieszkających z rodzicami prawdziwym marzeniem, które w większości przypadków naprawdę ciężko spełnić.

Mimo to, mieszkanie samemu ma także wady, o których wiedzą jedynie osoby mieszkające właśnie w ten sposób.

Zalety mieszkania samemu

Zalety mieszkania samemu obejmują całkowitą niezależność i prywatność. Każda pora powrotu do domu jest dobra, nikt nie stwierdzi, że nasze zachowanie jest zbyt głośne lub naganne.

Po mieszkaniu możemy chodzić tak jak lubimy, nie zważając na naszych rodziców, a zaproszenie znajomych i organizowanie całonocnych spędów nie spotka się z ostracyzmem ze strony najbliższej rodziny. Zaletą jest także rewelacyjne uczucie własności.

Wady mieszkania w swoim mieszkaniu

Przejdźmy więc do wad, które są naprawdę istotne.

Własność domu czy mieszkania kupowanego na kredyt jest dość myląca, gdyż tak naprawdę właścicielem danego obiektu staniemy się w dniu uiszczenia ostatniej raty. Do tego czasu poniekąd wynajmujemy nasze lokum, lecz nie od prywatnego właściciela, a od banku. Wspomniałem także w zaletach, że mieszkanie samemu umożliwia nam organizowanie głośnych imprez i wielogodzinnych spotkań ze znajomymi.

Oczywiście tak jest, lecz tylko w domu i to takim, który jest bardzo oddalony od innych przybytków. W przypadku mieszkań zaleta ta nie istnieje, gdyż sąsiedzi mogą być poirytowani naszym dość nieprzyzwoitym zachowaniem.

Wadą jest także uwiązanie do miejsca. Wiele osób lubi zmieniać swoje miejsce zamieszkania - w przypadku zakupu lokum na kredyt, będziemy musieli “usiąść na tyłku”. Kolejnym minusem jest zależność od okolicy i sąsiedztwa. Co to oznacza? Że wprowadzenie się obok patologii czy wybudowanie przed oknami głośnego klubu nocnego będzie oznaczało wieloletnie użeranie się z pogorszeniem jakości życia.

Mieszkanie z rodzicami - czy to ma sens?

Wbrew pozorom mieszkanie z rodzicami jest naprawdę ciekawym pomysłem i bywa znacznie lepszym niż wynajmowanie czy kupno własnego lokum. Warto pochylić się na wstępie nad zaletami.

Zalety mieszkania z rodzicami po ślubie

Mieszkanie z rodzicami powoduje, że nasz budżet będzie praktycznie cały uwolniony, dlatego comiesięczne opłaty będą minimalne, a Wy, jako młodzi duchem i ciałem Nowożeńcy, będziecie mogli wyjeżdżać na ciekawe wczasy, spędzać czas w kurortach i wypożyczać sportowe samochody czy na wielodniowe SPA.

Już w rok można uzbierać na fajny samochód lub stworzyć dużą wpłatę własną na prywatne lokum. Mieszkanie z rodzicami to zatem raj dla konsumpcjonizmu. Zaletą jest także bezpieczeństwo naszego przybytku, który stale chroni ktoś z rodziny, a także możliwość bezproblemowej opieki nad dzieckiem.

Wady mieszkania z rodzicami

No cóż, wad jest sporo i nie zaakceptuje ich nikt poza osobami, które lubią wykorzystywać swoje życie poprzez wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy. Do zera spada prywatność (chyba, że mamy do dyspozycji całe piętro) i uczucie niezależności. Dochodzi do tego ostracyzm ze strony znajomych oraz dalszej rodziny, gdyż dalej pokutuje przeświadczenie, że każdy powinien w pewnym momencie wyprowadzić się z domu. Wada jest jeszcze jedna - brak usamodzielnienia. Wiele osób przywyka do niższego miejsca w hierarchii domowej (rodzice są “ważniejsi”), przez co po ich śmierci w wielu przypadkach mogą być nieprzystosowani do życia we względnej samotności.

Mieszkanie z rodzicami to więc genialny sposób na przeczekanie i czerpanie z życia radości całymi garściami. Jak i wszystkie rozwiązania, tak i to ma jednak wady, które czasami warto zaakceptować.

Co o tym myślicie?

 

Adrian

Średnia

3.1

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 październik 2018
17 wrzesień 2019

Komentarze

W kwestii lokum mogę wypowiedzieć się tylko jako singielka ;). Jeśli nasz dom rodzinny/mieszkanie jest dość duże i ma się fajnych rodziców, do tego nie jest się typem "Zosi samosi", to nie widzę problemu we wspólnie prowadzonym gospodarstwie domowym. Domy wielopokoleniowe nie są gorsze od wynajmowanego mieszkania/kawalerki i na odwrót. Mieszkając z rodzicami można bardzo dużo zaoszczędzić (np. odkładając co miesięczny czynsz za kawalerkę + coś extra) i później z drugą połówką mamy duży wkład własny do mieszkania. Mieszkając samemu odłożymy mniej, ale za to z drugą połówką możemy dzielić koszty życia na pół. Oba przypadki nie ograniczają naszej wolności, tylko obieramy własną ścieżkę. Głupotą jest dla osoby samotnej, ale towarzyskiej wyprowadzać się od rodziny. Tak samo głupotą jest męczenie się na siłę przy rodzicach, gdy jest się typem samotnika/samotniczki. Niestety wiele osób za bardzo pozwala sobie oceniać innych na podstawie własnych przekonań. Różne są sytuacje w życiu i powinniśmy wybierać jak najlepiej dla siebie, a zdanie obcych to tylko ich wtykanie nosa w cudze sprawy co może świadczyć o dość paskudnym charakterze ;).
~Paulina 30 grudzień 2020 01:55 odpowiedz
Mieszkanie z rodzicami i wczasy, sportowe samochody..za dużo amerykańskich filmów ktoś się na oglądać.Zdecydowanie dla wszystkich czytających artykuł,zamieszkajcie sami,zaoszczędzicie wszystko co najważniejsze,a kasa i tak zawsze się znajdzie na wszystko, takie są realia. :)
~Patryk 22 październik 2020 21:45 odpowiedz