Jaka jest symbolika kwiatów i barw? Sprawdź, co mówi Twój bukiet ślubny!

17 wrzesień 2018
Justyna Gul

O mowie kwiatów napisano już wiele opracowań, bowiem już wierzenia ludowe przypisywały roślinom duże znaczenie z uwagi na ich magiczne moce. Od wieków też, zarówno kwiaty, jak i barwy odgrywają istotną rolę w weselnych rytuałach.

Nie bez przyczyny, przez długie lata w wiankach weselnych pojawiała się ruta czy lubczyk, a kolorem sukni ślubnej był biały. Co zatem mówią nam kwiaty i kolory i jak dzięki nim podkreślić wagę ceremonii?

Symbolika kwiatów

Aromatowi kwiatów przez wieki przypisywano właściwości afrodyzjakalne, a ich wdzięk oraz piękno sprawiają, że były one atrybutami bogiń miłości, symbolem kobiecości, pokusy oraz płodności. Każdy z kwiatów ma też swoje znaczenie, za pomocą każdego z nich można wyrazić inne uczucia i emocje, dlatego warto świadomie decydować się na ich obecność – szczególnie w ślubnych bukietach czy elementach dekoracyjnych.

Za najbardziej znany symbol miłości uważana jest róża. Jest ona obecna we wszystkich tradycjach mitologicznych; na przykład według mitologii greckiej powstała ona z piany pozostałej na ramieniu Afrodyty i była kwiatem miłości i jej ukochanego Adonisa. Róża jest również symbolem piękna, radości, rozkoszy i płodności, a jednocześnie doskonałości i kruchości. Podczas ślubów symbolizuje on niezniszczalność, cnotę, dyskrecję oraz czystość. Znaczenie ma również sama barwa róż:

Czerwona róża

Jest ściśle związana z miłością, pożądaniem i bardzo silnym uczuciem. To kwiat prawdziwych i gorących kochanków, zmysłowych i namiętnych. To wyznanie: Kocham Cię!

Różowa róża

Doskonała szczególnie dla młodszych osób, które chcą pokazać, że zależy im na drugiej osobie. To dowód sympatii i podziękowania, zdecydowanie mniej zobowiązująca deklaracja niż w przypadku róży czerwonej.

Róża biała

Miłość czysta, uduchowiona, wrażliwa, dziewicza lub platoniczna. Biała róża jest bardzo często obecna w ślubnych bukietach. Zgodnie z niektórymi wierzeniami, oznacza ona długą i szczęśliwą miłość.

Róża żółta

Rzadko wręczana jako dowód miłości czy używana w ślubnych bukietach bądź dekoracjach.

Warto również wiedzieć, że znaczenie ma liczba róż wręczanych ukochanej osobie. Jedna róża jest idealna na pierwszą randkę, występuje też w charakterze deklaracji niesłabnącego uczucia. Trzy róże to wyznanie miłości, dziewięć – deklaracja bycia razem już na zawsze, dwadzieścia to dowód szczerości uczucia, natomiast sto osiem róż w bukiecie jednoznacznie wskazuje na oświadczyny.

Fiołki z kolei, w Europejskich krajach uznawane są za wyraz miłości narzeczonego do narzeczonej, symbolizują niewinność, subtelność, uczucie, cnotę, stałość w uczuciach, szczęście, ale i namiętność. Przypisuje się im też właściwości afrodyzjakalne, w przeszłości często były składnikiem miłosnych napojów i naparów. Co więcej, przez wieki uważano, że kolor fiołków zmusza do skupienia się na ukochanej osobie – dlatego też panna młoda często miała bukiet z fiołków i barwinków, zaś przed nocą poślubną obskubywała wszystkie płatki kwiatów.

Oznaką czystości, wstydliwości i nadziei, przez wieki była biała lilia, często obecna w bukietach panny młodej, jako deklaracja jej dziewictwa. Starożytni Grecy wierzyli, że powstała z kropel mleka, które uroniła Hera i przypisywali kwiatu magiczne właściwości. Niektóre odmiany lilii, mające falliczny kształt, są symbolem płodności, pożądania, zaś lilie tygrysie komunikują: „Nie bój się mnie pokochać”.

Co symbolizują pozostałe kwiaty?

  • Stokrotka – nadzieja na miłość,
  • Nagietek – szczera miłość,
  • Bez – świeżość uczuć,
  • Konwalia – skromność,
  • Mimoza – delikatność,
  • Narcyz – uczucia gorętsze niż przyjaźń,
  • Storczyk – tajemniczość, niedostępność,
  • Kąkol – życie dla drugiej osoby,
  • Czterolistna kończyna – szczęście dzielone pomiędzy zakochanych,
  • Niezapominajka – nadzieja na pamięć.

