Czy mieszkanie z rodzicami po ślubie to dobre rozwiązanie?

02 styczeń 2020
Adrian Bodzioch

Dla wielu facetów mieszkanie z rodzicami to potwarz i powód nie do dumy, a do wstydu. W końcu jak to ten, skądinąd dorosły i przecież pewny siebie facet, może mieszkać z rodzicami mimo swojego wieku i pokonywanych ścieżek kariery?

No cóż, odwieczny problem dla wielu par to znalezienie odpowiedniego lokum, którego zakup lub wynajem może tak mocno obciążyć budżet, że życie po ślubie nie będzie przyjemnością, a prawdziwą udręką.

Dzisiaj rozprawię się z tym tematem raz na zawsze w obiektywny i zarazem także subiektywny sposób. Poznacie wady i zalety obu tych rozwiązań, dlatego wybierzecie takie, które realnie sprawdzi się w Waszym przypadku.

Mieszkanie we własnym lub wynajmowanym lokum

Zamieszkiwanie we własnym domu lub mieszkaniu jest dla wielu ludzi mieszkających z rodzicami prawdziwym marzeniem, które w większości przypadków naprawdę ciężko spełnić.

Mimo to, mieszkanie samemu ma także wady, o których wiedzą jedynie osoby mieszkające właśnie w ten sposób.

Zalety mieszkania samemu

Zalety mieszkania samemu obejmują całkowitą niezależność i prywatność. Każda pora powrotu do domu jest dobra, nikt nie stwierdzi, że nasze zachowanie jest zbyt głośne lub naganne.

Po mieszkaniu możemy chodzić tak jak lubimy, nie zważając na naszych rodziców, a zaproszenie znajomych i organizowanie całonocnych spędów nie spotka się z ostracyzmem ze strony najbliższej rodziny. Zaletą jest także rewelacyjne uczucie własności.

Wady mieszkania w swoim mieszkaniu

Przejdźmy więc do wad, które są naprawdę istotne.

Własność domu czy mieszkania kupowanego na kredyt jest dość myląca, gdyż tak naprawdę właścicielem danego obiektu staniemy się w dniu uiszczenia ostatniej raty. Do tego czasu poniekąd wynajmujemy nasze lokum, lecz nie od prywatnego właściciela, a od banku. Wspomniałem także w zaletach, że mieszkanie samemu umożliwia nam organizowanie głośnych imprez i wielogodzinnych spotkań ze znajomymi.

Oczywiście tak jest, lecz tylko w domu i to takim, który jest bardzo oddalony od innych przybytków. W przypadku mieszkań zaleta ta nie istnieje, gdyż sąsiedzi mogą być poirytowani naszym dość nieprzyzwoitym zachowaniem.

Wadą jest także uwiązanie do miejsca. Wiele osób lubi zmieniać swoje miejsce zamieszkania - w przypadku zakupu lokum na kredyt, będziemy musieli “usiąść na tyłku”. Kolejnym minusem jest zależność od okolicy i sąsiedztwa. Co to oznacza? Że wprowadzenie się obok patologii czy wybudowanie przed oknami głośnego klubu nocnego będzie oznaczało wieloletnie użeranie się z pogorszeniem jakości życia.

Mieszkanie z rodzicami - czy to ma sens?

Wbrew pozorom mieszkanie z rodzicami jest naprawdę ciekawym pomysłem i bywa znacznie lepszym niż wynajmowanie czy kupno własnego lokum. Warto pochylić się na wstępie nad zaletami.

Zalety mieszkania z rodzicami po ślubie

Mieszkanie z rodzicami powoduje, że nasz budżet będzie praktycznie cały uwolniony, dlatego comiesięczne opłaty będą minimalne, a Wy, jako młodzi duchem i ciałem Nowożeńcy, będziecie mogli wyjeżdżać na ciekawe wczasy, spędzać czas w kurortach i wypożyczać sportowe samochody czy na wielodniowe SPA.

Już w rok można uzbierać na fajny samochód lub stworzyć dużą wpłatę własną na prywatne lokum. Mieszkanie z rodzicami to zatem raj dla konsumpcjonizmu. Zaletą jest także bezpieczeństwo naszego przybytku, który stale chroni ktoś z rodziny, a także możliwość bezproblemowej opieki nad dzieckiem.

Wady mieszkania z rodzicami

No cóż, wad jest sporo i nie zaakceptuje ich nikt poza osobami, które lubią wykorzystywać swoje życie poprzez wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy. Do zera spada prywatność (chyba, że mamy do dyspozycji całe piętro) i uczucie niezależności. Dochodzi do tego ostracyzm ze strony znajomych oraz dalszej rodziny, gdyż dalej pokutuje przeświadczenie, że każdy powinien w pewnym momencie wyprowadzić się z domu. Wada jest jeszcze jedna - brak usamodzielnienia. Wiele osób przywyka do niższego miejsca w hierarchii domowej (rodzice są “ważniejsi”), przez co po ich śmierci w wielu przypadkach mogą być nieprzystosowani do życia we względnej samotności.

Mieszkanie z rodzicami to więc genialny sposób na przeczekanie i czerpanie z życia radości całymi garściami. Jak i wszystkie rozwiązania, tak i to ma jednak wady, które czasami warto zaakceptować.

Co o tym myślicie?

 

Adrian

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 wrzesień 2019

Komentarze