Jak zorganizować folkowe wesele?

09 wrzesień 2018
Paulina Pieśla

Od kilku lat coraz popularniejsze stają się przyjęcia weselne utrzymane w jakimś konkretnym stylu. Nikogo nie zdziwi wesele w stylu Boho, marynistycznym czy nawiązujące do regionu, w którym odbywa się zabawa. Bardzo popularnym i modnym wśród ślubujących stał się motyw folk.

Wesele utrzymane w wybranym przez Was stylu zostanie na pewno zapamiętane na długo przez Waszych gości.Tematyczne wesele sprawi, że ilekroć goście zobaczą w przyszłości motyw dominujący na Waszym przyjęciu przypomną sobie jego klimat i wspaniałą zabawę. Czym się charakteryzuje i o czym powinniście pamiętać przygotowując uroczystość w tym klimacie?

Czym charakteryzuje się wesele w stylu folk?

Jeżeli nie należycie raczej do grona minimalistów i z pewnością nie jesteście fanami bieli i czerni jako wyrazu elegancji to możecie mi zaufać, że wesele Folk jest idealnym rozwiązaniem dla Was. Motyw ten charakteryzuje się mnogością barw i kolorów! Jeżeli macie problem z wyborem jednego, przewodniego koloru wesela, to tu ten problem rozwiąże się sam.

Tutaj wszystko jest wielobarwne, energetyczne, kolorowe i pobudzające do działania! Ważne żebyście pamiętali również o tym, że polski folklor nie tylko słynie z wielobarwnych kreacji, ale również z niesamowitych form i wzorów.  Wzory mogą znajdować się nie tylko na Waszych strojach, ale możecie je również wykorzystać w dodatkach, o czym przeczytacie za chwilę. Styl Folk nawiązuje do natury. Ceni naturalność, swojskość i przywiązanie do tradycji. Nie ma tu miejsca na pompę i przepych. Wszystko powinno być utrzymane raczej w wiejskich, naturalnych klimatach.

Klasyczna suknia ślubna? Jakie dodatki? Co z Panem Młodym?

Możesz całkowicie puścić wodze fantazji i wystąpić w sukni, która nawiązuje w pełni, lub tylko po części do folkloru panującego w Twoim regionie. Jeżeli nie masz na tyle odwagi, możesz przemycić mały motyw np. w formie wielobarwnego pasa na sukni. Sądzę, że istnieją również Panny Młode, które zdecydują się na klasyczną białą suknię, wtedy mogą pobawić się dodatkami. Ludowy szal zawieszony na ramiona, czerwone korale, lub kolczyki nawiążą  do tego stylu, a Ty pozostaniesz przy swojej wymarzonej kreacji.

Ciekawą alternatywą dla mniej odważnych Panien Młodych jest również obuwie. Niby niewielki element, a niejednokrotnie potrafi zrobić całą robotę. W przypadku butów folkowych elementy ozdobne zazwyczaj umieszczane są na obcasie, lub tylnej części buta. Możecie zrezygnować z welonu na poczet wianka wykonanego z kwiatów polnych. Fryzura, która idealnie wpisze się w klimat wesela, to na pewno wszystkie kombinacje z warkoczami jak również luźne, delikatne upięcia. Dobrym rozwiązaniem w kwestii makijażu będą czerwone usta, które świetnie będą współgrać z czerwonymi koralami. Pan Młody może postawić na drobny element nawiązujący do całego przyjęcia jak np. muszka, krawat czy spinki do garnituru.

Elegancka sala? Nie w tej sytuacji!

Niestety, albo stety, wesele folk rządzi się swoimi prawami. Musicie zapomnieć o sali w 5* hotelu. Próżno też szukać  jakiegoś eleganckiego domu weselnego. Tu stawiacie na totalną prostotę! Najlepszym rozwiązaniem było by wynajęcie wiejskiej remizy czy po prostu… zorganizowanie wesela na zewnątrz! Dobrze by było poustawiać stoły na świeżym powietrzu, zrobić parkiet z desek, a gdy zacznie padać deszcz, pomyśleć o alternatywnym przeniesieniu zabawy do stodoły w pobliżu! Jeżeli jednak nie jesteście na tyle odważni, żeby zorganizować wesele na zewnątrz poszukajcie Sali w jakiejś gospodzie, lub we wspomnianej wcześniej remizie. Nie zapominajcie o wystroju! Świetnie sprawdzą się tu kwiaty z bibuły zawieszone pod sufitem, czy snopy siana powieszane na ścianach. Regionalna ceramika, czy serwetki z wzorami popularnymi w Waszym regionie idealnie wpiszą się w klimat imprezy.

Przy czym się bawić?

Oczywiście w takiej sytuacji najlepiej postawić na lokalny zespół, który porwie całą salę do tańca. W przypadku kapeli góralskich czy łowickich możemy mieć prawie absolutną pewność, że wystąpią oni w ludowych strojach.

Musimy wziąć pod uwagę również to, że nie każdy gość będzie miał ochotę bawić się całą noc przy muzyce folkowej, więc warto zapytać zespół który wybieramy, czy oprócz regionalnego repertuaru, grają również inne utwory.

Dodatki tworzące spójną całość

Motyw folk możemy wkomponować w absolutnie każdy dodatek na naszym przyjęciu. Może on znajdować się na zaproszeniach, winietkach, menu, podziękowaniach dla gości czy nawet na torcie ślubnym. Warto przygotować wszystko w tym klimacie, żeby cała oprawa tworzyła jedną, spójną całość.

Możecie również zasugerować gościom,  żeby oni także posiadali jakiś mały element nawiązujący do tematu przewodniego. Wiadomo, że nie każdy zgodzi się na takie rozwiązanie, ale może chociaż kilka z nich postanowi pobawić się również z Wami w tym stylu. Sesję fotograficzną możecie wykonać w szczerym polu z widokiem na krajobraz Waszej okolicy, co będzie pięknym nawiązaniem do natury i powrotem do przeszłości, kiedy kilkadziesiąt lat temu takie fotografie były najpopularniejsze.

Wesele w stylu folk jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych i chętnie wybieranych motywów przez nowożeńców. Jeżeli cenicie sobie naturalność, wielobarwność i tradycję, to rozważcie wybór stylu folk na swoje wesele - z pewnością efekt będzie niezapomniany :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 wrzesień 2018

Komentarze