Symbolika kolorów

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają swoje właściwości i mogą w określony sposób wpływać na psychikę człowieka. Należą one do najbardziej wymownych środków wyrazu, mogą symbolizować tak otuchę czy optymizm, jak i upór oraz poddanie.

Najstarszym świadectwem symboliki barw jest prawdopodobnie przypisanie w kulcie astralnym przez Babilończyków określonych kolorów siedmiu głównym ciałom niebieskim. Również w okresie renesansu opracowano symbolikę barw, m.in. w oparciu o planety, którym przypisano następujące kolory: żółty – Słońcu; biały – Księżycowi; czerwony – Marsowi; niebieski – Jowiszowi; czarny – Saturnowi; zielony – Wenus oraz purpurowy – Merkuremu.

Kanon barw obecnych w kościele katolickim jest oparty na średniowiecznej symbolice mistycznej. Wrażenia wywołane przez barwy są tu ponadto powiązane z treścią i nastrojem świąt roku kościelnego. Zarysy pewnych zasad zostały stworzone w 1198 roku przez Lotaria de'Conti di Segn, późniejszego papieża Innocentego III, choć na przestrzeni wieków uległy one pewnym modyfikacjom.

Niezmiennie jednak kolor biały symbolizuje światło, chwałę, radość, dlatego obowiązuje w święta Matki Boskiej, a także te poświęcone Bogu i Chrystusowi (za wyjątkiem świąt, w które obchodzi się pamiątkę męki pańskiej). Biel obowiązuje również przy udzielaniu różnych sakramentów, a z uwagi na to, iż jest to również kolor symbolizujący uczciwość, szczerość, nowe możliwości, właśnie w tym kolorze jest większość ślubnych sukni. Kontrowersyjnym dla Kościoła kolorem jest czerwony, który w Biblii jest kolorem grzechu, pokuty, krwawej ofiary, natomiast dla świętego Tomasza z Akwinu, był to kolor miłości Boga i bliźniego.

Również współcześnie pewne barwy kojarzą się jednoznacznie. I tak:

  • Zielony – nadzieja,
  • Niebieski –wierność, marzycielstwo, poświęcenie, tajemnica,
  • Żółty – zazdrość, ciepło,
  • Pomarańcz – zabawa, entuzjazm, lojalność,
  • Czerwony – miłość, namiętność,
  • Biały – niewinność, czystość,
  • Różowy – delikatność, dziewczęcość,
  • Brąz – spokój, powaga, ciepło, neutralność, niezawodność,
  • Czarny – elegancja, luksus (w kręgach chrześcijańskich żałoba i śmierć).

Symbolika ślubnych bukietów

Ślubne wiązanki były znane już w starożytnym Rzymie – wówczas Panna Młoda niosła bukiet kłosów żyta lub pszenicy, co miało stanowić gwarancję dobrobytu w domu. Dopiero w XVIII wieku kłosy zostały zastąpione przez kwiaty, a ich dobór do wiązanki nie mógł być pozostawiony przypadkowi. Przykładowo, łączono tuberozę z białymi stokrotkami, co oznaczało wzajemną miłość; wiązanka z białego wrzosu symbolizowała pomyślność, a kalina była symbolem niewinności i poddania.

Dziś w bukietach ślubnych wciąż królują róże – piękne, klasyczne i uniwersalne kwiaty. Pasują niemal do każdej sukni i jej fasonu, również ich bogata kolorystyka pozwala zgrać ich barwę z kolorem ślubnej kreacji. Modne są zarówno klasyczne, jednokolorowe wiązanki, jak i bukiety z kilku odcieni kwiatów.

W ślubnych wiązankach pojawiają się też takie kwiaty, jak wnoszące optymizm słoneczniki (zarówno same, jak i w towarzystwie innych kwiatów), bukiety z polnych kwiatów (idealne w przypadku ślubów w stylu vintage) czy coraz modniejsze kalie (szczególnie białe), które same w sobie są tak eleganckie, że nie potrzebują towarzystwa innych ozdób. Zaletą kalii jest też ich trwałość. Od lat niezmiennie wybierane są ponadto: frezje charakteryzujące się intensywnym zapachem i trwałością, a jednocześnie delikatnością i subtelnością, goździki – doskonale sprawdzające się również w różnych kompozycjach oraz skromne, ale urocze konwalie.

Warto również pamiętać, iż – zgodnie z przesądami – bukietu ślubnego nie może przygotowywać samodzielnie Panna Młoda, nie należy też suszyć kwiatów, bowiem może to pociągnąć za sobą „uschnięcie” miłości (bukiet najlepiej jest spalić zaraz po weselu lub w pierwszą rocznicę ślubu).

A jakie kwiaty znajdą się w Waszych ślubnych wiązankach? Wierzycie w symbolikę kwiatów i barw? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 grudzień 2018

Komentarze