Związek bez kłótni - czy to zdrowe?

29 marzec 2020
Anna Boenish

Bo wiesz Kaśka... My to się z Marcinem nigdy nie kłócimy. Jesteśmy tak dobrze dobrani, ja nie wiem nawet jak to powiedzieć, po prostu, zgadzamy się we wszystkim. Znajomych mamy takich samych i nasze rodziny, ach, teściów to ja uwielbiam!

Wiesz Kaśka... ja nie rozumiem, może ty z tym Tomkiem to do siebie nie pasujecie? Bo przecież ciągle się kłócicie, ja nic nie mówię, ale jak opowiadasz tak to nie wiem... Może to jednak nie jest to? 

Idealne związki Twoich koleżanek

Dobrze mieć koleżanki. Dobrze też mieć kogoś, z kim w razie potrzeby możemy porozmawiać i się poradzić. Przecież mamy świadomość, że nie tylko my mamy problemy z relacją, że zdarzają się kłótnie, kryzysy, złe chwile, sprzeczki o wyniesienie śmieci czy pozmywanie naczyń. Przecież nie jesteście jedyni z takimi problemami. Prawda?

Bańka pęka. Bo twoje koleżanki mają idealne związki, zero kłótni, pełne dopasowanie. Słuchasz o tych cudownych chwilach, wspaniałych wycieczkach i myślisz sobie: To może faktycznie coś z naszą relacją jest nie w porządku? 

Nikt nie jest idealny

Chciałabym Cię uspokoić. Idealne związki nie istnieją. Niezależnie od tych wszystkich historii i porad, to jest po prostu niemożliwe, żeby być ze sobą długi czas i nie mieć żadnej sprzeczki.

Po czasie przychodzi moment docierania się, kryzysów. Czasami mamy zły dzień i niepotrzebnie powiemy parę słów za dużo, zirytujemy się bzdurą. Jesteśmy zmęczeni, zestresowani codziennym życiem i już, tak szybko przychodzą ciche dni. 

Przestań się porównywać

A bo Marta... Myślimy przed snem i marzymy o księciu na białym koniu, który uratuje nas z opresji. Wyobrażamy sobie, że każda chwila będzie pełna ekscytacji, namiętności i uczucia. Życie tak nie wygląda.

Pamiętaj, że opowieści koleżanek to nadal tylko opowieści. Nie wiesz co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, czy one też nie marzą o tym uczuciu, leżąc wieczorem w łóżku. Bo związek się wypala, zmienia, ludzie muszą się dotrzeć, poznać. 

Każdy z nas przeżywa trudne chwile, ciężkie emocje i nie ma w tym nic złego. Nawet jeśli się kłócicie i nie każda rozmowa oparta jest na przekomarzaniu się, kto kocha kogo bardziej. To naturalne i powiedziałabym nawet, że związek bez kłótni może szybciej upaść niż ten z nimi. 

Co oznacza brak kłótni?

Brak kłótni może oznaczać brak emocji. Nie obchodzi nas już tak bardzo druga osoba i jej zachowanie. Nie irytują wady i małe konflikty. Zaczynamy być obojętni i tkwimy w tej codzienności bez większego poczucia sensu. Jeśli zachodzi między wami ostra wymiana zdań, to znaczy, że rozmawiacie. A jak rozmawiacie i próbujecie walczyć o swoje racje i zdanie - to naprawdę dobrze! Przecież nie jesteście jednością, macie pełne prawo do różnicy zdań. 

Z tego powodu uważam, że idealne związki nie istnieją. Dlaczego więc tak często o nich słyszymy? Może ze strachu, może ze wstydu. Może słyszymy tylko to, co chcemy słyszeć? Może nie zwracamy uwagi na te gorsze chwile, nie zastanawiamy się, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami. Może bardzo chcemy wierzyć, że i nas kiedyś spotka ta romantyczna miłość? 

Ta miłość jest cały czas - w was. Nawet jeśli czasami latają talerze i karcące spojrzenia, nadal jesteście razem, nadal rozmawiacie, próbujecie dojść do porozumienia, być ze sobą i cieszyć się z małych chwil. I to jest w tym wszystkim najważniejsze - staranie się i zaangażowanie. I nie dajcie sobie wmówić, że przez to wasz związek jest gorszy.

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 listopad 2018
14 kwiecień 2020

Komentarze